NBA Günlükleri

Kevin Love, Panik Atağı ve Mental Sağlığı Hakkında Konuştu

Cleveland Cavaliers Forvet’i Kevin Love, Salı Günü The Players’ Tribune için yazdığı makalede; 5 Kasım’da Atlanta Hawks’a karşı oynadıkları mücadelede geçirdiği panik atağı ve bu tecrübesinin mental sağlığını nasıl değiştirdiğini açıkladı.

”29 yıldır zihinsel sağlığın başkalarının problemi olduğunu düşünmüştüm. Elbette, bazı insanların konuşup içini döktüğünü veya yardım için doktorlara başvurduğunu biliyordum. Bunların benim için olabileceğini hiç düşünmezdim. Bu zayıflık benim spordaki başarılarıma gölge düşürebilir veya beni tuhaf ve farklı biri olarak gösterebilirdi. Bunun üstüne panik atak ortaya çıktı.”

”Bench’e geldiğimde kalbim her zamankinden daha hızlı atıyordu. Sonrasında nefes almakta güçlük çektim. Orada ne olduğunu açıklaması zor, her şey gözümde dönmeye başlamıştı. Beynim kafamın üstüne tırmanıyor gibiydi. Hava, sisli ve boğucu gelmeye başlamıştı. Ağzım tebeşir gibiydi.”

” Asistan koçumuzun savunma seti hakkında bir şeylere bağırdığını hatırlıyorum. Başımı salladım fakat ne dediğini çok duymamıştım. Bu ana kadar aşırı heyecanlanıyordum. Kalabalığın arasından kalkıp soyunma odasına gittiğimde, maça geri dönemeyeceğimi biliyordum.”

” Odadan odaya koşuyordum. Bulamadığım bir şeyi arıyordum. Yalnızca kalbimin hızlı atmasının durmasını istiyordum. Vücudum sanki bana öleceğimi söylemeye çalışır gibiydi. Soyunma odasına geçtiğimde artık bu son bulmuştu. Geriye yaslandım ve olabildiğince havayı solumaya çalıştım.”

Kevin Love, yanında Cavaliers ekibinin bir üyesiyle birlikte; Cleveland Clinic’te muayene edildi. Sonuçlarda herhangi bir fiziksel sakatlık görünmedi. Takım sonrasında Love’a bir terapistle randevu ayarladı.

Kevin Love; duygularını gizli tutmayı ve onlarla yalnız yaşamayı öğrendiği için böyle bir durum hakkında konuşmanın kendisi için zor olduğunu söyledi. Fakat Love artık duyguları hakkında konuşmanın bir zayıflık olmadığını farketti.

” Aslında hepimiz bu tarz şeyleri etrafımızda taşıyoruz. Bunları içimize gömmeye devam edersek bizi acıtmaya devam edebilirler. İç Dünyamızdan bahsetmemek kendimizi tanımaktan ve ihtiyacı olan diğer insanlara ulaşma şansımızı bizden alıkoyuyor. Bunu okuyor ve zor zamanlar geçiriyorsanız, size bunun ne kadar büyük veya küçük göründüğü önemli değil. Size hatırlatmak isterim ki; yaşadığın şeyleri paylaştığın için tuhaf veya farklı değilsin.”

” İnsanlar tam tersini düşünüyor. Fakat yapmanız gereken en önemli şey olabilir. Benim için bu böyleydi.”

 

KAYNAK: bleacherreport.com

Doğukan Diner

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir