NBA Günlükleri

Dominique Wilkins’ı Hatırlayalım…

Eğer 80’ler ve 90’larda NBA izlediyseniz, muhtemelen Dominique Wilkins denen adamın ismini duyunca heyecanlanıyorsunuz. Tarihin en özel smaçörlerinden ve karşı takımın kesinlikle dikkat etmesi gereken bir ofansif tehdit olan Wilkins’in bugün doğum günü.

Kendisine “En Güzel Hareketler Videolarının Vücut Bulmuş Hali” lakabı verilen Wilkins, geçmişte hakettiği değeri pek göremese de gün geçtikçe oyuna kattıkları herkes tarafından anlaşılmaya başladı.

Doğum günü çocuğunun başarılarla dolu kariyerini bir kez daha hatırlatıp, bilmeyenlere ise NBA tarihinin görüp görebileceği en atletik ve patlayıcı oyunculardan birisini öğretmek amacıyla bu yazıya giriştim. Hazırsanız başlayalım;

Jacques Dominique Wilkins, 12 Ocak 1960’ta Fransa’nın başkenti Paris’te dünyaya geldi. Babası Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri’nde çalışıyordu. Babasının işi yüzünden önce Dallas’a sonra Washington’a taşınan Wilkins, lise hayatına da burada atıldı.

Lisedeki günleri hakkında Wilkins: “O zamana kadar pek de basketbol oynamamıştım, taşındığımız mahallede ise bir sürü oynayacak alan vardı ve herkes basketbolu çok seviyordu. Bana herkes gel beraber basketbol oynayalım diyip duruyordu. Basketbol hayatım burada başladı, her sabah gidip parklarda basketbol oynardık, 10.sınıfa kadar organize bir basketbol maçında oynamamıştım.” diyen Wilkins’in abisi ise parklarda oynamasının Dominique’in yükseğe sıçramasında etkin bir rol oynadığını söyler.

Lisede arka arkaya 2 kez en değerli oyuncu seçilen Wilkins, liseyi bitirdikten sonra Georgia Üniversite’sinden basketbol bursu aldı ve eğitim hayatına burada devam etti. “Kampüsten içeri adımımı atar atmaz evde gibi hissetmiştim. Beni kabul ediş şekilleri çok hoşuma gitmişti, hayatım boyunca hiç böyle kabul görmemiştim. Üniversite yıllarında yükseğe sıçraması ve patlayıcılığı ile fark yaratan Wilkins, koçlarıyla da arasını iyi tutuyordu.

Georgia Üniversitesi’nin 1978-1995 yılları arasında baş antrenörlüğünü yapan Hugh Durham: “İdmanlarda top havaya atılırdı ve Dominique her zaman smaçla bitirirdi. Koçluk yaptığım yıllarda bir sürü smaçör gördüm ama hiçbirisi onun sürekliliğine erişemezdi.”

Aynı dönemlerde oynadığı takım arkadaşı ve Georgia’nın oyun kurucusu olan Derrick Floyd: “O smaç vurduğunda çok yüksek bir ses çıkardı, her smacı güçlü ve sertti. Onu smaç vururken görmeseniz bile çıkan seslerden smacı vuranın Dominique olduğunu anlıyordunuz.”

O güne kadar Amerikan futbol ekolü olarak bilinen Georgia Üniversitesi, Wilkins’in eşsiz oyunuyla beraber basketbolda da kısa sürede isim yapmıştı.

Maç başına 21.6 sayıyla oynadığı üniversite takımını, üçüncü senesinde bırakıp NBA Draft’ine katılmış ve 1982’de James Worthy ve Terry Cummings’in hemen ardından 3.sıradan Utah Jazz draft edilmişti. Maddi sıkıntılar yaşayan Jazz yönetimi, iki oyuncu ve bir miktar para karşılığında Wilkins’i Atlanta Hawks’a takasladı.

Çaylak sezonu dışında her sezon en az 20 sayı ortalama yakalayan Wilkins, 1985-86 sezonunda maç başına attığı 30.1 sayıyla NBA sayı kralı olmuştu. Kariyeri boyunca ortalama 24.8 sayı ve 6.7 ribaund ortalama ile oynayan Wilkins şanssız bir şekilde asla finale çıkamadı. 1983’te en iyi çaylak beşine seçilen, kariyeri boyunca 11 kez all-star takımına, 7 kez de NBA’in en iyi beşine seçilmişti.

Bir dönem Yunanistan’ın Panathinaikos takımında forma giyen Wilkins, 1996 senesinde doğduğu şehir olan Paris’te düzenlenen Euroleague Final Four’unda şampiyonluğu kazanırken turnuvanın en değerli oyuncusu seçilmişti.

İki kez All-Star smaç şampiyonu olan Wilkins’ın Michael Jordan kapıştığı 1988 smaç yarışmasını da eklemeden olmaz.

Yarışma hakkında “Chicago’daki smaç yarışması adeta bir düelloydu. Birbirleriyle kapışacak olan iki büyük isim.” diye söze başlayan Majesteleri “Bence onun kazanma ihtimali benimkinden daha yüksekti. Ama kendi evimde başkasına ödül kaptıramazdım.” diyen Jordan, serbest atış çizgisinden adeta uçarak vurduğu smaçla 50 puanı alıp şampiyon olmuştu.

Başarılarla dolu kariyerinin sonunu getiren aşil tendonu sakatlığı hakkında Wilkins, “Bileğim çok acımıştı, hınçla arkama dönüp kim vurdu bana diyecekken farkettim ki ayağımda normal olmayan bir şeyler vardı. Ayağım onu tutan bir şey yokmuşçasına havada asılıydı ve sallanıyordu.”

Sezonu kapattıktan sonra takaslanan Wilkins, 1997 yılında düzenlenen All-Star maçı öncesi çağırılan “Gelmiş Geçmiş En İyi 50 Basketbolcu” arasında yer almamıştır. 1999 senesinde kariyerini sonlandıran Wilkins’ın bu listede olmaması hala tartışılıyor.

Wilkins 2006 yılında Naismith Basketball Hall of Fame’ine layık görülmüştür.

İsteyenler için Wilkins ve Jordan’ın smaç yarışmasını, Wilkins’ın kariyerindeki en iyi 10 hareketini ve Hall of Fame konuşmasını ekliyorum, aşağıya inerek hepsini izleyebilirsiniz. Umarım yararlı olmuştur okuduğunuz için teşekkürler iyi günler.

1988 SMAÇ YARIŞMASI

DOMINIQUE WILKINS’IN KARİYERİNDEKİ EN İYİ 10 HAREKETİ

WILKINS’IN HALL OF FAME KONUŞMASI

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir