NBA Günlükleri

Cleveland Psikolojik Olarak Havlu Atmıştır

Günlerdir beklediğimiz takas sezonunun son gününü dün gece yaşadık. Son saatlerine kadar ses getirecek bir gelişme yaşanmazken, Cleveland’ın yapacağı hamleleri beklemeye başladık. Ve birden haberler gelmeye başladı. Takas detaylarına, gelen ve giden isimlerin özelliklerine girmeden Cleveland’ın bu hamlesini ve yapmadığı takasın analizini yapmaya çalışacağım.

Öncelikle Isaiah Thomas’ın ayrılışına bakalım. Yapılan bu hamle sonucu Cavs, sezon başında Kyrie Irving takasından elde ettiği tüm oyuncuları(Zizic’i saymıyorum) takımdan göndermiş oldu. Hatırlanacağı gibi, Irving’e karşılık alınabilecek en iyi paketin bu olduğu düşünülüyordu. Ve Cleveland, o paketin ‘iyi’ olarak adlandırılmasını sağlayan 2 oyuncuya da gönderdi. Jae Crowder ve Isaiah Thomas’ın gönderilmesini bir de bu açıdan değerlendirmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Takas gerçekleşmeden önce Thomas ‘Açıkçası takas olmaktan bıktım ve takaslanmak istemiyorum’ demişti. Ama gitti. Thomas’ın saha içi performansının yanında takım kimyasında da sorunlara yol açmasının, takımdan gönderilmesinde faktör olduğunu düşünüyorum. Love olayından ‘elebaşı’nın Thomas olduğu yönünde bazı haberler çıkmıştı.

Peki bütün olarak gelen oyunculara bakalım. Bana göre bu takas hamlesi LeBron James’e rağmen yapılmış bir takastır. Gidenler açısından değil, gelenler açısından baktığımızda, bu 6 oyuncudan hiçbiri James’in istediği ‘takviye’ tanımına uymuyor. Her zaman dediğim gibi bir takım transfer yapıyorsa kendi adına zayıf olduğu alanları gidermek veya daha da güçlenmek adına yapar. Her spor dalında bu böyledir. Sizce Cleveland’ın yaptığı bu hamle sonucunda kendi açıklarını kapattıklarını söyleyebilir miyiz? Veya güçlü oldukları yönleri daha da güçlendirdiklerini söyleyebilir miyiz? Bence hayır. Bu paketin Cavs açısından tek olumlu yanı, giden 6 oyuncunun yaş ortalamasının 30.7, gelenlerin ise 27 yaş ortalamasına sahip olması. Ayrıca artık daha esnekler ve savunma dirençleri artacaktır. Peki şampiyonluk ne oldu? Gilbert’ın bu sene öyle bir hedefi olduğunu da düşünmüyorum

Peki neden böyle böyle hamle yaptı Cavs? Aslında bunun cevabını birkaç gün önce almıştık. LeBron James ile Dan Gilbert’ın karşı karşıya geldiğini, James’in hamle isteğine karşılık Gilbert’ın hiçbir adım atmaması, takım içi bir krize dönüşebileceği haberlerini yazmıştık. Dan Gilbert’ın LeBron ayrıldıktan sonra daha fazla lüx vergisi vermek istemediğini, bu yüzden sözleşmesi uzun olan genç oyunculara yöneleceğini de belirtmiştik. Çünkü son 3 sezonda tüm NBA’de Gilbert kadar lüx vergisi ödeyen başka bir yönetici yok. Bu tanım açısından baktığınızda gelen oyuncuların bir kısmı Gilbert’ın hedefine yönelik olduğunu görebiliyoruz. Öyleyse Cleveland yönetiminin LeBron James’e rağmen bu hamleleri yaptığını söyleyebiliriz.

Yeni kadro ile sahaya çıkabilecek ilk 5 seçeneklerine bakarak yazıyı bitireyim.

1.Alternatif

George Hıll

JR Smith

Cedi Osman

Triston Thompson(Kevin Love)

LeBron James

 

2.Alternatif

Jordan Clarkson

Rodney Hood

Kyle Korver

Jeff Green

Larry Nance

 

Cleveland, yaptığı bu hamle sonucu takımı bu hale getirdi. Ben artık Cleveland’ın şampiyonluk iddiasından bahsetmeyeceğim. Her ne kadar kadroda LeBron James olsa da şu kadro, bırakın Warriors’ı doğuda hangi iddialı takımı eleyebilir? Bu takım, kimyadan bağımsız psikolojik olarak şampiyonluk yarışına havlu atmıştır. Çünkü sizin yöneticinizin yaptığı hamleler direk olmasa da dolaylı yollardan bunu anlatmaktadır. Kadrosunda LeBron James’in olduğu bir takımın sezonun ortasında bu kadar iddiasız hale getirilmesini anlamıyorum. Aslında eleştirim bu hamlelerden de bağımsız. Kadronuzda LeBron James varsa her zaman şampiyonluğa oynamalısınız. Bunun için ne gerekiyorsa yapmalısınız. Eğer elinizde bir pick varsa bunu kullanmalısınız. LeBron ayrıldıktan sonra drafttan alacağınız bir oyuncu sizi ne zaman iddialı hale getirecektir?

Kısaca Cleveland yönetimi bu takasla ve yapmadığı takasla takımın havasını değiştirmiştir. Fakat LeBron James’i kaybetmiştir. Ve Cleveland, LeBron James’in psikolojik olarak olmadığı bir yarışta var olamaz..

 

 

 

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir