NBA Günlükleri

Cleveland için Sona Geliniyor

Beni takip edenler bilir. Sene başında daha doğrusu Kyrie Irving takasından sonra ‘Bu takasın kaybedeni Cleveland’ demiştim ve büyük tepki almıştım. Bunu söylememin sebeplerini o yazıda bulabilirsiniz. Fakat bazı şeyleri yeniden gündeme getirmek isterim. Cleveland için daha doğrusu LeBron James için başarı kriteri şampiyonluktur. LeBron’un şampiyon olamadığı her yıl, kendisi için başarısız geçmiş sayılacaktır. Çünkü kendisi o kalibrede bir oyuncu. Ve nereye giderse gitsin oynadığı takım şampiyonluk veya en az final adayı olur. Bu açıdan Cleveland eleştirilerim asla normal sezon performansı adına olmuyor. Sadece normal sezondaki bazı durumlar, gelecek hakkında ipuuçları verdiğine inanıyorum.

Şimdi biraz geçmişe, Kyrie’nin takas talebinden önceki döneme dönmek istiyorum. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde Kyrie Irving’in bir açıklaması yayınlandı. Irving ‘Cleveland’ta beni istemediler. Bunu onlar da biliyor. Bu yüzden kimseyle hiçbir şey paylaşmadım’ dedi. Bu açıklamalar LeBron’a soruldu ve LeBron da ‘mantıksız’ diyerek geçiştirdi. Fakat daha sonra ortaya çıkanlar Irving’in hiç de haksız olmadığını gösteriyor. Şöyleki; Irving takas talebini iletmeden önce Cavs yönetiminin Kyrie’yi takas etmek istediği ortaya çıktı. Suns ve Pacers ile görüşen yöneticiler Bledsoe ve Paul George’u Cleveland’a getirmek amacındaydılar. Suns Irvng’i alacak, Pacers da Suns’a ait 4.sıra draft hakkını elde edecekti. Fakat Suns draft hakkından vazgeçmeyince bu takas olmadı. Tabi bu haberler Irving’in kulağına gidince ayrılma talebi de gecikmedi. Bu açıdan baktığınızda Irving’in hiç de ‘hain’ olmadığını anlayabiliriz.

Bu konuyu biraz aydınlattıktan sonra günümüze gelelim.

Cleveland sezona 5-7 ile başladıktan sonra 19 maçın 18’ini kazanarak konferans 2.liğine kadar yükselmişti. Fakat o seri galibiyetleri ben ‘kestane sıcaklarına’ benzetmiştim ve aldananların hasta olabileceğini söylemiştim. Çünkü seri galibiyetlerin içinde LeBron’un inanılmaz performansı mevcuttu. Bu çok doğal tabi, fakat bench katkısı da inanılmaz yükselmişti. Şu anda batığımızda Jeff Green dışında yedekten gelerek katkı verebilen oyuncu yok. İşte ‘kestane sıcakları’ benzetmemde bunu kastetmiştim. Çünkü katkı veren oyuncular içerisinde istikrarlı olabilecek bir oyuncu yoktu. Korver’ın son periyot performansları artık yok mesela. Wade’in ne zaman ne yapacağı hiç belli değil. Rose’u artık kadroda sayabilir miyiz bilmiyorum. Love’u 5 numaraya çekmekle de sorunlar bitmiyor. Çünkü hep dediğim gibi savunma problemleri değişmiyor. Bana göre Cleveland savunma yapmıyor değil, yapamıyor. Çünkü yapabilen takım bazı emareler gösterir. Yapabilen takım Curry’den yerleşik savunmada smaç yemez..

Bu arada Isaiah Thomas da döndü. Şu ana kadar 5 maça çıkan Thomas bunların 4’ünde ilk 5 başladı. Ritmini henüz bulamadığı ortada. Kendisi için henüz yorum yapmak yanlış olur. Fakat ritim bulmak için zamanı var mı? Çünkü Thomas ‘İdman yapmıyoruz. Bu yüzden ritmimi maçlarda bulmak zorundayım’ dedi. Veya Thomas ritim bulana kadar Cleveland’ın durumu ne olur? Bu konu tartışılabilir.

Ayrıca yine gelen haberlere göre takımdaki oyuncuların, yönetimin elindeki Brooklyn pickini kullanmayarak takas yapmamasından mutsuz. Çünkü oyuncular, bu kadro ile sıkıntıların giderilip yeniden şampiyonluk potasına girebileceklerine inanmıyorlar.

Peki yönetimin bu hakkı kullanıp, adı sürekli Cavs ile anılan DeAndre Jordan’ı aldığını düşünelim.(Gerçi Jordan’ın da Houston’da oynamak istediği yönünde haberler mevcut). Bu transfer Cleveland’ı şampiyon yapar mı? Eğer sezon sonunda serbest kalacak olan LeBron James ve Isaiah Thomas ayrılırsa Cleveland’ın yeniden yapılanma için eline ne kalır? Veya LeBron’un ayrılma ihtimalini bile bile Jordan Cleveland’da gelir mi? Bu konuda da çok büyük ikilemler mevcut

Gelelim başlık konusuna.. Neden ‘Cleveland için sona geliniyor’ diyorum. Hepsini bir kenara bırakalım. Savunma problemlerini, koçun yanlış tercihlerini, kadronun yaşlı olmasını vs hiç düşünmeyelim.

Cleveland, Warriors yenilgisinden önce Minnesota’dan 28, Toronto’dan 34 sayı fark yedi. O maçlardan sonra koç Lue bir açıklama yaptı. Lue ‘Kişisel gündemlerimizden sıyrılıp doğru basketbolu oynamalıyız’ dedi. Bu açıklamaya takımdan bazı oyuncular katılırken, bazı oyuncular aksini düşündüklerini söylediler. Özellikle LeBron’un açıklamaları çok ilginç. ‘Hiçbir zaman kişisel gündemim olmadı. Geldiğimden beri tek amacım Cleveland’ın kazanması’ dedi. David Blatt gittikten sonra ‘LeBron kontenjanından’ takıma koç olan Lue ile LeBron’un ayrı düştüğünü hiç görmemiştim. Ve bunu açıkça dile getirmeleri de ilginç. Daha ilginç bir gelişme daha var. Gelen haberlere göre takım içinde LeBron James tartışılır hale gelmiş. İsmi açıklanmayan bazı oyuncular, LeBron’un asist olacak pası bulana kadar beklediğini, bu durumun da takımın hızlı hücum etmesini engellediğini düşünüyorlar. LeBron James’in kariyerinde böyle bir eleştiri aldığını hatırlamıyorum. Yani oyuncular şöyle diyor ‘LeBron MVP olabilmek için istatistik kasıyor’.

İşte ‘sona geliniyor’ dememin sebebi bu.. Bir takım içinde LeBron James tartışılmaya başlanmışsa tartışanlar gider. Bu net. Fakat bu Cleveland’ı kurtarır mı? Bunun yorumunu size bırakıyorum..

 

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir