NBA Günlükleri

Alper Yılmaz: Sonny Weems’i Fiba ve TBF’ye Sorduk

Anadolu Efes genel menajeri Alper Yılmaz TRT-Spor’un hazırladığı pota altı programına konuk oldu. Programda Anadolu Efes’in bu sezonki durumundan Sonny Weems transferine, 100 sayı polemiğinden Ankara’nın düşüşe geçen basketboluna ve Ergin Ataman’ın başkan olmak istemesine dair birçok konu hakkında konuşuldu.

İşte detaylar:

Justin Doellman ve Edo Muric kısa süreli olarak gelmişti. Derrick Brown‘ın sezonun ilk maçında sakatlanması sonrası Doellman‘ı takıma monte etmeye çalıştık. Ledo ve Josh Adams‘ın performanslarından memnun olmadığımız için yollarımızı ayırdık. Ricky Ledo‘nun Baskonia‘daki oyunu sonrası sonrası yanıldık açıkçası. Josh Adams‘ın ileride önemli bir EuroLeague oyuncusu olacağını düşünüyorum.”

“Türkiye Kupası’nı kazanıp Zoran Dragic’i kaybetmemizin ardından Ergin Ataman, Sonny Weems transferini istedi yönetim kurulumuz uygun gördü ve tranfer ettik.”

“Sonny Weems’in durumunu FIBA’ya sorduk TBF’ye sorduk. Hakkında verilmiş bir ceza yok. Olayın nasıl olduğu konusunda iki tarafta da belirsizlikler var. Ocak 2017’de yaşanan bir olay için Mart 2018’de ceza verilir mi bilmiyorum. WADA’ya giden bir durum olsaydı Çin’de de oynayamazdı. Oyuncularımızın doping olayına karışmaları halinde feshetme hakkımız bulunuyor.”

“Geçtiğimiz sezon Banvit’e gitmiş olması Furkan Korkmaz için planlarımızdan biriydi. Şimdi NBA’de ülkemizin temsil ediyor. Dönerse kapımız kendisine açıktır. Cedi Osman, Furkan Korkmaz ve Ersan İlyasova için de kapımız her zaman açıktır.”

“Kulüp olarak tüm kulüplere yakın olmaya çalışıyoruz. Ergin hocanın Galatasaray hakkında konuşmasının kendisine sorulan sorular olduğunu düşünüyorum. Katıldığı programlarda eski takımlarından ve eski başkanlarından sorular geliyor. Anadolu Efes hakkında sorulan sorulara da gayet mantıklı cevaplar veriyor. Antrenörlerimizin, sporcularımızın tuttukları başka takımlar da var. Biz verilen paranın karşılığını vermeye çalışan profesyonel insanlarız. Tuttuğu takımlar konusunda ileride hedefleri olması doğaldır. Bizim hoş karşılamadığımız söylemler olursa gerekli uyarılar yapılacaktır. Tuttuğu takıma başkan olma hayaliyle yaşaması gayet normaldir.”

“Geçen sezon Beşiktaş Sompo Japan serisinde yaşanan sahadan çekilme olayı yaşanmaması gerekiyordu. Anadolu Efes olarak bir tepki patlaması yaşadık. Bu karar benim değildi ama desteklemediğim de bir karar değildi. Bu hareket kesinlikle Beşiktaş Sompo Japan’a karşı değildi. Bunun cezasını federasyon tarafından çekiyoruz. Sıralamadaki yerimiz de bunun sonucu.”

“Hakemlerin hata yapması sorun değil, art niyet hissedildiğinde sorun oluyor. EuroLeague de hakemler hakkında yapılan basın açıklamaları konusunda çok sert verilen cezaların nedenleri de bu. FIBA-EuroLeague arasındaki çekişme de hakemleri etkiliyor. Hakem de oyuncular gibi iyi maç yönetecek ki gelişebilecek.”

“Zeljko Obradovic‘in yerinde olmadığım için 100 sayı konusunda bir şey söyleyemem. Ben antrenör olsam büyük ihtimalle daha farklı yapardım ama bu konu yaşandı ve bitti. Hayatımda hiç görmediğim bir şekilde Türkiye Kupası çeyrek finalinde sahanın ortasında 15 foto muhabir var. Basketbolu magazinleştirmemek gerekiyor.”

“Ankara basketbolu için gerçekten çok üzgünüm. Ankara hep basketbola kaynak sağlayan bir şehirdi. Maalesef şu an birinci ligde takımı yok gelecek sene olacak gibi gözüküyor.”

Anıl Vatansever on InstagramAnıl Vatansever on Twitter
Anıl Vatansever
1996 doğumlu
İzmir'li
Fenerbahçe taraftarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir