NBA Günlükleri

Celtics play off için hazır mı?

NBA’de normal sezonun son ayındayız ve Celtics Play off’lara katılmayı garantilemiş durumda. Sezon öncesi Gordon Hayward’ın sakatlığından müzdarip olması rağmen konferansında ikinci sırada bulunan Celtics, Play off öncesi son düzlükten neler bekleyebilir? Bu konuda birkaç fikir var.

Her şeyin başı sağlık

Jaylen Brown sakatlığı herkesi korkutmuş durumda. Uzun vadede sağlığı için endişe duyulacak bir noktanın olmaması güzel fakat camia olarak bir paranoyanın hortladığı da inkar edilemez. Celtics sezon hayallerini bir nebze erteledi ve 2008 şampiyonluğundan sonra aurasına hasret kaldıkları bir takım kimliğini oturtabilmeleri için Hayward’ın iyileşmesini beklemek durumdalar.  Şu anda Play Off performanslarında beklentilerinin karşılanması için form durumları ile birlikte oyuncularının parkede bulunabilecek sağlıkta olmaları da öncelik. NBA’in 2017-2018 sezonu, sürpriz sakatlıklar ile değişen takım kaderleri ile şimdiden hafızalarda yer edinmiş durumda.

Sadece Jaylen Brown da değil, Irving Bulls maçında yer alamadı, Daniel Theiss için de sezonun kapandığı konuşulmakta. Ve ben bu yazıyı yazarken Marcus Smart’ın bağları koptu, süresiz parkelerden uzak.

Önümüzdeki ay fikstürlerindeki Cavs ve Raptors maçlarını tam kadro, Play Off provası olarak geçirmek isteyeceklerdir mutlaka.

Konferans Sıralaması 

Saha avantajı hala playofflar için en önemli dinamiklerden bir tanesi. Normal sezondan elde edilebilecek en önemli kazanım, sıralama sonrası iç saha avantajı. Şu anda Toronto Raptors doğunun zirvesinde, bu durumun devam etmesi durumunda ise Celtics muhtemel rakipleri arasında Cavaliers takımına karşı iç saha avantajına sahip olacak. Mevcut sıralama göz önüne alındığında, Celtics ile Cavaliers ikinci tur yani konferans yarı finalinde karşılaşacaklar. LeBron, yarı finalde karşılaşılmak istenecek bir rakip değil gibi. Şu an zor görünse dahi normal sezonun son ayındaki fikstürde tanking hedefi barındıran takımlar ile de karşılaşılacağı düşünüldüğünde Celtics gözünü zirveden ayırmayacaktır.

Son ay içerisinde Toronto ile iki defa karşılaşacak olan Celtics, bu karşılaşmaları hem zirve için fırsat hem de ciddi bir final provası olarak değerlendirebilirler. Birinci sıradan playoff yarışına katıldığı takdirde Toronto, doğu finaline büyük ihtimalle ulaşacaktır.

Play Off Rotasyonunun kurulması

Brad Stevens, geniş rotasyon ve kenar oyuncularını da esas plana dahil etmeyi seven bir koç. Normal sezonda daha çok dinlenmelerini sağlayan bu durum aynı zamanda genç , lige yeni katılmış oyuncuları için de daha fazla tecrübe kazanmak manasına gelmekte.  Play Off’lar ise anlaşılır sebeplerden dolayı normal sezona göre daha dar bir rotasyonla oynanmakta.

Celtics takımının maç başına 20 dakika üzerinde oynayan ve play off süresince ciddi katkılar sunabilecek rotasyonlarındaki oyuncu sayısı 7.

Kyrie Irving, Al Harford, Jaylen Brown, Jayson Tatum, Marcus Smart, Marcus Morris ve Terry Rozier. Ki bu yazı hazırlandığında notlarım arasında yer alan Marcus Smart da artık listeden çıkartılmış durumda.

Aaron Baynes birçok karşılaşmaya ilk beş başlamış olmasına rağmen yalnızca maç başına 17.7 dakika rol almış durumda. Merkez’de görevlerini Daniel Theis ile paylaşan Aaron Baynes ve o bölgeye Greg Monroe’nun da eklenmesi üç görev adamı üzerinden süre dağılımı yaşanmakta. Daniel Theis da sezonu kapatmış durumda fakat o bölgede esas ihtiyacı karşılayacak ve istikrarlı süre alabilecek merkez oyuncusu belirlenmiş durumda değil. Takım refleksleri açısından play offlarda zayıf halka olabilirler.

Semi Ojeleye, bu sezon yavaş yavaş kendini bulmaya başladığı söylenebilir. Bir sonraki aşamada ciddi süreler almaya aday isimlerin başında, tecrübesiz bir oyuncu olmasına rağmen rol aldığı dakikalarda takıma kazandırdığı savunma enerjisi ile Marcus Smart’ın yokluğunda süreleri artacaktır. Tabi ki, performansından beklentiler eskiye nazar çok daha artmış durumda ve kritik sayılabilir.

Tüm bunlar düşünüldüğünde, Mart çılgınlığı ile elleri ısıttığımız play off sezonu yaklaşmışken, Celtics takımının da sezon sonlarına doğru bizlere göre yukarıda yer alan başlıklarda göz atması gereken rötuşları bulunmakta.

Koralp Selçuk on EmailKoralp Selçuk on FacebookKoralp Selçuk on InstagramKoralp Selçuk on Twitter
Koralp Selçuk
Jack of all trades, master of none.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir