NBA Günlükleri

Trae Young: Yetenek Avcısı Raporu

Etkileyici oyunuyla medyada ön plana çıkan ve basketbolseverlerin ilgi odağı haline gelen Trae Young’a biraz da alıcı gözüyle bakalım. Geçtiğimiz birkaç ayda ortaya koyduğu performans sonrası Trae Young’ın liseden 2017 senesinde mezun olan oyuncular arasında 23.sırada gösterilmesine inanmak gerçekten güç.

190 boyundaki gard, kolej basketbolunu kasıp kavuruyor. 40 dakika başına 35.5 sayı üretirken Oklahoma’nın bulduğu sayıların %55.6’sının asistlerinin altındaki imzaya sahip.

Young, yıldırım hızındaki şut formu, uzak mesafelerden yüzdeli şut kullanması ve gerek kendi şutunu yaratabilmesi, gerek perdeden çıkıp şut atabilmesiyle gerçekten sıradışı bir şutör. Bu yeteneklere sahip olmak , şüphesiz ki günümüz NBA’inde hücuma yönelik en gerekli özelliklerden birisi. Yarı sahayı geçer geçmez rakip savunmanın dikkat etmesi gereken ve rakibi strese sokan bir oyuncu.

Ve 19 yaşındaki Young’ın yapabildikleri bunlardan ibaret değil. Young, onun yaşındaki oyuncularda ender rastlanan bir top kontrol becerisiyle rakip savunmayı top sürerek de ekarte edebiliyor. Çok atletik bir oyuncu olmasa da çemberin etrafında bitirebiliyor, serbest atış çizgisinden oldukça başarılı ve oldukça iyi bir pasör olduğunu da kanıtlamış durumda.

Şimdi Young’ın yeteneklerini belirli başlıklar altında detaylı olarak inceleyelim.

ŞUT

Uzak mesafelerden şut kullanmaktan çekinmiyor ve gayet de başarılı oluyor. Takım arkadaşının pasını yakalar yakalamaz attığı şutlarda, geriye, gerekirse yana doğru çekilerek attığı şutlarda da yüksek yüzdeyle isabet buluyor. Young’ın en iyi olduğu iş ise perdeden çıktığında durup yolladığı şutlar.

Kullandığı bazı şut tercihlerinin doğruluğu tartışılır ancak Young bu sezon kullandığı 149 şutun %38.9’unda isabeti buldu. İsabet bulduğu her 3 üçlükten 2’sini kendisi yaratırken 40 dakika başına 12.1 üçlük denemesinde bulunuyor. Serbest atış çizgisinin gerisinden ise 148 denemesinde %85.1’lik bir başarı yüzdesine sahip.

Oklahoma Sooners hücumları Young’a göre hazırlandığı için, başka bir sistemde veya ikinci skorer tercihi olduğu durumlarda neler yapabileceğini kestirmek ise güç. Young 15 maçta sadece 18 üçlük isabetini asist sonucu buldu.

TOP KONTROLÜ

Young, onu gerekli pozisyona sokabilecek bir top sürme yeteneğine sahip. Çok çevik olmasına rağmen topla beraber çok da hızlı değil. Çevikliği sayesinde ikili sıkıştırmalardan rahatça çıkabilirken, savunmacının üstüne gidip rahatça potaya penetre de edebiliyor. Topu tereddüt etmeden sürebilen Young, savunmanın doğru pozisyona geçmesini ve onu durdurmasını zorlaştırıyor.

BİTİRİCİLİK

80 kilo olan Young, trafiğin içine dalıp güçlü bir şekilde içeri giremiyor ancak esnekliği ve çevikliği sayesinde potaya gidebiliyor, potayı savunan uzunların arasındayken çember çevresinde pek de iyi bir bitirici olmayan Young, sezon içerisinde bu bölgede kullandığı 95 şutta %53.7’lik bir yüzdeyle isabet sağlamış durumda. İki eliyle de gözyaşı damlası bırakabilen Young, sahte şut göstererek önünü boşaltabiliyor. Üçlük çizgisinin gerisinden foul almakta usta olan Young, 40 dakika başına 12 kez serbest atış çizgisine geliyor.

PAS

Young, attığı paslarla oyunu hızlandırabiliyor ve yeri geldiğinde pas atmaktan çekinmeyen bir oyuncu. Kendisinin önderliğindeki Oklahoma Sooners an itibariyle ülke genelinde (üniversiteler arası) en çok pozisyona giren 5.takım konumunda. Pota altındaki trafiğe girip dışardaki veya içerdeki boş oyuncuyu bulabiliyor, boyu çok uzun olmamasına rağmen harika saha görüşü sayesinde savunmacıların üzerinden paslar da atabiliyor.

Bazı pozisyonlarda tuzağa düşen ve fiziki açıdan üstün savunmacılara zorlanan Young, %55.1’lik asist yüzdesi ve %38.1’lik bir şut tercih yüzdesinin yanında mazur görülebilecek bir %15.9 top kaybı yüzdesine sahip.

SAVUNMA

Çaba göstermesine rağmen bire birde etkisiz bir savunmacı olan Young, çoğu zaman savunduğu oyuncu tarafından kolayca oyundan düşürülüyor. Bu yetersizliğinden dolayı Oklahoma savunma düzeni onu daha çok sisteme ayak uyduran bir savunmacı olarak kullanıp, yetenekli gardlardan saklıyor.

Buna rağmen yüksek basketbol zekasını savunmada da konuşturan Young, atılan pasları keserek top çalabiliyor. 40 dakika başına 2.4 top çalma ortalama ile oynayan Young bu sezon toplamda 4 tane de bloğa sahip.

Rotasyona dahil olan 6 oyuncu arasında en iyi 3. savunmaya sahip, takımı Oklahoma Sooners ise ülke genelindeki üniversite takımları arasındaki savunma sıralamasında 38.sırada bulunuyor.

kaynak: realgm.com

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir