NBA Günlükleri

NBA’i etkilemeye devam eden adam; Michael Jordan

Michael Jordan emekli olalı tam 15 sene oldu.

Oyuncuların ve seyircilerin gözünde eşi benzeri olmayan bir hünere sahip olan Jordan, ‘havalı’ kelimesinin somut bir örneği. Ayakkabı kültürü, basketbol ve günümüz reklamlarındaki başarıları NBA’in de ötesinde.

Hani Michael Jordan günümüzdeki insanları nasıl etkiliyor diye merak ediyorsanız, Utah Jazz çaylağı Donovan Mitchell size uygun bir örnek. Mitchell, beyzbol oynayarak geçirdiği çocukluk döneminde Jordan’ın diğer kariyerini onurlandırmak için 45 numaralı forma giyiyordu. Birmingham Baron taraftarı da olmayan Mitchell, 1996 yılında doğdu. Yani, Jordan basketbola döndüğü tarihten sonra Mitchell doğdu.

Jordan markasının İkinci Başkanı Howard White, “Her jenerasyonun kendine has bir izi olduğunu düşünüyorum ama Michael Jordan’ın etkisine baktığımızda sahada ona benzeyen ve birden alev alan oyuncular görüyoruz. Bence bu damga onun kültürünü de geçti. Artık ‘Michael Jordan gibi’, ‘Bir şeyin Michael Jordan’ı’ tarzı yorumlar görüyoruz. NBA, NASCAR veya hokey.. Hangi spor olduğu farketmiyor, insanlar diğerlerini Michael Jordan ile karşılaştırıyor.

Howard White, Jordan’ın basketbol oyuncusundan global bir ikon haline gelmesinde büyük bir rol oynuyor. Ayrıca White, Penny Hardaway, Deion Sanders, Ken Griffey Jr. ve Charles Barkley gibi spor dünyasının önemli isimleriyle beraber çalıştı. Jordan kariyerinin başlarına baktığımızda Nike ve White, Jordan’ı özel maçlar yapması için dünyanın önemli yerlerine (Paris, Londra ve Japonya) göndermişti. Bu yenilikçi hareket Jordan’ı uluslararası bir yıldız haline getirdi. Şu anda da ayakkabı firmaları anlaşma halindeki yıldız oyuncularını Çin ve Japonya gibi ülkelerde maç yapması için yolluyor. Kimin sayesinde? Tabiki de Michael Jordan…

NBA oyuncuları tıpkı futbolcular gibi uluslararası arenada göz önünde olmayı istiyorlar. Cristiano Ronaldo, Lionel Messi ve Neymar varsa şimdi de LeBron James, Stephen Curry ve Kevin Durant var. Oyuncuların bu fırıldık işlerini sahada takip ederken bir de sosyal medyada onların ne yaptığını izliyoruz. Siyasi konulardaki görüşlerini duyuyoruz. Giydikleri ayakkabıları biliyoruz. Böyle bir olayı başka spor dallarında göremezsiniz. Ama tekrarlayalım, diğer sporların Michael Jordan’ı yok.

Jordan ile NBA’in genç jenerasyonu arasında bağ Jordan ayakkabılarıyla oluşuyor. Jordan’ın logosu oyuncuların ayaklarında, kıyafetlerinde veya Charlotte Hornets’in formalarında gözükse de gözükmese de, bu ikon olmuş sembol elden ele basketbolda yayılıyor.

Houston Rockets’ın all-star guardı ve Jordan markasının atleti Chris Paul; “Michael Jordan, NBA’in esas ürünü olmaya devam edecek çünkü oyuncular oynarken nasıl göründüklerine ve sahada hangi ayakkabıyı giydiklerine dikkat ediyorlar. Mj’nin kendine has bir özelliği ve oyun stili vardı. Jordan’ın bana söylediği bir sözü hatırlıyorum; ‘Köşeye git ve rakip takımın benchinin önünde yürü. Böylelikle senin ne giydiğini görecekler.’
Jordan’ı daha önce oynarken görmeyen oyuncular bile ayakabılar sayesinde Jordan’ı seçiyor. Nike ve Jordan’ın bu usta işi hikayelerine dayanıyor. Her ayakkabısı ikon olan Jordan’ın bazı ayakkabıları ise önemli maçlardan veya grip olduğu maçtaki anlardan kesitler taşıyor.

Buna ek olarak, Jordan markası Kevin Durant, LeBron James ve Kobe Bryant gibi isimlerin markalarıyla da yarışıyor. Chris Paul, Kawhi Leonard ve Russell Westbrook gibi all-star olmuş oyuncular sayesinde retro tarsi ayakkabılar hala rağbet görüyor. Bu kadar çeşitliliğin içinde Jordan markasının satışlarında düşüş yaşanması beklenmiyor.

Chris Paul; “Markalardan en büyük isteğim ileriki yıllarda etkin olmaları ve liderlik etmeleri. Jordan markası uzun bir süredir bu görevi yapıyor. Jordan diğer markalar için durmamalı ve artık bu işlerde hızlanmalıyız.” diyor.
Jordan’ın hala insanları etkiliyor olmasının diğer nedeni de pop-kültür. Fresh Prince of Bel-Air bölümünde Jordan ayakkabısı giyen Will Smith, hip-hop starları Nas, Drake ve DJ Khaled’in yine Jordan ayakkabısı giymesi bu markanın yeni yüzlerle ilerlemesine yardımcı oluyor.

Nas; “Kimsenin daha önce yaşamadığı özel bir şeye şahit olduğumuzu biliyorduk. Gelmiş geçmiş en iyisi” diyor ve ekliyor; “Daha önce iyi isimler vardı ama o meşaleyi aldı ve dünyayı aydınlattı. Oğlum üç yaşındayken onun ismini biliyordu. Çocukları etkiliyor. Çocukların onun hikayesini, geçmişini, istatistiklerini ve bunları nasıl yaptığını bilmesini istiyor. Şu anda oynayan çoğu oyuncunun Jordan’dan çalışarak faydalandığını biliyorlar. Spor dünyasında onun yapabildiği şeyleri kimse yapamadı. Muazzam.”

Jordan, rap şarkılarından en çok sözü geçen sporcu olabilir. “Greatness” yani “büyüklük” sözü Jordan ile eş anlamlı olmaya başladı. 90’ların başında Jordan statü sembolü oldu.

Michael Jordan’a olan hayranlığını her fırsatta sosyal medyada dile getiren DJ Khaled, Jordan markasının en büyük yatırımcılarından birisi. “Jordan, benim en büyük ilham kaynaklarımdan birisi. Benim için ‘büyüklük’ kelimesinin tanımı Jordan’dır. Onun etkisi jenerasyonlarla devam ediyor. Sonsuza kadar güvenebileceğiniz bir marka. Kazanmayı ve en iyi olmayı temsil ediyor.” dedi.

Space Jam filmini sorgulayabilirsiniz ama bu filmin saha dışında sporculara olan etkisini inkar edemezsiniz. Jordan ve Warner Bros arasındaki bu anlaşma, LeBron James ve Kobe Bryant gibi isimlerin Hollywood dünyasına açılmasına yardımcı oldu.

Jordan markasının geleceğine bakmanız için öncelikle bu markanın geçmişine bakmanız gerekiyor. Tinker Hatfield’ın Air Jordan Manifestosu’na baktığınız zaman beş kelime bu markanın DNA’sını oluşturuyor.

1) Eğitimli ve Canlandırılmış
2) Sportif ve Uyumlu
3) Üstünlük ve Stil
4) Eğlenceli ve Işıltılı
5) Başarılı ve Şehirli

Jordan markası bu sözlerin anlamlarını çoktan karşıladı. Michael Jordan, 2018 yılında da en etkileyici sporcular arasında yer alıyor. 54 yaşındaki Jordan, havalı kelimesinin somut bir örneği olmaya devam ediyor.

Sports Illustrated sitesinden çevrilmiştir.

Kaan Meriç
Bleeding Green

kaaanmeric@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir