NBA Günlükleri

Celtics’in Tyreke Evans Takas İhtimalleri

Draft döneminin sıklıkla konuşulan takas ihtimallerinden bir tanesi, Boston Celtics’in Memphis Grizzlies takımının oyuncusu Tyreke Evans ile ilgilendiği iddaları.

Evans, maç başına 19.4 sayı, 5 asist, 5.1 ribaund ortalaması ve yüzde 45.3 şut isabeti ile oynuyor.  Memphis takımının bu sezon oynadığı 45 karşılaşmanın 26’sında ilk beş olarak parkede yer aldı. İlk beş olarak başladığı karşılaşmaların çoğunluğunu Mike Conley sakatlığından dolayı Conley yerine süre aldığı karşılaşmalar oluşturmakta.

Evans, Sacremento Kings ile 2009-10 sezonunda yılın çaylağı ödülünü kazanmıştı, başarılı çaylak sezonunun ardında çeşitli sakatlıklarla mücadele vererek beklenenin altında bir kariyer gelişimi sürdürmesine ragmen bu sezona sağlıklı bir giriş yapan Evans, kariyerinin en iyi dönemlerinden birini geçiriyor.

Memphis mevcut pozisyonda 17-31 ile playoffların uzağında bir görüntü sergilerken, takım için gelen tavsiyeler mevcut oyuncuların takas tekliflerinde değerlendirilerek yeni bir yapılanma hamlesinde bulunulmaları üzerine.

Evans’ın, Memphis ile bir yıllık  3.29 milyon dolarlık çift taraflı sözleşmesi bulunuyor. Boston, Gordon Hayward’ın sakatlığından doğan DPE(Disaple Player Exception) haklarını kullanarak maaş bütçelerinde oluşacak 8.4 milyon dolarlık açığı Tyreke Evans ile değerlendirebilir.

Maaş bütçesinde herhangi bir sorun yaşamayacak olan Celtics, Evans takasında ne teklif edebilir?. Karşılık olarak genç oyuncularından bir tanesini yada kendilerine ait olan birinci tur Memphis draft hakkını verebilecekleri konuşulanlar arasında.

Celtics muhtemelen Memphis pickini iade ediyor olmaktan çok memnun olmayacaktır. Bu yüzden Abdel Nader,  Guerschon Yabusele gibi rotasyonun önemli parçasına dahil olmayan genç oyuncularını takas içerisinde kullanmak isteyeceklerini düşünüyorum. Ligi üst sıralarda bitirecekleri büyük olasılık olarak ele alındığında, 2018 birinci tur için kendi picklerini de teklif edebilirler.

Eğer Celtics, Evans ile ilgileniyorsa Grizzlies takımının planlarının farklı bir rotada ilerlemesi gerekir. Henüz Grizzlies takımının bir yapılanma içerisinde olup olmayacakları netleşmiş durumda değil ve Mike Conley sakatlığı süresince en çok fayda aldıkları oyuncularından bir tanesinden vazgeçmeleri için Celtics’in Grizzlies’ın geleceğindeki kararı da şekillendirebilecek bir teklif ile karşılarına çıkması gerekecek.

Kısaca fikrim, Grizzlies Tyreke Evans’ın takası için Boston Celtics’in draft yada genç rotasyon oyuncularını içerecek paketini Kabul edecekse bu ileriye dönük bakış açısının da değişeceği manasına geliyor olabilir. Aksi durumda ise, Celtics’in diğer takımların tekliflerinden daha cazip hazır bir oyuncu paketi sunacağını düşünmek gerçekci değil.

 

Koralp Selçuk on EmailKoralp Selçuk on FacebookKoralp Selçuk on InstagramKoralp Selçuk on Twitter
Koralp Selçuk
Jack of all trades, master of none.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir