NBA Günlükleri

Jaylen Brown, Celtics, Irkçılık ve Hayatı ile İlgili Konuştu

Boston Celtics’in 21 yaşındaki atletik kanat oyuncusu Jaylen Brown, NBA Londra Özel Maçı öncesi The Guardian’a konuştu.

Brown 2016 draftinde 3.sıradan Boston Celtics tarafından seçilmişti, çaylak sezonunda hücumda beklentilerin altında kalıp maç başına 6.6 sayı ortalama ile oynamış ve en iyi ikinci çaylak beşine seçilme onuruna layık görülmüştü. Bu sezona daha hazır giren Brown, gelişmekte olan hücum repertuarı ve etkileyici savunmasıyla beraber takımın kilit isimleri arasında bulunuyor.

Önümüzdeki gün oynanacak Londra Özel Maçı’nda Philadelphia 76ers’a karşı oynamak için sabırsızlandığını belirten Brown’a,gelecek vaat eden Boston kadrosunun önümüzdeki yıllardaki şampiyon olma ihtimali sorulduğunda: “Neden bu sene olmasın ki? İnsanlar birkaç sene içinde iyi bir takıma evrileceğimizi söyleyip duruyor, bence şu anda da iyiyiz. An itibariyle ligde en çok galibiyet alan takımlar arasındayız. Ancak insanların kafasında iki seneye iyi olacaklar algısı var.” cevabını verdi.

Geçtiğimiz hafta Cleveland Cavaliers’ı 102-88 mağlup eden Celtics’te eğlence ve tutku ön planda olmasına rağmen Brown’ın aklından hiç çıkmayan bir ırk sorunu var. “Güney bölgelerde ırkçılık devam ediyor kesinlikle.” diyen Brown, “Bunları basketbol aracılığıyla tecrübe ettim, insanlar bana ırkçı söylemlerde bulunuyorlardı. Bazıları maçlara gelirken maymun kostümleri giyiniyor, bazıları ise sahaya muz fırlatıyordu.”

“Irkçılık günümüz Amerika’sında kesinlikle varlığını sürdürüyor. Tabii ki çok şey değişti, imkanlarımız 50 yıl öncesine nazaran gözle görülen derecede arttı. Bu nedenden dolayı bazı kişiler ırkçılığın çok azaldığını veya sona erdiğini düşünse de bu doğru değil. Irkçılık hala var, stratejik alanlarda saklanıyor. Yüzünüze karşı ırkçılık yapan insan sayısı azaldı ama Trump yüzünden bazı ırkçılar düşüncelerini açıkça belirtmeyi kabul edilebilir görmeye başladılar.”

Üniversitedeyken, NBA’de oynamak için okulu bırakmadan önce kurumlaşmış sporların, eğitim üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu ile ilgili bir tez yazan Brown, “Bu konuyla alakalı yazılanları okurken çok duygusallaşıyordum. Amerika’da bazılarının kazanmak, bazılarının ise kaybetmek zorunda olduğu algısı var. Kimileri elit siyasetçi veya anayasa yazarı olmak zorundayken, kimileri McDonald’s çalışanı olmak veya hapishanede çürümek zorunda kalıyor. Amerika’da işler böyle yürüyor işte. Bu bazı insanların yukarda bazı insanların ise aşağıda olmasına ihtiyaç duyan bir tür makine.”

Bir basketbolcuya göre fazla entelektüel ve zeki olduğu tartışılan Brown, bu konu hakkında “Bir sporcunun zeki olamayacağı yargısına kesinlikle katılmıyorum.” diye konuştu.

Celtics soyunma odasında da politika konuşmaktan çekinmeyen Brown, soyunma odasındaki insanlarla iç içe bulundukça bir aile gibi olduğunu da belirtti. Soyunma odasının atmosferinin değerinin en çok ortaya çıktığı zamanlar ise , Brown’ın en yakın arkadaşı olan Trevin Steede’nin intiharından sonraki süreçti. Brown, bu trajik olaydan sonraki gece son şampiyon Warriors’a karşı oynamak istediğini belirtti. Maçta herkesten daha çok skor üretirken (22), savunmasıyla da göz doldurdu. Maçtan sonra Celtics’in yıldız oyun kurucusu Kyrie Irving topu Brown’ın ellerine tutuşturup, “Bu Trevin için.” dedi. Yeniden maça çıkmadan önce aile fertlerini ziyarette bulunan Brown, Atlanta’ya karşı kariyer rekoru olan 27 sayı kaydetti.

“Çevremdeki herkese müteşekkirim, bana çok büyük destekte bulundular.” diyen Brown, rahmetli yakın arkadaşı hakkında ise “Liseye ilk gittiğimde tek başıma takılırdım ilk günler, büyük bir basketbol ekolüydü okul. Yemekhanede tek başıma yemek yerken telefonla falan uğraşırdım. Üçüncü gün Trevin yanıma geldi ve onlarla oturmam için teklifte bulundu. O günden beri en yakın arkadaşımdı.” diye konuştu.

Ölümünden nasıl haberi olduğu sorusuna “Annesi aradı. Hal hatır soracak sanıyordum ama acı haberi verdi.” diye yanıt veren Brown, “Maç öncesi koç Stevens (Brad) gelip moral verdiğinde maça büyük ihtimalle çıkmayacağımı söyledim. Koç gittikten hemen sonra ise annesi bir kez daha aradı ve bu konuyu açtı. Kendisinin ve yaşasaydı Trevin’in o maça çıkmamı isteyeceğini söyledi ve beni oynamaya ikna etti.” diye ekledi.

Londra’da maça çıkmak hakkında gelen sorulara ise “Londra’da oynama şansına sahip olmak beni daha iyi hissettiriyor. Arsenal maçına gitmeyi çok isterim, sanırım Thierry Henry de orada olacak. Henry ile geçtiğimiz yaz yakınlık kurdum. Arsenal’ı seviyorum, gelenekleri ve efsane futbolcuları ilgi çekici. Takımlarına yüreklerinden bağlı taraftar grupları da hoşuma gidiyor.”

Celtics taraftarının gözdesi haline gelen genç oyuncu, bu sezon maç başına 14.1 sayı 5.7 ribaund ve 1.6 top çalma ortalama ile mücadele veriyor.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

4 Comments

 1. Canım oğluşuma

  9 Ocak 2018 at 22:43

  Harika olmuş oğluşum seni seviyoruz-annen

 2. Grizzlies

  10 Ocak 2018 at 16:40

  Tebrik ederim kardeşim, bu tarz şeylerin devamını bekliyoruz.

  • Çağlayan Ayhan

   12 Ocak 2018 at 03:25

   Teşekkürler, fırsat buldukça bu tarz çeviriler yapmaya çalışacağım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir