NBA Günlükleri

Bir Euroleague REAL’itesi! FENER, Madrid’te yine kazandı !

Turkish Airlines Euroleague’nin 24. haftasında son şampiyon Fenerbahçe Doğuş, deplasmanda İspanyol temsilcisi Real Madrid ile karşılaştı. Sahadan 83-86 ile galip ayrılan Fenerbahçe, bu sonuçla birlikte 17. galibiyetini alırken, Real Madrid 14 galibiyette kaldı. Fenerbahçe’de Kostas Sloukas tamamı ikinci yarıda olmak üzere 20 sayıyla maçın en skorer ismi olurken Gigi Datome 17, James Nunnally 16 sayıyla çift haneli skor üreten isimler oldular.

Real Madrid’te Jaycee Carroll 15, Luka Doncic 14, F. Campazzo 11 sayıyla çift hanelere çıksalar da mağlubiyeti engelleyemediler. Bu sonuçla Fenerbahçe, Madrid deplasmanındaki son 4 maçtaki 3. galibiyetini aldı.

 

İlk 6 dakikada basket bulamadılar !

Maça Sloukas, Nunnally, Kalinic, Vesely ve Ahmet beşiyle başlayan Zeljko Obradovic, özellikle Ahmet – Tavares eşleşmesinde istediğini aldı. Ahmet, Tavares’i hem durdurdu hem de kendisi aldığı hücum ribaundlarıyla rakip çember altında etkili oldu. Maça özellikle savunmada çok sert başlayan Fenerbahçe rakibine 6 dakikada basket imkanı vermedi. Bu bölümdeki 6 sayısını da serbest atış çizgisinden bulan İspanyol ekibi, bu bölümde 6 top kaybı yaptı. Real Madrid, maçtaki ilk basketini hava atışından 6 dakika 24 saniye sonra Jaycee Carroll’un perde çıkışındaki üçlüğü ile buldu.

Kolay çalınan faullerle tempo artmadı.

Geçtiğimiz yıllara nazaran hücumda daha durağan oynayan Fenerbahçe, maçın başında Kalinic’in sırtı dönük hücumlarından skor üretmeye çalıştı. Özellikle kısalar ile eşleştiğinde etkili olabileceğini düşünüyorum. İlk çeyrekte Nunnally’nin 2 üçlük ve 1 orta mesafeli basketiyle Fenerbahçe Doğuş’un skor yükünü çekerken, Real Madrid ise nispeten kolay çalınan faullerden gelen serbest atışlarla skor üretti. Hakemler, ilk çeyrekte Euroleague’nin sertlik seviyesinin altında bir yönetim gösterdiler ve bu da oyunun sürekli durmasına haliyle de temponun düşmesine sebep oldu. Real Madrid gibi bir tempo takımına karşı bu durum Fenerbahçe’nin işine geldi desek herhalde yanılmış olmayız. 3 kez koşma fırsatı bulan Real Madrid, birinde 2 sayılık basketle Obradovic’e molayı aldırdı, diğerinde ise Rudy Fernandez ile üçlüğü buldu.

Fenerbahçe gibi sert savunma yapan bir takım, hakemler tarafından faullerin kolay çalınmasının da nedeniyle ilk çeyrekte 11 faul yaptı. Real Madrid cephesinde ise bu rakam 7 !

İlk çeyrek Rudy Fernandez’in faul atışlarıyla 20-20 eşitlikle geçildi. Fenerbahçe’de Nunnally 8, Real Madrid’te Rudy Fernandez 6 sayıyla takımlarının en skorer oyuncuları oldular.

Tempoyu kontrol eden taraf 1 adım öne geçti !

Fenerbahçe için klasikleşmiş bir tabir oldu bu. Akan oyunda Fenerbahçe, pas temposunu ne kadar yukarıya çekerse, hücumda ne kadar pas yaparsa o kadar kolay sayıya gidiyor. İkinci çeyreğin başındaki ilk 5 hücumun 3’ünde doğru pasların ardından gelen 3 üçlük vardı. Wanamaker ve Guduric’in oynadığı birebirlerde ”sıfır pas” yapınca Real Madrid’e geçiş hücumu fırsatı doğdu ve İspanyol ekibi bunları değerlendirdi. Fenerbahçe’de ikinci çeyreğin bitimine 5 dakika kala maça çok iyi başlayan Ahmet Düverioğlu ve Jan Vesely 3’er faulle kenara geldiler.

Real Madrid, yine bildiğimiz Real Madrid gibi, Fenerbahçe’nin top kayıplarını koş-koş stratejisi ve fast-break basketlerle sayıya dönüştürdü ve skorda liderliği eline almayı başardı. Sloukas’ın yanlış pas tercihleri, hücumda yapılan basit top kayıpları sonucunda Real Madrid kendi oyununu sahaya koydu.

İlk yarı Real Madrid’in 45-40 üstünlüğü ile geçilirken 1999 doğumlu ( bunu her seferinde vurgulayacağım 🙂 ) Luka Doncic 12 sayı 4 asist ve 1 top çalma ile takımının en skorer ismi oldu. Fenerbahçe’de Gigi Datome 9 sayıyla ilk yarıyı tamamladı.

Forvetlerden gelen basketler

İkinci yarının ilk beş dakikasında iki takım da forvetlerinden skor buldu. Fenerbahçe’de James Nunnally ve Luigi Datome ile başlayan hücumlara Kalinic’in 4 numara oynadığı dönemde potaya giden Sloukas da katılınca sarı-lacivertliler kolay skor atmaya başladılar. Real Madrid’te ise Jaycee Carroll ve Anthony Randholp cevap verdi. Bu bölümde Fenerbahçe top kayıplarını da kontrol edince tempoyu da istediği seviyeye çekmiş oldu. Çeyreğin ikinci bölümünden sonra guardları devreye sokmaya çalışan Fenerbahçe Doğuş’ta çeyreğin sonunda Wanamaker 1 asist ve 1 basket ile devreye girince üçüncü çeyrek 65-68  Fenerbahçe üstünlüğü ile geçildi. Fenerbahçe’de Gigi Datome 3 çeyrek sonunda attığı 17 sayıyla sahanın en skorer ismi oldu. Bu çeyrekte 28 sayı üreten Fenerbahçe, rakibine 20 sayı şansı tanıdı.

KOSTAS SLOUKAS KENDİNE GELDİ, FENERBAHÇE RAHATLADI !

Dördüncü çeyreğin hemen başında 5 faulden kenara gelen Vesely’nin yerine oyuna giren Jason Thompson mücadelesiyle öne çıkmaya çalışırken, forvetlere yardım arayan Fenerbahçe hücumda Kostas Sloukas ile organize oldu, süreyi de kullanarak akıllıca hücum etti. Real Madrid cephesinde ise Jaycee Carroll ve F. Campazzo ile sayılar geldi. Fenerbahçe ne zaman şutör 4 numaraya dönse (Kalinic-Datome) Kostas Sloukas ile çembere çok rahat gitti ve skor üretti.

Kostas Sloukas tamamı ikinci yarıda olmak üzere 20 sayı üretti ve maçın en skorer oyuncusu oldu.

Fenerbahçe, Euroleague tarihinin en yüksek 2. üç sayılık isabet yüzdesini yakalamış oldu. Sarı – lacivertliler 13/20’lik isabet ve %65’lik oranla üç sayılık isabet buldu. Bu üçlüklerin 4’er tanesi James Nunnally ve Kostas Sloukas’tan gelirken, Datome 2, Kalinic, Guduric ve Bobby Dixon ( çok uzaklardan) 1’er üçlükle maçı tamamladılar.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir