NBA Günlükleri

Takasın Kazananları ve Kaybedenleri

Los Angeles Clippers-Detroit Pistons Takası

Kaybeden: Detroit Pistons

“Takasta en değerli parçayı alan kazanır” diye bir söz vardır. Bu takas için durum biraz farkı olabilir.

Detroit Pistons, takıma bir süper yıldız kattığı için mutlu olabilir ama bu durum uzun vadede kötü bir karar olabilir. Geçen sezon takım içi sorunlarla uğraşmaktan playoff yapamayan takım hali hazırda sorunlu bir oyuncu olan Blake Griffin’i takıma ekledi.
Blake Griffin’in sorunlu kişiliği, sık sakatlanması ve takımın iki yıldızının 4 ve 5 numaralarda oynayan oyuncular olması Pistons’ı istediği yere getirebilmesi için yeterli olmayacaktır. Bu hamle ile doğunun New Orleans Pelicans’ına dönüşen Detroit Pistons’ta Blake Griffin’in adet haline getirdiği sezon ortası sakatlıkları devam ederse başarı için uzun bir süre daha beklemeleri gerekir.

Kazanan: Los Angeles Clippers

Los Angeles Clippers sezon başında Chris Paul’ü takaslayıp takımı çevresinde kurmak istediği ve maksimum kontrat verdiği Blake Griffin’i ani bir kararla takasladı. Aslında takaslanması beklenen isim D’Andre Jordan’dı. Fakat gelen tekliflerin yetersiz oluşu veya yönetimin ani karar değişikliği ile takaslanmadı.
Blake Griffin ve çok değerli sayılmayacak iki yan parça karşılığında, iki ilk 5 oyuncusu (Avery Bradley, Tobias Harris), D’Andre Jordan’ı yedekleyebilecek iyi bir uzun (Boban Marjanovic) ve iki draft picki alarak iyi ve geniş bir rotasyon oluşturdu Los Angeles Clippers. Her ne kadar yıldız bir oyuncu olsa da sorunlu bir karakter olan ve sık sakatlanan bir oyuncu Blake Griffin, bu yüzden de Clippers açınsından kazançlı bir takas oldu diyebiliriz.

Cleveland Cavaliers Takasları

Bu sezon en çok beklenen şey son finalist Cavs’in yapacağı takaslardı diyebilirim. Takasın son günü herkesin gözü Cavs’in yapacağı takaslardaydı. Beklentileri boşa çıkarmayan Cavaliers yaptığı takasları hızlı bir şekilde duyurdu.

Cavaliers-Heat Takası

Kazanan: Dwyane Wade

Cleveland ekibi sadece ikinci tur draft hakkı karşılığında Dwyane Wade’i evine yani Miami Heat’e takasladı. Geniş rotasyonda çok fazla şans bulamayan Pat Riley ile arasının düzelmesiyle birlikte Wade evine dönerek Miami’ye ait olduğunu daha ilk maçta gösterdi.

Cavs-Kings-Jazz Takası

Kazanan: Cleveland Cavaliers

Jae Crowder ve Derrick Rose’u Utah Jazz’e, Iman Shumpert’ı Sacramento Kings’e gönderen Cavaliers Utah’tan Rodney Hood’u ve Sacramento Kings’ten tam ihtiyacı olan tipte bir oyuncu olan George Hill’i takıma kattı.

Cavaliers-Lakers Takası

Lakers: Isaiah Thomas, Channing Frye ve 2018 Cavs birinci tur draft hakkı

Cavs: Jordan Clarkson ve Larry Nance jr.

Kazanan: Lakers ve Cavaliers

İki takım için de kazançlı bir takas oldu. İlk olarak Cleveland açısından bakarsak; sakatlıktan çok kötü dönen bir Isaiah Thomas’ın Celtics’te belli olmayan zaafları Cavaliers’ta oynarken çok fazla öne çıktı. Ayrıca yaptığı açıklamalarla takımın sorunlu ismi haline dönüşen Thomas’ın takımdan gönderilmesi kaçınılmaz olmuştu.
Lakers cephesinde bakacak olursak; hem bu yaz için 60 milyonluk bir maaş boşluğuna sahip oldular hem de bu sezon için takıma bir yıldız oyuncu getirmiş oldular. Takımdaki oyunculara liderlik yapması için getirilen Thomas kontrat sezonun da olduğu için genç Lakers takımında daha fazla sorumluluk alıp sezon sonu iyi bir kontrat kapmak için takıma fazlasıyla katkı yapacaktır.

Kaybeden: Isaiah Thomas

Bu takasta kaybeden isim Isaiah Thomas oldu. Lakers’ın sezon sonu takımda tutmayacağı beklenen Isaiah Thomas, kontrat sezonunda Cavaliers’ta gösterdiği kötü performans ve sorunlu açıklamalarıyla gündemden düşmeyen bir oyuncu oldu. Isaiah Thomas Lakers forması altında Boston günlerindeki performansını gösteremezse istediği kontratı alamayacaktır.

Anıl Vatansever on InstagramAnıl Vatansever on Twitter
Anıl Vatansever
1996 doğumlu
İzmir'li
Fenerbahçe taraftarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir