NBA Günlükleri

Spurs yıllar sonra Play Off dışarısında kalır mı?

San Antonio Spurs takımının antrenörü Gregg Popovich,  sezon boyu mücadele verdiği sakatlık sorunlarından dolayı bir nebze boyun eğmiş durumda. Sezon boyunca yer yer takımın eksiklerine karşı çözüm üretildiği izlenimi veren performanslar sergilense de, herkesin karşılaşacağından emin olduğu rotasyon sorunu son dönemde baş göstermiş durumda. Spurs son 16 yılının en kötü iç saha serisini yaşamakta ve son 10 maçında sadece 3 galibiyet alabildi.

Popovich de artık ligin  kalan dönemi için takımın kimyasının,daha gerçekçi anlık hedeflere odaklanarak ilerlemesini istiyor. Son açıklamasında da Koç; “Ağlamayı bırakmalıyız.  Kimse ağlamamalı ve bahane üretmemeli. Herkes sorunlarını takım için arkada bırakmalı. Sakat oyuncumuzun varlığı bizi hayal kırıklığına uğrattı, Toparlanmayı istiyoruz ve geçtiğimiz yıl 61 galibiyet ile konferans finalinde oynamıştık.  Ligin büyük bir bölümünü savunma verimliliğinde birinci ve ikinci sıralarda geçirdik, son on maçımızda 22. sıradayız. Ne oldu? bizler aynı insanlarız. Ligin kalan bölümünü biraz daha gayret ile biraz daha sıkı geçirmemiz gerekiyor.” açıklaması ile takıma nüfuz eden teslimiyetçi havayı dağıtmayı hedefliyor. Ligin kalan dönemini de, koçun bahsettiği ligin büyük bölümündeki savunma verimliliği ile geçirmeleri de elbette ki olası.

Sezon başlangıcı tipik bir Spurs performansı idi, formüle edilmiş oyun planını uygulayan ve takımın en iyi oyuncusu pozisyonundaki Kawhi Leonard’dan yoksun rotasyonun kalan oyuncuları iyi mücadele ederek fena sayılmayacak bir başlangıç gerçekleştirmişlerdi. Tecrübeli oyuncuları Manu Ginobili bu konuya dair; “Sezon başlangıcında ilk üç içerisinde olmak hedefimizdi, şu anda playofflar.” açıklaması ile de durumu özetlemekte. Eğer hedeflerini gerçekleştiremezler ise, Manu Ginobili ile Tony Parker ilk defa Play off dışarısında kalacaklar.

Bir yandan, Ocak ayının sonuna gelindiğinde Spurs ligin Son çeyrek savunması açısından en etkili savunma yapan ikinci takımı idi. Şubat 1’den , 28’ine gelindiğinde bir aylık dilim içerisinde bu rakam Spurs takımını ligin en kötü savunması pozisyonuna geriletmiş durumda. Popovich rakamları gayet iyi biliyor ve basın tarafından röportajlarda bunların sorulmasına da gülerek yanıt vermekte. San Antonio hala ligin en verimli 2. savunması.

Popovich bu sezon, 22 farklı ilk beş ile başladı maçlara,  takımın çözüm arayışını buradan dahi yorumlayabiliriz. Bu istatistikte ligin 15. sırasındalar. San Antonio için kalan 17 maçın sonunda ligin ilk 8’inin  dışarısında kalmak çok da uzak değil, bu süreç içerisinde fikstürlerinde ise oldukça zorlu karşılaşmalar mevcut. Golden State karşısından 110-107’lik skor ile yenilgi ile ayrılan Spurs için sırada Oklahoma City ve Houston Rockets karşılaşmaları bulunmakta.  Kalan karşılaşmalarında .500’den daha iyi bir performans ile ayrılması gerekebilir. Olası galibiyet yüzdelerinin .500’den düşük olması durumunda ise 1996-97 sezonundan bu yana ilk defa ilk sekizin dışarısında kalabilirler.

San Antoino Spurs en son play off dışarısında kaldığı sezon, takım ile ikinci sezonu olan takımın oyun kurucusu Dejounte Murray yeni doğmuştu.

 

 

Koralp Selçuk on EmailKoralp Selçuk on FacebookKoralp Selçuk on InstagramKoralp Selçuk on Twitter
Koralp Selçuk
Jack of all trades, master of none.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir