NBA Günlükleri

Isaiah Thomas nasıl harika bir kontrata sahip olabilir?

Isaiah Thomas, büyük beklentilerin ardında kalça sakatlığından döndü. Önümüzdeki aylarda Cleveland Cavaliers takımının işleyişine de gün geçtikçe daha fazla dahil olmasını gözlemliyor olacağız. Thomas, sözleşmesinin son yılında ve maksimum kontrat talebi bulunmakta. Lig otoritelerinin ve kamunun büyük çoğunluğunun da hemfikir olduğu konu, Isaiah Thomas’ın istediği kontratı alabilmek için en iyi şansının bu yaz olduğu yönünde. Bu durumun da Lebron James’in serbest döneminde ne karar vereceği ile doğru orantılı olduğu fikri savunulmakta. Olası bir Lebron’un ikinci defa şehirden ayrılığında, Cavs Thomas’ı mutlaka kadroda görmek isteyebilir.

Thomas yeni taraftar kitlesi ile birlikte takım sahibi Dan Gilbert’ı ikna etmesindeki en büyük unsur gene takımın gelecekte sahip olacağı yatırımlarla alakalı olacaktır şüphesiz.Geçtiğimiz yıl performansı üzerine Thomas, Celtics takımı ve geleceği hakkında görüşlerinde kendisinin maksimum kontratı hak eden bir oyuncu olduğunu ve beklentisinin de bu denli bir kontrat olduğunu belirtmişti.100 milyona yakın bir kontrat kazancı temennisinde bulunduğu da beklentilerinin arasında olduğu söylenmekteydi.

Kyle Lowry ve benzer birçok oyuncu hızlı tükenen bir Pazar ortamına tanık oldu.  Lowry, 3 yıllık 93 milyon değerinde bir kontrata sahip. Cazip bir kontrat olmasına rağmen imzasından aylar önce beklediği rakamın 10 milyon altında. Bu sadece beklentisi içerisinde oldukları kontrat rakamlarının yüksekliğinden dolayı da değil,  kısa süreli kontratların da doğası gereği. 4 veya 5 yıllık uzun dönem kontratlarında ise beklenenin oyuncu açısından karşılanması ise özellikle görece yaşı ileride olan Thomas gibi gardlar için daha da güçleşmekte.

Thomas eğer yüzde yüz sağlıklı olur ise, bu yaz pazardaki değeri ile yüzleşecek. Kariyerinin tarihi bir yükseliş yaşadığı iki yılın ardından, Thomas hedeflerine geçmişine nazaran daha yakın.

Mevcut koşullarda birçok takım da 20 milyon doların üzerinde maaş bütçelerinde boşluğa sahip olacaktır fakat lig pazarı gardlar için Isaiah Thomas’ın umduğu gibi değil. Uygun bütçeye sahip olacak takımlar arasında Bulls Kris Dunn’a sahip,  76ers Ben Simmons ve Fultz, Dallas Dennis Smith Jr,  Hawks Dennis Schröder, Lakers ise Lonzo Ball.  Diğer alternatifler Brooklyn, Phoenix ve Indiana için daha uygun bir kadro yapısı olacaktır.  Phoenix daha önce Isaiah’ı takasta kullanmıştı zaten, tabii tüm bu alternatifler eğer Isaiah’ın nükseden bir sakatlığının olmaması ve sağlıklı bir sezon geçirmesine bağlı.

Tüm bunlar neden Cleveland için anlam ifade etmekte?

Cleveland takımının onu takımda istemesi için Thomas, ayrıca manevi avantajlara sahip.

Birincisi, Cleveland takımında  Kyrie Irving takasından dolayı Thomas’tan faydalanmak  üzerine bir baskı bulunmakta. Cavs, açıkca farkındadır ki takasta yer alan Nets picki kozları için; bu sezon Nets’in beklenenden daha iyi bir oyun sürüyor olması draft sıralarında kendilerini daha derine itmekte. Lebron takımdan ayrıldığı bir senaryoda eğer Cavs takımı bir yapılanma içerisine girer ise mevcuttaki değerlerini korumak isteyeceklerdir.

İkincisi,  Dan Gilbert Thomas tarzı underdog oyuncuları sever. Kendisini de bir underdog olarak görür. Gilbert sonu gelmez bir optimisttir, bütün olasılıkları riskleri değerlendirecektir. Muhtemelen Thomas’ın “ Benim hikayem, benim hikayemdir ve hep biter, son gülen olacağım.” Açıklamasını duyduğunda orada bahsini Thomas üzerine oynamak istemiş olabilir. Bu da Gilbert işte.

Eğer Thomas Boston’da yaptıkları gibi iyi bir altı ay geçirir ise, Cavs taraftarını da arkasına alarak belki kaybettiği itici taraftar gücünü tekrar kazanabilir.

Bu Celtics’in de karşılaşacağı sorunlardan bir tanesi. Boston Celtics ofisi arka planda, onu pazarda değerli bir oyuncu olarak görmeseler dahi şehirde oldukça popüler olan Thomas isminin yeniden takıma kazandırılması için taraftar baskısının oluşabileceğini biliyorlardır. Bu psikolojik iklim de Gilbert’e taşınacaktır.

Bu günlerde, pazar Gilbert’i  mevcut gidişatı korumak zorunda bırakabilir. Ya yıllar ya dolarlar. James çevresinde yüksek skorlar üreten takım arkadaşlarını korumak ya da geleceğe köprü kurmak.

NBA standartlarında, Thomas’ın dolgun bir sözleşmesi yok. Bu sezon 6.3 milyon kazanıyor, geçtiğimiz yıl Celtics takımı ile olan, Phoenix Suns takımının 4 yıllık 27 milyon dolarlık sözleşmesinin içerdiğinden 300.000 dolar daha az. Takımın en yüksek maaş sıralamasında da 9.sırada.

Irving’in birinci sıradan seçilerek 76 milyonluk sözleşmeye imza attığı 2011 yılında Thomas, son sıradan seçilmişti ve Kings ile ilk üç yılı kapsayan 29 milyonluk bir sözleşmesi bulunmaktaydı.  Aynı sene diğer ikinci tur seçimi olan Jon Leuer ve E’Twaun Moore gibi örnek bazı oyuncular ondan çok daha zengin kontratlara imza attılar serbest kalana kadar.

Hep Cleveland çevresinde doğal veya dışarıdan gelişen söylentiler vardır, misal Temmuz ayı Lebron James’in sözleşme bitişi üzerine başlatılan drama gibi. Fakat Thomas, özellikle iyi oyununa devam ederse sakatlık sonrası ilk maçında sergilemiş olduğu performansı gibi, kendi hikayesini kendi geliştirmiş olacak tabi Clevaland’ı da.

Kaynak ; http://www.espn.com/nba/story/_/id/22003210/nba-why-isaiah-thomas-get-great-offer-cavs

 

Koralp Selçuk on EmailKoralp Selçuk on FacebookKoralp Selçuk on InstagramKoralp Selçuk on Twitter
Koralp Selçuk
Jack of all trades, master of none.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir