NBA Günlükleri

Boston’dan Paul Pierce geçti

Bu gece oynanacak Cleveland Cavaliers-Boston Celtics maçıyla, Boston Celtics The Truth lakaplı eski efsane oyuncusu Paul Pierce’in 34 numaralı formasını maçtan önce düzenlecek tören ile emekliye ayrıcak.

The Truth Boston kariyerinde satır başlarına bakalım;

-1998 yılında NBA Draftı’nda ilk tur 10. sıradan Celtics tarafından seçildi.

-Kariyeri boyunca 2 numara (SG) ve 3 numaralı (SF) pozisyonlarda oynadı.

-2008 yılında Mvp seçildiği Los Angeles Lakers’ı 4-2 yendikleri NBA final serisinde kariyerinin tek şampiyonluğunu yaşadı.

-3 Kasım 2010 tarihinde Bucks maçında 20 bininci sayısını attı.

-7 Şubat 2012 tarihinde Charlotte Bobcats maçında 15 sayı atarak Larry Bird’i geçti ve Boston Celtics tarihinin en skorer 2. oyuncusu oldu.

-2012-2013 sezonu sonunda takım arkadaşları Kevin Garnett ve Jason Terry ile birlikte Brooklyn Nets’e takas edildi.

-15 yıl formasını terlettiği Boston Celtics’de 1102 maça çıkıp 21.8 sayı ,6.0 ribaunt, 1.3 top çalma ve toplamda 24.021 sayı kaydedip Boston Celtics tarihinin en skorer 2. oyuncusu olmayı başardı.

-10 kez All Star olma onuruna yine Boston formasıyla ulaştı.

 

Paul Pierce 2000 yazında NBA’deki 3. sezonu için özel antremanlar yapan, fazla kilolarını verip iyi olan şutu üzerine daha da çok çalışan Paul Pierce, 25 Eylül gecesi takım arkadaşı Tony Battie ve Tony’nin kardeşi Derek Battie ile Boston’ın ünlü gece kulüplerinden Buzz’ın yolunu tutar. İçeriye girdikten sonra Paul Pierce ilk gördüğü insanlara selam verdiği anda kendisini bir anda kavganın içinde bulur. Arkasından gelen Tony Battie, Paul Pierce’in bir kavga içinde olduğuna inanamaz çünkü Pierce’in kavga etmeyen bir yapıda olduğunu bilmektedir. Tony ve Derek Battie kardeşler Paul’un bulunduğu bölüme geldiklerinde Paul Pierce kanlar içinde yerde yatmaktadır. Derek hemen Paul’u kucaklar ve Tony’nin arabasına bindirip hastaneye yol alırlar. Bu sırada oldukça fazla kanama geçiren Paul’un vücudunun o kadar çok yerinden kan gelmektedir ki Derek kan gelen delikleri bir türlü kapatamaz. Paul’un bilinci açıktır ama nefes almakta oldukça zorlanmaktadır. Hastanenin, gece kulübüne hemen 3 dakika yakınlıkta yer alması sonucu arabadan iner inmez hastanenin acil bölümüne yürümeye başlayan Paul Pierce bu esnada artık nefes alamaz olur ve yere yığılır. Boston Celtics’in 22 yaşındaki yıldızı yüzünden, boynundan, sırtından ve karnından tam 11 defa bıçaklanmıştır. Hemen ameliyata alınan Paul Pierce’in en tehlikeli yarası vücudunun 17 cm kadar içine giren ve kalbinin hemen yanında duran açılmadır. Vücudunun sol yanından, kaburgaların arasından ve ciğerinin hemen üstünden giren bıçak, Paul’un kalbine tam 2 cm kala durmuş olmasa Paul Pierce o günden sonra bir daha gözlerini açamayacaktı.

Paul Pierce ameliyata alındığında ameliyat ekibi ani bir kararla vücudun içinde yer alan açılmaların yaranın olduğu yerden değil de göbek deliğinden sokulacak kameralı aletlerle tedavi edilmesi konusunda anlaşır. Bu, yeni bir yöntemdir ve açıkçası çok denenmemiştir, Boston’da da sadece bu hastanede yani New England Medical Center’da yer almaktadır. Eğer klasik yöntemlerle tedavi edilmiş olsaydı, Paul Pierce’in ayağa kalkması 6 haftayı bulabilirdi. Oysa Paul Pierce bıçaklandıktan 3 gün sonra hastaneden ayrılmıştır. Paul’un olayın yaşandığı günün gecesinde evden çıktıktan sonra havanın soğuk olduğunu anlayıp geri gelerek aldığı deri ceketi de hayat kurtarıcı rol oynamıştır. Vücuduna gelen sert bıçak derbilerini yavaşlatıp yaraların daha derin olmasını engellemiştir bu deri ceket. Ameliyatı yapan doktor sonrasında verdiği röportajda “Eğer o deri ceket olmasaydı Paul ameliyat masasına gelmeden hayatını kaybetmiş olurdu” demiştir. Hastaneden çıktıktan 5 gün sonra Celtics’in antreman salonuna doktoruyla beraber adım adam Paul Pierce önce kenarda oturup antremanı izler. Bu sırada doktoru ve takımın yardımcı koçu Jim O’Brien, Paul’un sağlık durumu hakkında konuşmaktadırlar. Doktor, Paul’un daha çok koşu antremanı yapmasını ve özellikle de elleri ve kollarını, omuz hizasından yukarıya çıkarmamısını, aksi taktirde henüz tam iyileşmeyen yaraların tekrar açılabileceğini söylemiştir. Tam o sırada parkeye baktıklarında ise Paul Pierce sahanın her yerinden şut atmaya başlamıştır bile

2000- 2001 normal sezonunda Boston Celtics’in 82 maçının tamamında oynayan ve hepsine ilk 5 çıkan tek oyuncu olan Paul Pierce bu sezonu 25.3 sayı ve 6.4 ribaunt ortalamalarıyla tamamlar. 13 Mart 2001 yılında Los Angeles Lakers’in Boston Celtics’i deplasmanda 112- 107 yendigi macta Pierce maçı 19da 13 isabet ve 42 sayıyla tamamlar. Mac sonrasi galip takımdan Shaquille O’Neal ile konusmak isteyen Bostonli gazeteceyi kenara iten Shaq “Benim adim Shaquille O’Neal iyi dinleyin, Paul Pierce gercektir. Benim adımı bu lafın altına yazın ve silmeyin. Onun iyi oynadığını biliyordum ama bu kadar iyi olduğundan haberim yoktu. “Paul Pierce gerçektir” der o andan sonra Paul Pierce’in lakabı The Truth (Gerçek) olur.

“Hayat, sizin önünüze çıkan engellerden ibarettir. Hayatta başarılı olan insanlar bu engellerle kafa kafaya geldikten sonra üstesinden gelmesini bilenlerdir. Ben de önüme ne kadar çok engel çıkarsa o kadar daha iyi olacağımı biliyorum.”
Paul Pierce

Muhammed Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir