NBA Günlükleri

Boston Celtics Savunma ile Şampiyon Olabilir mi?

Boston Celtics yaz döneminde, hem gönderdiği hem de transfer ettiği oyuncularla NBA’de gündem olmuştu. Brad Stevens’ın önderliğindeki Celtics, ilk maçında Gordon Hayward’ı kaybetti. Sezona da 0-2 ile başlamıştı. Daha sonra inanılmaz bir seri yakalayarak Doğu Konferansı’nda liderliğe yükseldi ve hala yerini korumakta.

Peki Celtics’in oyun stili şampiyon olmaya yeter mi? İlk 18 maç sonunda hücum ortalamalarında tüm NBA’de 20.olan Boston, bu 18 maçın 16’sını kazanmıştı. Peki nasıl? Tabiki savunma yaparak. 18 maçlık dönemde savunma ortalamalarında tüm NBA’de 1.durumda olan Celtics için daha sonraki 19 maçta işler biraz tersine dönmüştü. 19 maçta 8 yenilgi alan Boston, hücumda 10., savunmada ise 14.sırada yer almıştı. Bu 2 farklı dönem bizi şunu gösterdi; Boston eğer başarıyı yakalayacaksa atarak değil attırmayarak yakalayacak. Ve son 5 maç. Bu 5 maçın tamamını kazanan Celtics, hücumda yine 23.sırada yer aldı. Fakat savunma kısmında yine NBA’de lider konumda.

Boston Celtics ve Brad Stevens’ın bu öncelikleri diğer iddialı takımları geçmeye yeter mi göreceğiz. Sezon içinde Cleveland, Golden State, Houston gibi takımları yenmeyi başaran Celtics’in bu maçlardaki baskın yönü yine savunmasıydı. Bu saydığımız şampiyonluk adayı takımların hepsini 100’ün altında tutarak yendiler.

Tabiki playoff serileri başka bir boyutta oynanıyor. Takımlar ve oyuncular 1-2 vites arttırıyorlar. Özellikle Warriors gibi takımları 4 maçlık serilerde geçmek oldukça zor. Celtics sadece savunma yaparak bunu başarabilir mi? Biraz daha beklememiz gerekecek.

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir