NBA Günlükleri

Slovenya’nın Jordan’ı: Luka Doncic

“Başkaları için zor olan bir şeyi yapmak, kabiliyetli olmaktır; kabiliyetler için imkânsız olanı yapmaksa dahi olmaktır.”

Frederic Amiel

Her şey Pablo Laso’nun 1997 li oyuncuyu Euroleague arenasında sahaya sürmesiyle başladı. Belki daha öncesinde Luka Doncic’i hiç duymamıştınız. Ama o maç Doncic bizi öyle bir mest etti ki adeta şaşırıp kaldık. 97 doğumlu çocuk bunları nasıl yapabiliyordu? Aslında cevap basitti. Tanrı ona basketbol yeteneği vermişti. O da çalışarak bu yeteneği daha üst plana çıkardı ve bunu sahneye koymak için şans bekliyordu. Verilen şansı iyi değerlendiren Altın Çocuk (Luka Doncic’in lakaplarından bir tanesidir) bir basketbol yüzü olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Peki neden Jordan benzetmesi yaptım? Çünkü oyun yapılarını çok benzetiyorum. Jordan, All-Around (her yönlü) bir oyuncuydu. Doncic’in de özellikleri bu yönde. Şimdi detaylı bir inceleme yapalım.

Fundamental Seviyesi ve Hücum

Luka Doncic’in en önemli özelliği fundamental seviyesinin muazzam olması. İmkânsız zamanlarda inanılmaz işlere imza atabiliyor. Bunun en büyük örneği Slovenya-Sırbistan maçında attığı tam sahadan smacı verebiliriz. Hiç beklenmedik bir anda patlayıcı kuvvetiyle ivmeyi kazanıp adeta herkesi çalıma dizip sayıyı bulmuştu. Yani bunu yapabilecek oyuncu sayısı özellikle Avrupa’da bir elin parmaklarını geçmez. Böyle bir fundamental seviyesi olan bir oyuncu daha yüksek seviyelerde de oynayabilir bence. Fundamental dediğimiz sadece oyun görüşü olarak algılanmaması gerekiyor. Şut istikrarı, pas yeteneği, hücum yeterliliği gibi özelliklere de bakmak gerekiyor. Luka Doncic’in şut istikrarı konusunda Sharpshooterlar (keskin şutörler) bile su dökemeyebilir. Luka Doncic şu ana kadar oynadığı maçlarda %35 gibi muazzam üçlük isabet oranına sahip durumda ve kendini geliştirmeyi devam ediyor. Diğer bir özelliği ise maç içinde clutch dakikalarda korkmadan şutunu kullanabiliyor. Genç oyuncularda bu özelliği bulmak neredeyse imkânsız ancak Doncic 97 li olmasına rağmen 30 yaşındaki oyuncular gibi oynaması buna etken olduğunu düşünüyorum. Geçen sezon Zalgiris Kaunas karşısında kazandırdığı maç hala aklımızda. Diğer bir özelliği çok iyi bir pasör. Tıpkı Drazen Petrovic gibi pas koridorlarını iyi görebiliyor. Bu da ona büyük bir katkı sağlıyor ve neredeyse iğne deliğinden geçebilecek paslar atabiliyor. Bu da bir yetenek olduğunu düşünüyorum. Hücum yeterliği konusunda silahları baya fazla. P&R oyunlarının yanı sıra, ISO oyunlarında kendi üzerine oynanabilecek bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Bu sezonki Euroleague maçlarındaki verimlilik puanlarına baktığımız zaman en düşük puanı 6 olduğunu görüyoruz. (Valencia maçında. O maçta da iki teknik faulle atıldığını da unutmamak lazım.) Yani tam bir yıldız performansı sergiliyor. Sonuç olarak Luka Doncic’in fundamental seviyesinin baya bir yüksek olduğunu düşünüyorum. 97 doğumlu bir oyuncu olarak bu fundamental seviyesi hayal bile edilemez. Gerçekten muazzam.

 Doncic’in Sırbistan’a karşı vurduğu smaç:

Savunma

Yaşı küçük olan oyuncularda en büyük problem savunma konusunda yaşanıyor. Doncic’de bu sorun yine var ancak minimize bir şekilde.  Ne yapması gerekiyorsa onu yapıyor. Mesela ISO savunmasında adamı rahatlıkla tutabiliyor. Mesela yardım savunmasında yardıma çok iyi bir zamanlama ile gelebiliyor. Bu da büyük bir özellik olduğunu düşünüyorum. En büyük artılarından bir tanesi hücumun ne yapabileceğini erkenden okuyor. Bu ona büyük bir katkı sağlıyor ve savunma da bu kadar iyi olmasında da yardımcı oluyor. En büyük eksiklikleri ise P&R savunması ve adam karşılama olduğunu düşünüyorum. Bunun sebebi ise fiziksel olarak daha diğer oyunculara göre aynı olmaması olabilir. Tabi ki fiziği çok iyi ancak diğer oyuncularla arasındaki yaş farkı onu bazen etkiliyor. Bunu düzeltebileceğini düşünüyorum. Bu yaştaki oyuncularının eksikleri olacaktır ancak bunları düzeltmek için vakitlerinin olduğunu da unutmamak lazım. Sonuç olarak Doncic’in savunma performansı geçer gibi duruyor ama daha iyi bir yıldız olmak istiyorsa savunmasındaki hatalarını düzeltmesi gerekiyor.

 Ne Olur?

Bu konuyu aslında fazla yazmak istemiyorum çünkü basketbol anlık oynanan bir spor olduğunu düşünüyorum.  Yani bir sakatlık çıkabilir ve kariyeri bitebilir. Bunun örneklerini çok gördük. Mesela Portland Trail Blazers’ın tarihini değiştirebilecek oyuncu olan Brandon Roy, sakatlıklar yüzünden kariyeri bitti ve erkenden emekli olmak zorunda kaldı. Bundan dolayı bunu konuşmak bana göre şu anda gereksiz olduğunu düşünüyorum. Yine de bir tahminim var. NBA’de bu sene çok rahat bir şekilde ilk 10 sırada seçilebileceğini düşünüyorum. SD Nation’a göre şu anda Dontic, Mock Draft sıralamalarında 1 numara olarak gösteriyor. Yani iyi bir geleceği var. NBA’deki kariyeri konusunda ise bana göre NBA’e giden en iyi Avrupalı Drazen Petrovic ile Avrupalı olarak NBA’de en başarılı olan oyuncu Pau Gasol gibi olur diye düşünüyorum.  Dediğim gibi gidip görmek lazım.

 Sonuç Olarak

Luka Doncic şu anda bile Avrupa’daki zirvesinde bence ve kendini daha da geliştirmeye devam ediyor. Bir basketbol efsanesi olarak anılacağından hiçbir şüphem yok. Ancak basketbol anlık bir oyundur. Düşünceler ne kadar doğru olur bilemiyorum. Bunu zaman içinde göreceğiz.

Herkese iyi günler diliyorum.

İyi okumalar

 Emin Can OĞUZ

Volkan Metin on EmailVolkan Metin on FacebookVolkan Metin on InstagramVolkan Metin on Twitter
Volkan Metin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir