NBA Günlükleri

Darren Collison’a Göre Nba Hayatı 30’unda Yeniden Başlıyor!

Darren Collison son zamanlarda çok fazla bir şey yapmadı, Pacers‘ın canlanma sezonu boyunca hazırlanan tüm hikayelerin ortasında bu anlaşılabilir bir eksiklik. O, şehri fırtınayla götüren bir All Star Guard’ı , kaotik ve yaratıcı bir kanat oyuncusu, düzensiz bir başlangıç oyuncusu, 21 yaşında sağlam bir yedek ya da olgun ve ilham verici bir oyuncu bile değil.

Collison 9 yıllık Nba kariyerindeki en iyi sezonunu geçiriyor ve Pacers’ın şu ana dek sahip olduğu en iyi oyun kurucu durumunda. Packers’ın Collison’un bu sezon kaçırdığı altı oyun arasından beşincisi kazandığı gerçeği, değerinin izlerini lekelememelidir. All-Star Victor Oladipo açıkça en önemli ekip üyesi, ancak kazanamayacakları bir şey olsa da, Collison beklentileri aşan, kısmen beklentileri aşan bir takımda yaşamsal bir faktördür ve neredeyse beklentileri aştı.

Collison’un oynamadığı 6 maçın 5’inde oyun kurucu olarak başlayan ve genellikle onun defansından dolayı oyunları bitiren Cory Joseph bench’den gelen bir oyuncuya göre çok iyi bir performans gösterdi. Diğer yedek Joe Young için de aynı durum geçerli. Pacers, Collison olmadan da kazanabilir fakat uzun vadeli başarıları için o çok önemli bir oyuncu ve 3 Şubatta Philadelphia galibiyetten beri uzak olan Collison Artroskopik diz cerrahisinden döndüğünde toplu bir kucaklaşma ile karşılanacak.

Collison bütün sezon boyunca sol diziyle uğraştı, Artroskopik ameliyattan sonra yakında dönmeyi planlıyor ve umarım bunca zaman onu rahatsız eden sorunları çözüyordur. Pacers’ın yaratıcı eğitim personeli, ara sıra onun için bir rahatlama bulabilmiş ve bazen yeniden patlama yapabilmişti; 30’ar sayıyla göz kamaştırdığı Kasım ortasındaki Memphis ve 29 Aralıktaki Chicago maçları buna verilebilecek en iyi örnekler.

Bununla birlikte bilindiği gibi 30 Collison’un da yaşı oluyor. Genellikle o yaşı hissediyor ve kariyeri boyunca düzenli 615 Nba ve 29 play off oyununda sahne aldı. Performansı, çoğu zaman, dizlerindeki duruma göre değişmişti; özellikle sol dizindeki problem ve ameliyatın ona sorunsuz bir sezon sonu getirmesini umuyor.

Otuzlu yaşlarda olmak kolay değil, “diyor.

Henüz otuzlu yaşlarının başında kariyerinin en iyisi dönemini geçiriyordu – istatiksel olarak en verimli ve duygusal olarak tatmin edici bir performansı vardı. 52 maçtaki en yüksek şut denemeleriyle (495 sahadan, 432 üçlük çizgisinden ve 897si faul çizgisinden)  ortalama 12,8 sayılık performansı vardı. Sahadan atışların en az yüzde ellisi, üçlük atışlarının yüzde kırkı ve faul çizgisindeki yüzde 90’lık performans, onu tarihi Nba 50 40 90 kulübüne dahil etti. Sadece 7 oyuncu bir sezon tamamında bunu başarabilmişti. (Larry Bird, Stephen Curry, Kevin Durant, Reggie Miller, Steve Nash, Dirk Nowitzki, and Mark Price.)

Darren Callison: Her zaman küçümsenmiş gibi hissettim. Şimdi kazanıyoruz ve insanların dikkatini çekmeye başladığını düşünüyorum.

Ben bu lige geldiğimde bir sürücü olarak bilinirdim, yani iyi şut atabilsem bile şutör olarak bilinmiyordum, dedi. İyi atış yapabilmenin bana yardım eden insanlarla çok ilgisi var ve ben buna zaman ayırdım. Fakat siz iyi bir hareket yapıyorken, herkes iyi şutör olur çünkü çok sayıda boş atışa sahip olursunuz.

Collison’ın oyun tarzı kişiliğiyle uyumlu. O istikrarlı ama nadiren dikkatsiz ya da zorunlu geçişlerden suçlu. Lance Stephenson’a karşı bir egosu var ve olayısıyla dolaplar soyunma odasının birbirinin karşı tarafında bulunur. Stephenson, soldaki ilk kapıdan odaya giriyor. Collison, yan tarafın diğer ucunda, sağdan diğer kapıdan giriyor. İyi geçiniyorlar ama bir çok yönden zıtlıkları mevcut.

Elimizdeki skorlarla, bir oyun kurucu olarak benim için önemli olan yaptığımız top kayıplarının olabildiğince az olduğundan emin olmak, dedi. Bu hücum yönümüzü daha kolay hala getirir. Oyun kurucu olarak, oyunu iyi okuduğunuzdan ve iyi iş yaptığınızdan emin olmak zorundasınız.

Collison Küçümsendi Mi?

Elbette, kuşku yok ki dedi hızlıca. (sessiz ve nazikçe tabi ki)

Kendimi kariyer hayatım boyunca yeterince iyi bir oyun kurucu olamamış gibi hissediyorum. Birçoğunun, üzerinde çalıştığım ekiplerle, zaman zaman ekipleri değiştirmem gerekiyor, ilgisi var… Her zaman azımsanmışım gibi hissettim, ama şimdi kazandığımı düşünürsek insanlar fark etmeye başlıyor, dedi.

En azından takım arkadaşları ve antrenörleri dikkat ederler. Haziran ayında 30 yaşına basan Thad Young, üniversitede Collison’a karşı oynadı ve birkaç sezon boyunca rakibin bakış açısıyla onu gözlemledi. Bir takım arkadaşı olarak, Collison’un zindeliğini, sabrını ve anlayışlılığını büyük bir takdirle karşılıyor.

“O her zaman sert oynuyor, o her zaman doğru yerde, ve herkesin ne zaman nerede olması gerektiğini biliyor, bu özellik bir oyun kurucu için çok inanılmaz,” dedi.

Kaynak:http://www.nba.com/pacers/news/collison-nba-life-begins-anew-30

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir