NBA Günlükleri

NBA’de gündem son iki dakika raporu

NBA yönetimi ve Ulusal Basketbol Hakemler Birliği, geçtiğimiz gün Twitter hesaplarından birbirlerine olan karşıt görüşlerini tüm dünyaya paylaştılar.

Karşıt görüşün ortak olduğu konu ise ‘L2M’ koduyla bilinen ‘son iki dakika raporu’.

Geçtiğimiz günlerde oynanılan Miami Heat maçında yaşanılan olaydan sonra South Florida Sun Sentinel muhabiri Ira Winderman’a cevap atan Ulusal Basketbol Hakemler Birliği, son iki dakika raporunun değerlendirilmesinin ‘kusurlu süreç’ ile ilgili olduğunu ifade etti.

Hakemler Birliği’nin resmi Twitter sayfasından; “Bizim sorunumuz medya ile değil, son iki dakika raporuyla. Analistlerin hakemlik tecrübesi olmadan oyunları hakemlere öğretilenden daha farklı protokoller kullanarak değerlendirmesinin mevcut olduğu kusurlu bir süreçten bahsediyoruz. Bu durum takımlar, seyirciler ve hakemler için tutarsızlık ve hayal kırıklığı doğuruyor.” şeklinde açıklama yapıldı.

NBA ise bu konuda geri adım atmayarak; “Bu açıklamalar doğru değil. Son iki dakika raporundaki tüm kararlar hakemlerin eğitildiği gibi eğitilen gözlemciler tarafından veriliyor. Ki bu gözlemcilerin kararları ise NBA tecrübesi olan hakemlerimiz tarafından onaylanıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

2015 yılında hayata geçirel L2M kodlu bu uygulamadaki amaç hakem yönetimindeki şeffaflığı geliştirmekti. Son 2 dakikada fark 5 sayıda olduğu sürece düdük çalınan ve çalınmayan tüm pozisyonlarda gözlemciler her kararı raporluyor.

NBA’de yaptığı açıklamalar sonucu hobi olarak sürekli ceza yiyen Dallas Mavericks sahibi Mark Cuban ise bu iki ayrı tarafın karşıt görüşde olmasını tabiki de boş geçmedi.

Twitter’dan NBA yönetiminin yaptığı bu açıklamayı alıntılayan Cuban; “Onlara da ceza verin” diyerek dalga geçti.

Kaan Meriç
Bleeding Green

kaaanmeric@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir