NBA Günlükleri

Kyle Kuzma ile röportaj

Los Angeles Lakers, 2017 NBA Draftı’nda 2. sıradan Lonzo Ball’u seçmiş, Brooklyn Nets takasıyla elde ettiği draft hakkını da 28. sıradan Kyle Kuzma’yı seçerek kullanmıştı.

Kuzma’nın ikinci turdan seçileceği hatta draft bile edilemeyeceği çok konuşulmuştu. Otoritelerin böyle düşünmesi için elbette belli bir dayanakları vardı. Kuzma, drafta katılmadan önce inanılmaz maçlar çıkarmamış, istatistik olarak göz boyamamıştı.

All-star haftasını geride bıraktığımız bu günlerde ise Kyle Kuzma kendisinden beklenilen çıtayı çoktan geçti bile.

Kuzma, 15.7 sayı 5.9 ribaund %45 şut isabeti ve %35.8 üç sayı isabetiyle bu yılın en iyi çaylakları arasında yer alıyor. Takımının en skorer ikinci ismi olan Kuzma, bu seneki çaylaklar arasında en skorer 3. isim. İlk iki sırada sırasıyla Donovan Mitchell ve Ben Simmons yer alıyor.

Larry Nance Jr ve Jordan Clarkson ikilisinin Cleveland Cavaliers’a takas olmasının ardından Kuzma’nın bugüne kadar sergilediği performansının bir tık üstüne çıkacağı tahmin ediliyor.

Başarılı bir sezon geçiren çaylakla röportaj yapılması oldukça normal. İşte, Los Angeles Lakers’ın sürpriz çaylağı Kyle Kuzma’nın Türkçe’ye çevirilmiş röportajı..

Soru: Lakers, Larry Nance Jr ve Jordan Clarkson’I Cavs’e yolladı ve bu da senin için iş dünyasına giriş gibi oldu. Larry ve Jordan ile yakın bir arkadaşlığınız olduğunu biliyorum. Takasa olan tepkin nasıldı? Zorluğu neydi?

KK: Arkadaşlık, kardeşlik sohbetlerinin geçtiği kolej ortamından tamamen iş dünyasına sahip NBA’e geldim. Burada her şey iş. Bir gün ekip hakkında konşuyorsunuz ama ertesi gün takaslanıyorsunuz. Kesinlikle iş dünyasına giriş gibi oldu. O çocuklarla gayet yakındık. Umuyorum ki iyi işler çıkarırlar.

Soru: Kolej ile NBA arasındaki farktan bahsettin. Gözüken o ki oyunun NBA’e daha çok uyuyor. Bu seviye daha çok üretkensin. Kolej ve NBA’deki en büyük farklar neler? Neden işler senin için yolunda?

KK: Daha çok topla oynayıp, daha yüzdeli attığım için. Kolejden attığımdan daha çok üçlük atıyorum ve bu da benim oyunumu genişletiyor. İyi attığımda da içeri daha iyi kat edebiliyorum veya buna benzer şeyler yapabiliyorum. Kolej ve NBA’in arasında en önemli saha içi fark ise güç. Herkes çok güçlü.

Soru: Laker olduğundan beri hayatında neler değişti? Son yıllarda birçok Lakers oyuncusuyla çılgın hikayeleri hakkında görüştüm. Dışarı çıkmanın zorlaştığını biliyorum. Sizleri destekleyen çılgın insanlar var. Ünlü arkadaşlarınız vs. oluyor. Şu anda hayatındaki en çılgın şey nedir?

KK: Tanışma fırsatı bulduğum insanların hayatımdaki en çılgın şey olduğunu söyleyebilirim. Her gün olmuyor tabi ama ünlü insanlarla tanışıyorum. Drake gibi Floyd Mayweather gibi isimlerle tanıştım. Onlarla tanışma fırsatıp bulup, onlarla arkadaş olmak çok havalı bir olay.

Soru: Lonzo Ball ile beraber bir arkadaşlığınız var. İsimleriniz beraber zikrediliyor çünkü Lakers forması giyen çaylaklarsınız. Aynı yaşlarda olduğun biriyle bu yollardan geçmek nasıl?

KK: Oldukça güzel. Takımda başka bir çaylağın olması çok güzel. Aynı problemi yaşayan insana gidip soru sormak ve durumla ilgili her şeyi anlayabilen birisi olması çok güzel. İyi arkadaş olmamıza yardımcı olan şeyler bunlar.
Seni kitleyen ve hayatını zorlaştıran bir savunmacı var mı?

Soru: KK. Kesinlike Trevor Ariza. Kendisinin çok iyi bir savunmacı olduğunu düşünüyorum. 38 sayıyla oynadığım bir Houston maçında, Ariza bana kilitlenmiş durumdaydı ve şut atmak çok zordu. O an bunu düşünmüştüm. Hücumunuzu zorlaştırmak için birçok hareket yapıyor.

Soru: Birçok oyuncuyla karşılaştırılıyorsun. Kimden ilham alıyorsun?

KK: Herkesten bir şeyler kapmaya çalışıyorum. Kobe Bryant’ın birçok hareketini izledim. Kevin Durant’e çok çalışıyorum. LaMarcus Aldridge’ın post up hareketlerine bakıyorum. Oyunumu çizen birçok oyuncu var. Şu oyuncuya benziyorum diyemem. Birçok özelliğim var ve herkesten bir şeyler almaya çalışıyorum.

Soru: Son zamanlarda Kobe Bryant ile bir yemek yedin ve onunla sohbet etme şansı buldun. Yaz döneminde onun çalışma için bir şeyler konuştun mu? Planladığın bir şey var mı?

KK: Emin değilim. Eğer bu fırsat ortaya çıkarsa, büyük ihtimalle gerçekleşir.

Soru: İnişleri ve çıkışları olan genç bir takımın parçasısın. Potansiyelinize ulaştığınız zaman bu nasıl ne kadar iyi olabilir?

KK: Gerçekten iyi olabiliriz. Yetenekli ve genç bir takımız. Brandon Ingram, her maç daha iyiye gidiyor. Lonzo geri döndüğünde biraz daha tecrübe kazanacak. Harika bir takım olacağımızı düşünüyorum.

Soru: Takas dönemindeki en büyük olaylardan biri ise iki maksimum kontratı karşılayabilecek bir maaş bütçenizin oluşmuş olmasıydı. Oyuncu olarak kendi oyununa odaklandığını biliyorum ama bu yaz iki yıldızı kadronuza katma ihtimali seni heyecanlandırıyor mu?

KK: Bence harika olur. Genç bir takımız. Eğer yıldız oyuncuları veya genç kadromuza yardımcı olacak isimleri aramıza dahil edersek harika olur. Geleceğimiz için, organizasyonumuz için güzel olur. Böylece final için daha çok şansımız olur.

Kaan Meriç
Bleeding Green

kaaanmeric@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir