NBA Günlükleri

NBA Oyuncular Birliği, Oyuncular İçin Mental Sağlık Programı Oluşturacak

NBA ve NBA Oyuncular Birliği, oyuncuların mental sağlığını koruması için, mental sağlık ve zindelik görevlisi işe alarak ligin yeni mental sağlık programını yürütmeyi planlıyor planlıyor. Bu program NBA’den bağımsız olacak ve oyuncu birliği tarafından finanse edilecek.

NBA.com’dan David Aldridge: ‘Mental sağlık programı bir yılı aşkın süredir NBA ve oyuncu birliği arasında tartışılan bir konuydu. Tartışmanın sonucunda “Toplu İş Sözleşmesi” hazırlanmaya başlandı. Sözleşmeye göre oyuncular istedikleri takdirde takımlarının çerçevesi dışında tedavi ve danışmanlık aramalarına izin verilecek. Mevcut takım doktorları aynen devam edecek.

Yeni sağlık görevlisi yetki sahibi olacak ve yardım isteyen oyuncular için önemli bir rol oynayacak. Ama şu kısım hala net değil: Eğer oyuncu mental sağlık problemi yaşıyor ve sağlık görevlisi de birkaç maçta görev almaması gerektiğini söylüyorsa, bu durumda takım doktorlarına başvurulacak mı?

Bu program aynı zamanda WNBA ve G League için de geçerli olacak.

Son bir ayda mental sağlığı bozulan oyuncuların artmasıyla nedeniyle, bu tartışma hız kazandı. Geçen hafta Kevin Love mental rahatsızlığı ile ilgili bir makale kaleme aldı. Bu makalede Love, 5 Kasımdaki Atlanta Hawks maçından beri mücadele ettiği panik atak sorununu açıkladı. Love’ın bu makaleyi yazma sebebi, DeMar DeRozan’ın da mental rahatsızlık yaşaması oldu.  de mental sağlık problemi yaşıyor.

Mental sağlık problemleri yaşayan Washington Wizards oyuncusu Kelly Oubre: ‘Biz de insan evladıyız. Bizim de sıkıntılarımız, problemlerimiz olabilir. Bizimkilerin anlatılıyor olması göz önünde bulunuyor olmamızdan. İnsanlar bizim sıkıntı yaşayamayacağımızı, bizim sanki süper kahraman olduğumuzu düşünüyorlar ama biz de insanız.’ dedi.

İsmail Çimen
cismail00@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir