NBA Günlükleri

LeBron James-Dan Gilbert Çıkmazı

Cleveland sezon başında Warriors ile beraber sezonun en iddialı takımlarından biriydi. Kyrie Irving’in ayrılması ile sezona olaylı başlayan Cavs, ilk maçta , yeni sezona flaş transferlerle giren Boston’ı mağlup edince beklentileri de iyice arttırmıştı. Sonraki dönemde 5-7’lik bir periyot yaşayan takım, Kasım ayında ise üst üste galibiyetlerle konferans 2.liğine kadar yükselmişti.

Fakat daha sonra Isaiah Thomas’ın takıma dönmesiyle işler tersine dönmeye başladı. Şampiyonluk adayı takım olarak diğer şampiyonluk adayları takımları yenemeyen Cleveland’ta, koç Lue sorgulanmaya başladı. Ve ellerindeki Kyrie Irving takasından gelen ‘Brooklyn picki’ni kullanıp tekrar iddialı konuma gelmesi bekleniyordu ve aslında hala bekleniyor. Dan Gilbert, takas döneminin kapanmasına 2 gün kala henüz bir hamle yapmadı. Bu yazıda biraz bu durumu değerlendireceğim.

Hem takım oyuncuları hem de Cleveland taraftarları yönetimden bir hamle bekliyor. Beklenti içinde olan kişiler arasında LeBron James de var. Fakat Amerikan basınından gelen haberler Gilbert’ın farklı düşündüğünü gösteriyor.

Aslına bakarsanız Gilbert, LeBron’un ayrılma ihtimalini göz önünde bulundurup, ayrılıktan sonra daha fazla lüx vergisi ödemek istemiyor. Cleveland’ın şampiyon olduğu sene 54 milyon dolar vergi ödeyen yönetim, ertesi sene de 45 milyon dolar lüx vergisi ödemişti. Genel olarak NBA’e baktığınızda, son 3 sezonda Gilbert kadar oyunculara maaş veren ve dolayısıyla lüx vergisi ödeyen başka bir isim yok. Bu kadar maddi yükümlülüğün altında son 3 yılda gelen 1 şampiyonluk, Gilbert’ın atacağı adımlarda en önemli faktör gibi görünüyor. Konu ile ilgili LeBron James de son 2 yılda kurulan kadrolarda en büyük faktörün yönetimin ödemekten çekindiği lüx vergisi olduğunu açıklamıştı.

Kısacası LeBron ve taraftar hamle bekliyor, Gilbert ise LeBron sonrası hayata hazırlık yapıyor. Yalnız burda çok önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum. Bütün bu olanlardan LeBron ve yönetim arasında yaza yönelik bir görüşme yapılmadığını veya yapıldıysa da LeBron’un ayrılacağını söylediğini tahmin ediyorum. Yoksa Dan Gilbert’ın LeBron’u kaybetme ihtimaline rağmen bu denli ‘cimri’ davranmasını başka türlü açıklayamıyorum.

Peki durum bu haldeyken LeBron ne düşünüyor? James’in son kaybedilen Houston maçında yönetime bazı mesajlar  gönderdiğini düşünebiliriz. Bu sezon yer aldığı en sönük maçı oynayan LeBron, dün de instagram hesabından çarpıcı bir fotoğraf yayınladı. Ağzında pro ile son derece keyifli görünen James’in şu dönemde neden böyle bir fotoğraf paylaştığının yorumunu size bırakıyorum.

Anlaşılan 8 Şubat’a kadar Cleveland taraftarlarını ve bizi uzun geceler bekliyor. Ben de şahsen bu ‘çıkmaz sokağın’ sonun çok merak ediyorum.

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir