NBA Günlükleri

NBA Power Rankings

Herkese merhaba. Sezonun ilk 12 haftasında Doğu Konferansı takımlarının Batı Konferansı takımlarına karşı ciddi bir üstünlüğü söz konusuydu. Fakat son 2 haftada rüzgar tersine dönmüşe benziyor. Son 2 haftada Batı takımlarının 22-10’luk bir üstünlüğü bulunuyor ve Doğu takımlarında da ciddi bir istikrarsızlık göze çarpıyor.

Boston Celtics Doğu’nun hala zirvesinde yer alıyor fakat bu sene ilk kez 3 maç üst üste kaybetmiş durumda. Toronto Raptors bu iki haftada 4 maç kaybetti. Cleveland Cavaliers zaten bir iyi bir kötü. Pacers ve Wizards’ın performansları da Dr. Jeykyl-Mr Hyde gibi geceden geceye değişiyor. Detroit Pistons da bu takımlara ayak uyduruyor.

Genele baktığımızda Doğu konferansı takımlarının hücumunda ciddi bir sıkıntı yaşandığını görüyoruz. Celtics, Cavs ve Pistons Ocak ayında hücum anlamında en kötü 10 takım arasındalar. Zaten Ocak ayında hücum olarak takımlar sıralandığında Doğru takımı olarak en iyi sıralamayı 6. sıra ile Charlotte Hornets’in aldığını görüyoruz. Bu da aslında Doğu’nun yeni yılda ne halde olduğunu gösteriyor, en azından hücum olarak.

Philadelphia 76ers ise bu fırsatı ganimet bilerek son 8 maçın yedisini kazandı ve playoff resminin içine girmeyi başardı.

 

Geçen hafta bu zamanlar: İlk 4 dışında sıralamada önemli değişiklikler olmuştu.

Geçen sene bu zamanlar: Warriors zirvedeki yerini sağlamlaştırmıştı. Cavs, Thunder ve Rockets’ı toplam 73 sayıyla yenmişlerdi. Chris Paul ve Rudy Gay ciddi sakatlıklar geçirmişti. Marcus Morris kardeşinin üzerinden bu şekilde bir tip yaparak takımına maç kazandırmıştı. http://www.nba.com/video/2017/01/21/20170121-pod/#/

Wizards asistan koçu Sidney Lowe savunmada bu şekilde takıma yardımcı olarak maçın kazanılmasında katkıda bulunmuştu..:)

http://www.nba.com/video/2017/01/20/washingtons-lowe-and-wizards-organization-fined#/

Doğuya karşı Batı: Geçen hafta Batı 10-7’lik bir üstünlük sağlayarak genel tabloda geçen hafta ele geçirdiği üstünlüğü  138-133 ile devam ettirdi.

Haftanın kahraman takımı: Philadelphia 76ers(3-0) Kyrie Irving’siz Celtics’i ve Giannis’siz Bucks’ı yenmeleri göz ardı edilebilir ama tam kadro Raptors’u yenmiş olmalarını da unutmamak gerek.

Haftanın kötü takımı: Detroit Pistons(0-4) Detroit’in yenilgi serisi içinde evlerindeki Hornets ve Nets yenilgileri de var.

Haftanın yüksek atlayan takımları: Portland (+4), Oklahoma City (+3)

Haftanın çakılan takımları: Milwaukee (-5), Detroit (-4), Boston (-3)

Hiç vakit kaybetmeden geçen haftanın İnenler-Çıkanlar’ına göz atmaya başlayalım.

 1. Golden State Warriors(37-10)(Geçen hafta 1): Hala Batı’nın zirvesindeler. İyi hücum takımlarına karşı savunmaları sallanıyor; ki önlerindeki dokuz maçın sekizi bu gruptaki takımlara karşı olacak. Draymond Green geçen seneye göre oyunun bu tarafında bir düşüş söz konusu, bu da takıma yansıyor. Houston Rockets’a ikinci kez kaybettiler, sezon serisinde 2-1 geriye düştüler.
 2. Houston Rockets(32-12)(Geçen hafta 4): Minnesota ve Golden State’e karşı çok önemli galibiyetler aldılar. Chris Paul, Harden ve Capella’nın bir arada oynadığı maçlarda her ne kadar savunma olarak iyi olmasalar da yine de 17-0 durumdalar. Chris Paul ve James Harden’dan sadece birisinin sahada olduğu durumlarda daha iyi bir performans ortaya koyuyorlar. Wolves ve Warriors’a karşı Harden’ın kenarda Paul’ün ise sahada olduğu dönemlerde ciddi bir fark oluşturdular.
 3. Minnesota Timberwolves(30-18)(Geçen hafta 5): Ocak ayında özellikle savunmalarında ciddi bir yükseliş var. Bu alanda Ocak ayında lig genelinde ilk 10’un içindeler. Orlando ve Rockets’a karşı dördüncü çeyreklerde oyunun bu yönünde açıklar vererek kaybettiler. Fakat Butler ve Crawford olmadan Raptors’ı yenmeyi bşaardılar. Butler’ın sakatlığı ile ilgili iyi bir haber gelmesi için dua ediyorlar.
 4. Toronto Raptors(31-14)(Geçen hafta 3): Son 8 maçın beşinde çok kötü hücum ettiklerini söyleyebiliriz. Özellikle 3 sayı yüzdesinde ciddi bir düşüş var. Toparlanmak için önlerindeki hafta güzel bir fırsat.
 5. Boston Celtics(34-13)(Geçen hafta 2): 6 maçlık galibiyet serisinin ardından Boston’da bir anda işler tersine döndü ve 3 maç üst üste kaybettiler. Bu yenilgilerde hücumdaki düşüş dikkat çekiyor. 76ers’a karşı Irving olmaması bahanesine sığınabilirler. Fakat Irving’in 40 sayı attığı ve buna rağmen kaybedilen Orlando Magic maçını sanırım açıklamakta güçlük çekeceklerdir. Yayın gerisinden çok kötü atıyorlar, çizginin gerisinden de çok iyi sayılmazlar. Ocak ayında hücum performansı olarak NBA genelinde son sıradalar. Toparlanmak şart. Brad Hoca iş başına..
 6. San Antonio Spurs(30-18)(Geçen hafta 6): Pazar günü Pacers’a karşı alınan yenilgi son 4 maçta üçüncü yenilgi oldu. Kawhi bu kez omuz sakatlığından ötürü uzunca bir süre daha oyundan uzak kalacak. Yerine süre alan Kyle Anderson skora olmasa da istatistik kağıdının diğer alanlarına katkı veriyor. Koç Popovich Parker’ı kenara çekerek Dejounte Murray’i ilk beşe alacağını açıkladı. Bu bir devrin kapanışı yeni bir devrin başlangıcı olabilir.
 7. Miami Heat(27-19)(Geçen hafta 7): 6 gün içinde playoff potasında olmayan üçüncü takıma da kaybedeceklerdi ki 35 saniye içinde bir mucize gerçekleşti ve Charlotte Hornets’a karşı inanılmaz bir galibet aldılar. Doğu üçüncülüğü için Cavs’a sadece 1 maç uzaktalar. https://www.youtube.com/watch?v=l1lIy23fYCA
 8. Oklahoma City Thunder(26-20)(Geçen hafta 11): Yükselişteler. Bu sene üçüncü çeyreklerde oyunun her iki tarafında da kötüydüler fakat Lakers ile Kings’i bu çeyrekte bitirdiler. Cleveland’a karşı da 148 sayılık görkemli bir galibiyete imza attılar. Hücum anlamında Ocak ayında lig genelinde dördüncü sıradalar. Steven Adams, Westbrook’un onu beslemesiyle savunmada olduğu kadar hücumda da etkili olmaya başladı.
 9. Washington Wizards(26-20)(Geçen hafta 8): Charlotte’a karşı çok kötü bir yenilgi alırlarken çabuk toparlayıp Pistons’a karşı Oubre Jr’ın iyi performansı ile kazandılar. Savunma olarak kötü durumdalar. Önümüzdeki haftayı deplasmanda geçirecekler.
 10. Cleveland Cavaliers(27-18)(Geçen hafta 9): Thunder’dan 148 yediler. Bu bile ne durumda olduklarını anlatmaya yetiyor aslında. Savunma ribaundu konusunda çok aksıyorlar ve bu durum Tristan Thompson’ı tekrar denklemin içine sokma anlamına gelebilir. Lebron James’de de bir form düşüklüğü söz konusu, özellikle yayın gerisinden. O da insan sonuçta…
 11. Philadelphia 76ers(22-20)(Geçen hafta 13): Londra dışında oynadıkları son 7 maçı kazanmış durumdalar.:) Kyrie ve Giannis’in yokluklarından faydalanıp Celtics ve Bucks’ı yenmeyi başardılar. 3 sayı ve pota altı savunmasında gayet başarılılar. Playoff resmi içine girmiş durumdalar. Bakalım burada kalmayı başarabilecekler mi?
 12. New Orleans Pelicans(24-21)(Geçen hafta 14): DeMarcus Cousins ve Anthony Davis Allstar olamyı başardı fakat Pelicans için en önemli oyunculardan biri de Jrue Holiday. Pelicans son 5 maçın dördünü kazanırken Jrue, %59 ile şut atarak 25.6 sayıyla oynadı. Özellikle Boston maçının sonunda inanılmaz bir performans ortaya koydu.
 13. Portland Trail Blazers(25-21)(Geçen hafta 17): Ocak ayının en kolay fikstürüne sahipler ve bunun nimetinden faydalanıyorlar. Ocak ayında hücum olarak üçüncü sıradalar. Nurkic’in formunda bu kolay fikstür ile doğru orantılı olarak bir artış söz konusu.
 14. Indiana Pacers(25-22)(Geçen hafta 12): Batı turunu 3-2 tamamladılar. Myles Turner’ın yokluğu derinden hissediliyor, zira rakiplere çok hücum ribaundu verip ikinci şans sayılarını potalarında görüyorlar. Önlerindeki sekiz maçın altısı evlerinde olacak ve bu takımlardan ilk altısının beşi de galibiyet yüzdesi olarak .500’ün altında olan takımlar. Deplasmandaki Cavs maçı kritik olacak.
 15. Milwaukee Bucks(23-22)(Geçen hafta 10): Çok kırılgan bir görüntü çiziyorlar. Son beş maçlarının dördünü kaybettiler ve hücum performansları yerlerde sürünüyor. Bledsoe ve Middleton %37 ile atıyor. Dokuzuncu sıradaki Pistons’ın sadece 1 maç önündeler ve Giannis’teki sakatlık problemi de devam ediyor. İyi haber: Önümüzdeki hafta Suns, Nets ve Bulls ile oyanayacaklar.
 16. Los Angeles Clippers(23-22)(Geçen hafta 16): DeAndre Jordan’ın yokluğunda potalarını korumakta güçlük çekiyorlar. Kenardan gelen Harrell iyi katkı veriyor fakat savunmada eksikleri var. Lou Williams etkileyici performansına devam ediyor. Jazz’a karşı 30+ sayı atıp 10 top çalma yaparak Jordan’dan sonra bunu başaran ilk oyuncu oldu. Christmas’tan bu yana savunma olarak NBA genelinde 9. sırada bulunuyorlar fakat bu hafta DeAndre olmadan hücum anlamında üçüncü olan Twolves karşısına çıkacaklar.
 17. Chicago Bulls(18-28)(Geçen hafta 19): Lavine’in takıma katılımıyla 3-1’lik bir dereceleri, Mirotic’in katılımıyla da 15-8’lik bir dereceleri var. Markkanen çok iyi oynuyor, üçlük performansı ile bir çaylak olarak Damian Lillard’a ait üçlük rekoruna(185) göz dikmiş durumda.
 18. Denver Nuggets(23-23)(Geçen hafta 18): Kings, Hawks ve Suns yenilgilerinin de içinde bulunduğu 2-6 geçen süreç onları playoff resminin dışına çıkardı. Clippers’a ve Suns’a çok az sayı farklarıyla kaybettiler. Hücumda sıkıntı yaşıyorlar. Önlerindeki 7 maçın beşi iyi savunma yapan takımlara karşı olacak.
 19. Detroit Pistons(22-23)(Geçen hafta 15): Evlerindeki Charlotte ve Nets yenilgileri de dahil son 5 maçtır kaybediyorlar ve Ocak ayındaki 2-8’lik kötü performans, onları Doğu dördüncülüğünden dokuzunculuğa yani playoff yarışının dışına itmiş durumda. Savunmaları halal iyi durumda, bu çukurdan çıkabilmek için ona çok ihtiyaçları var.
 20. Los Angeles Lakers(17-29)(Geçen hafta 21): Kentavious Caldwell Pope sakatlanmış durumda fakat onun yokluğunda Jordan Clarkson sahne almış durumda. All Star Los Angeles’a geliyor fakat Lakers Los Angeles’ta olmayacak. Önlerindeki 15 maçın 12’sini evden uzakta oynayacaklar.
 21. New York Knicks(21-26)(Geçen hafta 20): Beklenildiği gibi Tim Hardaway Jr’ın dönüşü Knick’in hücumuna doğrudan etki etti ve Jazz’ı yenmeyi başardılar. Hardaway ve Porzingis aynı ansa parkedeyken etkili oluyorlar. Oyunun diğer tarafında ise işler o kadar yolunda gitmiyor.
 22. Brooklyn Nets(18-29)(Geçen hafta 22): D’angelo Russel döndü ama üzerindeki pas henüz kalkmış değil, iki maçta 1/10 şut, 4 top kaybı ve 3 asist ile oynadı. Hücumda Spencer Dinwiddie bu sıralar dizginleri eline almış durumda, Miami ve Detroit’e karşı özellikle maçların sonlarında çok etkiliydi. Önümüzdeki hafta deplasmanda geçirecekleri zor bir fikstür onları bekliyor.
 23. Charlotte Hornets(18-26)(Geçen hafta 24): Kemba Walker geçen seneye oranla kötü şut atıyor fakat eğer All Star’da yedek kadroya seçilemezse burada sanırım Charlotte yedeklerini suçlamak gerekir. Kemba sahadayken 31-13’lük bir ortalama sayı farkı söz konusu ike onun sahada olmadığı dönemlerde bu fark 5-39. Heat’e çok acı bir çekilde kaybettiler. Detroit ve Wizards’a karşı alınan galibiyetler ise tatmin ediciydi.
 24. Utah Jazz(19-27)(Geçen hafta 25): Gobert etkisi bu olsa gerek. Fransız pivot, sakatlık sonrası dönüşünün ardından oynadığı iki maçta 39 sayı 21 ribaund ve 6 blokla oynadı. Favors ile beraber oynadığında da takım çok etkili oluyor, özellikle oyunun savunma yönünde. Çaylak Mitchell iyi oyununa devam ediyor. Önümüzdeki hafta Doğu’da deplasmanda olacaklar.
 25. Dallas Mavericks(15-31)(Geçen hafta 23): Mavs’ın ilk beşi NBA genelinde rakiplerin üstünlük sağladığı en kötü ilk beş konumunda. Yedekler+Dirk ise çok daha iyi bir performans ortaya koyuyor. Denver ve Portland’a karşı geriden geldiler fakat maç sonlarında nefesleri yetmedi. Maç sonlarında Dennis Smith Jr. baş rolü oynuyor.
 26. Memphis Grizzlies(16-29)(Geçen hafta 27): Grizzlies genç yeteneklerine şans vermeye başladı. Dillon Brooks kazanılan üç maçta %63 şut ile 19.3 sayı ortalama tutturdu. Mclemore ise Kings’e karşı çok iyiydi. New Orleans’a karşı galibiyet serileri sona erdi fakat burada da Wayne Selden 31sayı attı. Christmas’tan sonra en iyi 10 hücum içindeler. Önümüzdeki hafta en iyi 5 savunma takımından ikisini misafir edecekler.
 27. Phoenix Suns(17-29)(Geçen hafta 26): Son 5 maçta özellikle yayın gerisinden çok fazla şut kullanıyorlar. Canaan, Bender ve Daniels, üç sayı performansı olarak en az 15 deneme yaparak %45 ortalama tutturmuş durumdalar. Önlerinde zor bir hafta onları bekliyor.
 28. Atlanta Hawks(13-32)(Geçen hafta 28): Spurs’a karşı 14 sayı ve Pelicans’a karşı da 19 sayı geriden gelip kazandıktan sonra evlerinde Batı takımlarına karşı 5-3’lük bir dereceye ulaştılar. Dennis Schröder ve Kent Bazemore çok iyi durumda.
 29. Orlando Magic(14-32)(Geçen hafta 30): Kendilerine yapılmış kara büyüden kurtuldular mı acaba? Twolves ve Celtics’i yenerek büyük sükse yaptılar. Cavs’ı ise 23 sayı geriden gelip az kalsın yeniyorlardı, Payton’ın son saniye şutu girmeyince kaybettiler. Şans verilen Khem Birch sürpriz bir performans ortaya koyuyor. Önümüzdeki haftayı sakin geçirecekler.
 30. Sacramento Kings(13-32)(Geçen hafta 29): Kings’te George Hill özelinde enteresan işler oluyor. Önce yedekten gelmesine karar veriliyor, sonraki maçta tekrar ilk beşe alınıyor, ardından takas söylentileri çıkıyor ve koç tarafından oynatılmıyor. Tahminim takas olacağı yönünde. Kings ise son 7 maçını kaybetmiş durumda ve 6 maçlık bir deplasman turuna başladılar.

Bu haftalık bu kadar.

Haftaya görüşmek üzere.

Hoşçakalın, NBA’de kalın.

I LOVE THIS GAME..

Hazırlayan: Samil Bilkay BASARAN

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir