NBA Günlükleri

Cleveland’ın Transfer Hamleleri

Şu sıralar NBA gündemi takımların yapacağı hamlelere odaklanmış durumda. Tabi hamle söz konusu olunca da en çok beklentiye sahip takım Cleveland..

Hepimizin bildiği gibi transfer, öncelikli olarak takımın zayıf olduğunu düşündüğünüz noktalara yapılır. Bu, tüm spor dallarında böyledir. Ben şahsen Cleveland’ın da zayıf olduğu yerlere hamle yapmasını bekliyorum fakat adı geçen oyuncuların bazıları, Cavs’in açıklarını kapatacak tarz oyuncular değil. Bu isimlerin rakamlarına birazdan değineceğim. Şimdi gelin Cleveland’ın zayıf noktaları nereleri? Bir bakalım..

Doğal olarak herkes savunma demiştir bile. Ben de takımın savunma rakamlarını biraz detaylandırdım. İster rakamların göstergelerine inanın, ister inanmayın ama istatistikler bazı şeyleri gözler önüne seriyor. Şöyleki; Cleveland, toplam ribaunt sayılarında maç başına 41.6 ortalama ile tüm NBA’de 24.sırada. Yani takımın bir ribaunt problemi var. Top çalma rakamlarına baktığımızda 7.4 ortalama ise 20., blok ortalamasında 3.8 blok ile 27.sırada. Burada duralım. Bir takımın ribaunt ve blok problemi varsa aklımıza hangi mevki gelmelidir? Tabiki pivot.. Devam edelim. Savunması bu kadar kırılgan olan bir takım sizce maç başına kaç faul yapıyordur? Cleveland maç başına sadece 18.3 faul yapıyor ve tüm NBA’de en az faul yapan 5.takım konumundalar. Faul sayısının bu kadar az olması, takımın savunmada hemen hemen hiç direnç göstermediğinin bir işaret olarak yorumlanabilir. Ayrıca Cleveland, rakiplerin en yüksek yüzdeyle 3’lük attığı 9.takım(%37.1) ve en yüksek yüzdeyle 2 sayı attığı 2.takım(%47.5). Ve toplamda da rakiplerinden en çok sayı yiyen 4.takım(109.6)

Takımın savunmaya yönelik rakamlarını aktardıktan sonra dilerseniz bir de oyuncuların bazı rakamlarını detaylandıralım. Oyuncuların rakip oyuncuyu tuttukları 3 sayı yüzdesine baktığımızda, Rose %40, Carowder %39.7, Isaiah %39.7, Calderon %39,6, LeBron %38.6.

Rakiplerin 2 sayı isabetine baktığımızda ise isimler yine aynı. Rose %51.6, Isaiah %50.1, Crowder %49.7, Calderon %48.7 ve LeBron %48.6. Bu 2 kategoride takımın ortalamalarını yukarıda vermiştim ve bu isimler takım ortalamalarını yukarı çeken isimler olarak göze çarpıyor.

Neden bu kadar detaylandırma gereği duydum? Çünkü almayı düşündüğünüz oyuncu sizi bu rakamlarda yukarıya çekmeli. Yazının başında belirttiğim gibi transfer yapmanın amacı budur. Bu rakamlar ışığında adı geçen oyuncuların bu kategorideki durumlarına bakalım ve yorum yapalım..

Şu sıra en çok adı geçen oyuncu George Hill. Hill, şu ana kadar oynadığı maçlardaki rakipleri 3 sayıda %39.2, 2 sayıda ise %48.5 isabet sağladılar. Bu iki rakam da Cleveland ortalamalarının üzerinde. Yani bu oyuncu Cleveland’ın en azından savunma zaafını düşündüğümüzde aradığı oyuncu kesinlikle değil.

Bir diğer isim DeAndre Jordan. Jordan’ın rakiplerinin 3 sayı yüzdelerini almadım çünkü Jordan’ın savunduğu oyuncular doğal olarak yeteri kadar 3 sayı denemiyorlar. 2 sayı yüzdelerine baktığımızda Jordan’ın tuttuğu oyuncular ortalama %46 ile şut atıyor. Ribaunt rakamlarına baktığımızda bu sezon 14.7 ribaunt ortalaması yakalayan Jordan’ın blok sayılarında ise düşüş var. 2014-2015 sezonunda 2.2 blok ortalaması yakalayan yıldız pivot, 2015-106 2.3, 2016-2017 1.7 ve 2017-2018’de 1.0 ortalamada. Yani istediği zaman blok yapabilen bir oyuncu olan Jordan, Cleveland’ın kanayan yaralarına (ribaunt ve pota altı caydırıcılığı) merhem olabilir.

Son olarak gelen sorulara örnek olarak verdiğim Nicholas Batum’un rakamlarına bakalım. Batum rakiplerini 3 sayı yüzdesinde %37.4, 2 sayı yüzdesinde ise %46’da tutuyor. Bu iki başlıkta da Cleveland ortalamalarının altında. Hem savunmacı hem de hücuma katacağı çeşitlilik ile Batum, Cleveland’a faydalı olabilir.

Cleveland, eğer elinde olan Brooklyn pickini kullanmaya karar verirse o zaman işler değişir. Çünkü karşılığında alacakları oyuncuların seviyeleri değişir. Eğer öyle bir durum olursa da benim adayım kesinlikle Paul George.

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir