NBA Günlükleri

Hakemlerle oyuncular arasında sürtüşmeler neden artıyor?

1946 yılından günümüze kadar Amerika’da profesyonelce oynanan bir basketbol ligi olan NBA, belki de tarihinde hiç yaşamadığı kadar oyuncu-hakem diyaloglarına bu sezon şahit oldu.

LeBron James’inden Carmelo Anthony’e, Kevin Durant’den Draymond Green’e herkes hakemlerden ve özellikle de onların tavırlarından oldukça şikayetçi.

Geçtiğimiz haftalarda Oyuncu Birliği’nden yetkili kişiler ve Hakemler Birliği’nden temsilciler, maçlarda yaşanılan bu gerginlikleri masaya yatırmaya başlamışlardı.

Hakemlere yakın bir kaynağın Bleacher Report’a verdiği demeçler ise olaya biraz ışık tutulmasına yardımcı oluyor.

“Hakem yönetiminde büyük bir değişim var çünkü katı kurallara sahip bazı hakemler artık yoklar, emekli oldular. Şimdi ise zor durumlarda verebileceği en iyi kararı vermeye çalışan genç bir hakem grunu var. Lig ise buna sebep olan olayları ortadan kaldırmak için elinden geleni yapıyor. Monty’i getirdiler. Sahadaki en iyi hakemi, başka bir ekibe katmak oldukça zor bir iş. Sahadayken oyuncuları sakinleştirebiliyor ve sözlü iletişimde en iyisiydi. Umuyorum ki bu özelliklerini kontrol ekibinde de yapabilir.” dedi.

Oyuncular ve hakemler sahada oluşan bu kara bulutu dağıtmak ve ilişkilerin daha iyi olmasını sağlamak için All-star haftasında özel bir buluşma gerçekleştirecek.

Kaan Meriç
Bleeding Green

kaaanmeric@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir