NBA Günlükleri

Efes 3 maç aradan sonra

Euroleague’de 21.hafta maçında 5 galibiyetli temsilcimiz Anadolu Efes, 7 galibiyetli İspanyol temsilcisi Valencia’yı konuk etti. Konuk ekip Valencia’da Karadağlı uzun Bojan Dubljevic sakatlığı sebebiyle forma giyemedi.

Maça hızlı başlayan temsilcimiz, savunmada etkili başladığı maçta geçiş hücumlarını özellike McCollum ile çok iyi değerlendirse de Pleiss’ın pota altındaki üstünlüğü ile televizyon molasından önce konuk ekip 7-0’lık bir seri yakaladı ve farkı 1 sayıya kadar indirmeyi başardı.Moladan sonraki 2 dakikada tempo çok artsa da iki takımın tercihleri top kaybı ve isabetsiz şutlara dönüştü.Periyot sonuna doğru Dragiç ve McCollum ile hücumu sürükleyen temsilcimiz, McCollum’un 11 sayı attığı ilk periyodu 23-19 önde kapadı.

İkinci periyoda Doğuş Balbay’ın baskılı savunmasının yanında Brown ve Simon’un sayılarıyla başlayan temsilcimiz, 11.dakikada farkı 9 sayıya çıkarmayı başardı. Bu dakikanın ardından üst üste top kayıpları ve yanlış şut seçimleriyle rakibe kolay sayı imkanı veren Ataman’ın öğrencileri, istediği tempoyu bir türlü yakalayamadı. Stimaç’ın sırtı dönük oyunlarıyla hücumuna çeşitlilik katan temsilcimiz, savunmada şu zamana kadar yapamadığı geri koşma işini çok iyi yaptı ve 8 dakikada 7 sayı yiyerek koç Vidorreta’nın molasına 38-26 önde girdi. Moladan Motum’un üçlüğüyle dönen Efes, 12 sayılık farkı korudu ve devreye 43-31 önde giren taraf oldu.

İkinci yarıya Doornekamp’in üçlüğüyle başlayan konuk ekibe cevap McCollum’dan üst üste 5 sayıyla geldi. Savunmada özellikle Abalde’yi çok iyi tutan ve rakibine kolay sayı şansı vermeyen Efes, 25.dakikayı Dragiç’in turnikesiyle 15 sayı önde geçmeyi başardı. Hücumdaki verimsizliğin çözümünü takımı kısaltarak halletmeyi deneyen İspanyol ekibi önce Doornekamp sonra da Green ile bulduğu üçlüklerle hücumda 14 sayı üretmeyi başardı ve son periyoda girerken farkı 10 sayıya indirdi.(73-63)

 

Son periyoda iki takım da top kayıplarıyla başladı. İlk 2 dakikası boş geçen son periyotta Abalde’nin turnikesiyle farkı tek hanelere indiren konuk ekip, iyi alan savunması sonrasında Erick Green’in üçlüğüyle skoru 63-58’e getirdi. McCollum’un oyuna girişiyle hücumda etkinliğini arttıran temsilcimiz, McCollum’un üst üste bulduğu 5 sayıyla farkı 12 sayıya kadar çıkardı ve son 5 dakikayı kontrolü altında tutarak maçı 82-66 kazandı.

6.galibiyetini alan Anadolu Efes adına maçın yıldızı 24 sayı, 6 ribaund ve 6 asistle oynayan Errick McCollum oldu. McCollum’a destek 18 sayı atan Zoran Dragiç’ten geldi. Konuk ekipte Erick Green’in 18 sayılık performansı galibiyet için yeterli olmadı.

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir