NBA Günlükleri

Celtics’in takım olarak eksiği, Hayward’ın doldurabileceği kadar mıdır?

Mart 23, Twitter’da  Gordon Hayward’ın tekrardan sahaya döneceği mitinin yoğunlaştığı tarih. Eğer gerçekleşir ise Gordon Hayward’ın doğum gününde bir mucize gerçekleşmiş olacak. Bu tarih aynı zamanda Kyrie Irving’in de doğum gününe denk gelmekte. İki yıldız sahada yeni bir yaşı mucize ile kutlayabilirler mi? .Eğer bu olay gerçekleşir ise, Cleveland maçındaki ürkütücü bilek sakatlığından 5 ay sonra ve sezon tamamlanmadan parkede olacak. Şahsi fikrim, hiç gerçekci değil.

Buna rağmen Danny Ainge, iddiaları destekler nitelikte tweetler atmakta. eğer ki Hayward tamamen iyileşir ve Mart ayının sonunda parkede olur ise veya Cleveland düşüşe devam eder ve Boston kendini NBA finallerine atarsa ne olabilir?. Tabii tüm bunların gerçekci senaryolar olup olmadığı da oldukça tartışmaya açık.

Şu an Celtics, Hayward olmadan gayet iyi bir durumda görünüyor. Celtics rotasyonlarına  Hayward dahil olduğunda, bambaşka bir takım mutlaka ki ortaya çıkacaktır. Brad Stevens, takıma Hayward’ın da dahil olması ile birlikte lige korku salan Golden State Warriors kadrosunun Irving, Jaylen Brown, Jayson Tatum, Al Harford ve Hayward’dan oluşan farklı bir versiyonunu  sunabilir mi?. Muhakkak ortaya çıkan kadro oyunun her iki alanında da etkili bir beşli olacak.

Yıldız oyuncular arasında sinerjiyi koruması zordur fakat Hayward bence Irving ve Horford ikilisine harika uyan bir oyuncu tiplemesi. ( Hatta şu anki formları ile yıldız statüsüne alarak, Tatum ve Brown.). Hayward Boston takımına katılırken Brad Stevens’ın  Horford’ın  pas becerileri ve Irving deliciliği ile güçlendirilmiş sisteminin esas oyuncu tiplemesi olduğu konuşulmaktaydı.

Geçtiğimiz sezon Utah Jazz, aşikar bir biçimde Hayward parkede olduğu dakikalarda daha iyi idi. Onun sahada olduğu veya olmadığı dakikalar arasındaki fark 5.8 sayı (109.5 ve 103.7). Bu basit bir örnek tabi, bu yıl Boston ile yalnızca sezon hazırlık karşılaşmalarını gözlemleyebiliyoruz. Hayward keskin şutörlüğü ile ön plana çıkan bir isim değil fakat çok yönlülüğü ile skorer bir oyuncu ve sahada Irving, Horford ikilisine katılarak üçüncü oyun kurucu olarak Celtics’i bir üst seviyeye taşıyabilecek  meziyetlere sahip.

Son birkaç karşılaşmada Brad Stevens,  dar rotasyonla ve sıklıkla Horford ve Irving ile oynadı. Kyrie uzun süreler parkede kaldı, Horford da aynı şekilde mümkün olduğunca parkedeydi. Celtics takımı bu ikilinin kenarda olduğu yalnızca 15 dakika oynadı. Celtics lig ortalamalarında bir hücum performansına sahipken, ligin en iyi savunma performansına sahip. Ligin elit hücum takımlarından Houston ve Golden State takımını sayı ortalamalarının oldukça altında tutarak maçları kazanmaları da bunun delili.

Tekrar Gordon Hayward’a dönersek;

Uzun süredir işleyen, Irving-Horford  ikili oyunları ve parkeyi geniş kullanarak yarattıkları alanlar onları parkede takımın en iyi oyunkurucuları haline getirmekte ve Celtics takımının genç kadrosu, bu ikilinin hücumdaki önderliğine ihtiyaç duymakta . Hayward, bu rutin hücum işleyişine ve düzende bir değişikliğe sebep olmayacak fakat mutlaka  takıma ekleyeceği rötuşlarını izleyeceğiz.

Jayson Tatum, Jaylen Brown Hayward’ın yokluğunun en çok faydasını gören oyuncular, skorer kimliklerini ve deliciliklerini daha çok sergileme imkanı buldular.  Skor noktasında iki oyuncu da yetenekleri ile tatmin etse de oyunu yönlendirmekte hala çok eksikler. Tatum ve Brown ikilisinin maç başına asist ortalaması 1.3,  Bu da Hayward’ın nerede takımın fark yaratan üçüncü yıldızı olacağına işaret etmekte. Utah’taki son dört sezonunda maç başı 4 asistin üzerinde ortalamaya sahip ve sıklıkla topa yön veren pozisyonda rol almaktaydı.

Celtics geçen yıl asist üzerinden en çok sayı bulan ikinci takım iken, bu sene bu rakam düşmüş durumda. Maç başı pas hareketliliği de aynı oranda düşüşte, geçen yıl 324.8 pas yaparken bu sezon bu rakam 300.7,  bu durum mutlaka ki Hayward ile değişecek. Hayward muhtemel çoğu karşılaşmada, potansiyel ters eşleşme avantajı yaratıyor ve Kısa gardlar karşısında post oyunu ve cılız uzunlar için de blok tehditine sahip.   Ve Irving, Horford ardından kısa 4 ya da fiziğini etkin kullanarak esas top taşıyıcı rolü ile gard rolünü üstleneceği Celtics oyunları olacak mutlaka. Mevcutta bu gard rolünü, Marcus Smart’ın iriliği üzerinden oynanan post oyunlarında görüyoruz.

Hayward, Celtics takımının bütün sorunlarını çözmeyecek fakat genç oyuncuların gelişimine ve oyunun birçok farklı alanında daha efektif olmasına  katkı sunacak. Misal Smart, Morris ve Terry Rozier  maç içerisinde 30’a yakın şut denemesinde  %40’ın altında isabet oranına sahip, Hayward ise son üç sezonunda %45’in altına inmedi.

Sonuç olarak bir cümle belirtmek gerekirse, Hayward’ın döneceği tarih belli değil fakat Celtics geleceğine etki edeceği kesin.

Koralp Selçuk on EmailKoralp Selçuk on FacebookKoralp Selçuk on InstagramKoralp Selçuk on Twitter
Koralp Selçuk
Jack of all trades, master of none.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir