NBA Günlükleri

Brad Stevens Yılın Koçu Olabilir mi?

Celtics için bu sezon beklentilerin dışarısında geçiyor.  Sezon öncesi takıma dahil olan Kyrie Irving ve Gordon Hayward ikilisi Play off performansına dair beklentileri yükseltmişti. Geldiğimiz noktada Gordon Hayward tüm sezonu sakatlığından dolayı parkelerden uzak geçirdi, Kyrie Irving ise Play Off ilk turunun maçlarında  tam performansı ile muhtemelen yer alamayacak.  Sezonun son düzlüğünü Celtics takımının hangi rotasyon ile karşılayacağı henüz muamma.

Ağustos sonunda Irving takası gerçekleştiğinde, sezonun başlamasına yalnızca bir buçuk ay var ve Brad Stevens için kısa sayılabilecek bir zaman diliminde, iki süper yıldız kalibresinde oyuncusunu sistemine dahil etmesi gerekiyordu. Tam olarak bu noktada sınanmış durumda değil, sezon öncesi karşılaşmalarının tamamını kazanan taraf olsa da, sezonun ilk maçında sakatlanan Hayward ile sistem sınanamadı.

Brad Stevens sisteminin test edilmesi hatta sezon başlangıcından rakiplerine mesaj gönderebilmesi için görünürde zemin oldukça elverişliydi. Bütün yaz dönemi konuşulan Irving, Lebron ayrılığında ikili karşı karşıya gelecek ve yeni kadrosu ile Boston doğudaki en belirgin rakibinin karşısında gücünü test edecekti. Henüz ilk periyotun beşinci dakikasındayken talihsiz bir pozisyonda ayak bileğinden sakatlanan Hayward, sezon açılışına dair bütün hafızamızı sildi. O an, Boston cephesinin tamamı için sezon beklentileri ve yaz aylarının hasreti sönümlenmiş hatta bir sonraki sezona transit geçiş dahi istenmiş olabilir, Brad Stevens hariç.

Stevens, sadece duygusal reaksiyonları kontrol ederek takımın odağının dağılmamasını sağlamak ve bir yandan da en iyi ikinci skorerinin parkede olamadığı rotasyonu doğru bir şekilde kurgulayarak sezonun devamını geçirmek zorundaydı. Esas açılış maçı Milwaukee karşısındaydı, Boston artık yaz boyunca planlamalarını yaptıkları Houston, Golden State yada Cavs seviyesinde görünmüyordu ki 0-2 ile sezona başlandı. İki seri yenilginin ardından taraftarlarının gardının düştüğü anda, 16 maçlık bir galibiyet serisinin yakalanması ile takımda yerine gelen moraller onları tekrar ligin elit takımlarının arasında anılmalarını sağladı. İlk defa bir arada oynayan bir beş ile, ligin en iyi savunma performansının ortaya çıkartılması ve konferans zirvesinin adaylarının arasında isimlerinin anılması şüphesiz Brad Stevens’ın muazzam takım yönetimi başarısıdır.

Sezon başlangıcına detaylıca yer verdik, takvimi beş ay ileri sardığımızda da Celtics 50 üzeri galibiyete ulaşmış durumda. Konferans ikinciliği güvence altında ve normal sezonun sonuna geldiğimiz bu dönemde Brad Stevens şahsi görüşüme göre NBA Yılın Koçu ödülünün adayıdır, yazının devamında da savımı daha detaylı inceliyor olacağım.

Celtics takımı sezon boyunca sakatlıklardan dolayı kaderi en çok etkilenen takımların başında geliyor, bu noktada ayrı bir parantez San Antonio Spurs takımı için de açılabilir elbet. Taraftar gözü ile takım takip edildiğinde, bir an sakatlıkların hiç bitmeyeceği hissine kapılabiliyorsunuz. Hayward dışarısında, ana rotasyondaki oyunculardan Irving, Horford, Brown, Tatum, Smart, Rozier, Morris listesinden mutlaka bir tanesinin sakat olduğu maç sayısı 82 yani sezonun tamamını kapsıyor. Bu arada bu listede formda olduğu bir dönemde menisküs yırtığı dolayısıyla sezonu kapatan Daniel Theiss dahil değil.

Tüm bu durum göz önüne alındığında yeni kadro, tecrübesiz bir benç ve  kilit oyuncuların sakatlığı gibi durumlara rağmen  NBA’in zirvesindeki 8 takımın kendi aralarındaki performansları değerlendirildiğinde Celtics zirvede yer alabiliyor.

Grafik Kaynak: NBC Sports Boston

Celtics için de bu seviye başarının beklenti dahilinde olduğunu düşünmüyorum, Stevens  elindeki oyuncu havuzundan doğru bir şekilde faydalanmayı başardı. Kazanma alışkanlığı edinmeyi başaran Celtics, rutin haline gelen birçok geri dönüşe de imza attı. Sezon boyunca neredeyse tüm karşılaşmalarda geriye düşerken, maç sonunda kazanan taraf olmayı başardılar.

Geçtiğimiz gece oynanan Utah karşılaşması da bunlardan bir tanesi ve son 10 karşılaşmanın 8’ini Irving, Smart, Horford, Morris, Theis ve Hayward olmadan kazandılar. Dün gece Doğu konferansının zirvesinde bulunan Toronto Raptors maçınızı kazanan Celtics’in Sezon başlangıcı sonrasında kimsenin beklemediği performanslarını, Stevens başarı grafiği ile olağan hale getirdi.  Brad Stevens eğer Yılın Koçu seçilemez ise benim fikrim bunun sebebi başarısının görünen bu doğallığı olacaktır.

Yazıyı okuduktan sonra da, Brad Stevens’ın mola dönüşü çizdiği setleri izleyerek dehasına tanık olabilirsiniz.

 

Koralp Selçuk on EmailKoralp Selçuk on FacebookKoralp Selçuk on InstagramKoralp Selçuk on Twitter
Koralp Selçuk
Jack of all trades, master of none.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir