NBA Günlükleri

Panathinaikos Ve Kural Değişikliği

Euroleague’de hareketli bir gün yaşanıyor. Bugün yapılan yönetim kurulu toplantısında önce Panathinaikos Euroleague’den gelecek sezon itibariyle ihraç edildi. Sonrasında ise Euroleague yönetimi turnuvaya katılım sayısı ilgili kural değişikliği yaptı.

Panathinaikos Euroleague’den Çekildi

Bir süredir kulüp sahibi Dimitris Giannakopoulos’un üst üste aldığı cezalar ve Euroleague karşıtı söylemleri gündemi meşgul ediyordu.

Panathinaikos tarafına göre tüm bu yaşananlar, kulüp ve Euroleague arasında kesin bir ayrılık doğurdu.

Bugün de Giannakopoulos ve Panathinaikos yetkilileri Euroleague CEO’sunun değişmesi yönünde teklif vermiş ancak bu teklif olumlu bir karşılık bulamamıştı. Bunun üzerine Dimitris Giannakopoulos toplantıyı terk etti.

Toplantıdan istediği neticeyi alamayan Dimitris Giannakopoulos, Panathinaikos’u Euroleague’den çekme ve FIBA’ya geri dönme kararına götürdü. Giannakopoulos, konuyla ilgili kişisel Instagram hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Panathinaikos, basketbolun hep olması gerektiği yere dönüyor… Son!”

Panathinaikos tarafının bu tavrına karşılık Euroleague yönetimi ise ihraç kararı aldı.

Bilindiği üzere normal sezon maçları bitmiş ve Panathinaikos, play-off’larda Real Madrid ile eşleşmişti. Panathinaikos bu serinin maçlarına çıkacak ve gelecek sezondan itibaren Euroleague organizasyonunda yer almayacak.

Kural Değişikliği

Bugün yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı’yla Turkish Airlines Euroleague’in geleceği için çok kritik bir karar alındı.

Real Madrid‘in tesislerinde gerçekleşen toplantıda 2019-2020 sezonundan itibaren Euroleague’deki takım sayısının 18’e çıkarılma kararı çıktı. Öncelikli pazarlar olarak görülen Almanya ve Fransa’dan iki takım 2019-2020 sezonu ile Euroleague bünyesine katılacak.

Yapılan resmi açıklamaya göre Almanya’dan Bayern Münih iki sezonluğuna wild card alacak. Fransa’dan ise ASVEL Villeurbanne’la iki sezonluk bir wild card için minimum şartları yerine getirmeleri konusunda görüşmeler devam ediyor.

Hüseyin Polat on InstagramHüseyin Polat on Twitter
Hüseyin Polat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir