NBA Günlükleri

‘Underrated’ kelimesinin sözlük anlamı: Cory Higgins

De Colo-Teodosiç veya De Colo-Rodriguez ikilisinin olduğu bir takımda, bu ikililer haricinde başka bir oyuncunun öne çıkmasını beklemek biraz saçma olur elbette. Fakat Cory Higgins, hem profesyonelliği ile, hem de oyunun tüm yönünü çok doğru oynamasıyla sonsuz övgüyü hak eden bir isim. Onu anlatmadan önce bu günlere nasıl geldiğine biraz göz atalım…

14 Haziran 1989 doğumlu Cory Higgins,  Amerika’nın California eyaletinde bulunan Danville’de dünyaya gelmiştir. Basketbol konusundaki hünerlerini çok erken yaşta belli eden Higgins, Monte Vista High School’da basketbol hayatına başlamıştır. 2007-2011 yılları arasında University of Colorado’da oynayan Higgins, Denver ve Charlotte gibi NBA takımlarının bünyesinde bulunsa da 2014-2015 yılında Royal Halı Gaziantep’te geçirdiği mükemmel sezondan sonra dönemin Banvit koçu Dimitris Itoudis ile beraber CSKA Moskova’nın yolunu tuttu ve takım için çok değerli bir parça haline geldi. Kariyerindeki bu yükselişte ne kadar etkisi var bilinmez ama, Higgins çok mütevazi bir profil olarak bu günlere gelmiş. Medyadan ve algıdan kendini uzak tutmaya dikkat eden ve düşük profilli bir görüntü çizen Higgins, her zaman polemiklerden uzak olmuş ve kendi işine odaklanmış… İşinde çok iyi yaptığı şeyler ne, biraz da ona bakalım..

Her şeyden önce Cory Higgins points-per touch istatistiğinde James Nunnally ile birlikte zirvede bulunuyor.. Topa dokunma oranı ve topla üretme sayısına göre son derece verimli oynayan Higgins, mükemmel de bir şutör. 2015-2016 yılında %54 gibi çılgın bir yüzdeyle üçlük atan Higgins, bu sezon da %47 ile üçlük atıyor. De Colo ve Rodriguez, hatta geçtiğimiz senelerde Teodosiç gibi topla oynamayı seven ve oyunun merkezinde yer alan oyuncularla oynayan CSKA Moskova için Higgins’in topa minimum seviyede dokunarak verdiği bu katkı CSKA’nın oyununun çok kuvvetli olan taraflarından bir tanesi..

Higgins’in bir diğer özelliği ise çok iyi bir kısa savunmacısı olması. Rakibin yıldız oyuncularına karşı çabuk ayakları ve atletizmiyle çok etkili savunmalar yapabilen Higgins, atletizmini ve çabuk ayaklarını sadece savunmada değil, hücumda da çok iyi kullanabiliyor. Potaya güçlü ve korkusuz gidişleri ile Rus ekibinin tempolu oyununa etkinlik kazandıran Higgins, her geçen sene bu yönünü geliştirmeye de devam ediyor. Geçtiğimiz 2 yılda 9.6 sayı ortalaması olan ABD’li oyuncu bu sezon 14 sayı ortalamasıyla oynarken %60 gibi çılgınca bir iki sayılık isabet yüzdesine sahip…

Ve belki de Higgins’i CSKA’da bu kadar parlatan ve onun Moskova ekibi için çok değerli bir oyuncu haline gelmesini sağlayan en önemli şey: Topsuz koşuları. Hem açık alanda, hem de sete set oyunda hücumun tıkandığı yerlerde çok etkili ve doğru yere koşular yapabilen Higgins, hücumun tıkandığı noktalarda bu özelliğiyle takımını rahatlatabiliyor.

Madem bu kadar övdük, bir de kariyerinin zirve istatistiklerine bakalım…

31 index rating ve 26 sayı yaparak 35 dakika sahada kaldığı Khimki maçı, Higgins’in bu 3 alandaki şu ana kadar yaptığı en yüksek veriler. (12.22.2017)

9 ribaund ile Kızılyıldız deplasmanı, en çok ribaund aldığı maç. (4.18.2016)

6 asist yaptığı Zalgiris maçı, en çok asist yaptığı maç. (11.18.2016)

5 top çaldığı Barcelona maçı, en çok top çaldığı maç. (12.16.2016)

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir