NBA Günlükleri

Portland Geri Dönebilir mi?

“NBA’in en iyi taraftarı Portland’ta.”Kaan Kural

Bu sezon beklentilerin çok üzerine çıkan takımlardan birisi de Portland Trail Blazers’tı. Ancak bu sürpriz takımın senelerdir alışılagelmiş bir sorunu var: süreklilik olmayışı. All-star arasına kadar bir iyi bir kötü performans çizen Portland, all-star sonrası Damian Lillard’ın insan üstü performansı sayesinde playofflarda iç saha avantajını yakalamıştı.

Bugün sabaha karşı Moda Center’da, kendi taraftarı önünde Batı Konferansı ilk turunda New Orleans Pelicans ile karşılaşan Blazers, sahadan 97-95 mağlup ayrıldı. Portland bu seriyi kazanabilir mi? Önce maç hakkında konuşup sonra tahminlerimizi yapalım.

Portland denildiğinde akla gelen ilk iki isim, Damian Lillard ve Christian James McCollum oluyor tabii ki de. Bu ikili Pelicans’a karşı 79 dakika sahada kalırken 41 şut denedi ve sadece 13 tanesinde isabete ulaştılar. Portland’ın büyük ikilisinden sonraki en önemli ismi ise, geçen sezon takıma geldiğinden beri kendini geliştiren ve takım savunmasının üst seviyeye taşınmasında önemli rol oynayan Jusuf Nurkic. Anthony Davis gibi insan üstü atletizme sahip birisiyle eşleşmesi onu olumsuz etkilese de, Davis’in sahada olmadığı birkaç dakikada da Nurkic isteneni veremedi.

Takımın önemli oyuncularının bu kadar etkisiz bir performans ortaya koymasının sebebi, yıldızların baskı kaldıramamasından ziyade New Orleans’ın bire birde etkili savunma yapan oyunculara sahip olması. Neredeyse 10 senedir en iyi savunma yapan oyun kuruculardan birisi olan Rajon Rondo, bu sezonun en iyi savunma yapan ilk veya ikinci beşine seçilmesi beklenen Jrue Holiday, ligin en çok blok vuran oyuncusu Anthony Davis’in varlığı New Orleans’a karşı işleri epey zorlaştırıyor. Bunu destekler şekilde, Portland attığı 95 sayının 23 tanesini, Pelicans’ın yaptığı top kayıpları sonucu oluşan hızlı hücumlardan bulabildi.

Takımın bu maçta kötü oynamasının yanı sıra, art arda kazanılan maçlarda önemli rol oynayan birisinin eksikliği de hissedilmiyor değil. Portland’ın vücut bulmuş hali kadar dengesiz olan Maurice Harkless’ın sakatlık öncesi etkili performansını ve üçlük çizgisinin gerisinden tehdit oluşturmasını Portland dün gece çok aradı. Damian Lillard’ın bire birde savunulamayacağı kanaatinde olduğum için onu yalnız bırakmak adına takımın alanı genişletmesi Portland için altın değerinde diyebilirim. Harkless’ın yokluğunda 30 dakika süre alan NBA’in en kötü kontratına sahip oyuncusu Evan Turner üçlük çizgisinin gerisinden başarılı bir oyuncu olmadığı için aynı alanı yaratamıyor. Harkless’ın savunmadaki rolünü de unutmamak lazım tabii, dün Portland’ta Turner’ın kenarda olduğu süreleri kanat oynayarak geçiren Pat Connaughton da en az Turner kadar etkisiz bir savunmacı. Harkless’ın, 27 Mart tarihinde ortalama 3 hafta sahalardan uzak kalacağı açıklanmıştı, birkaç gün içerisinde durumu yeniden gözden geçirilecek olan Harkless’ı bu seride görebiliriz. Her ne kadar sakatlıktan dönecek olsa da oyunun iki yönü için de Harkless çok etkili olacaktır.

Portland’ın şansını artıran en önemli faktör ise, kritik anlarda sorumluluk alabilen oyunculara sahip olmaları. Ligin en clutch oyuncularından Damian Lillard dün gece etkisiz bir oyun sergilese dahi takım 4. çeyrekte Pelicans’tan 10 sayı daha fazla sayı attı. Karşılaşmanın 3. çeyreğinde fark 19 sayıya kadar açılsa da, son 16 saniyede Lillard’ın ayağı kaymasa veya Pat Connaughton son 8 saniyede o turnikeyi kaçırmasa ben bu yazıyı yazma ihtiyacı duymazdım. Bu serinin hala favorisi Portland’tır. Kendi evinde bir maç daha vereceklerini sanmıyorum, 4-1 veya 4-2’lik bir skor ile üst tura çıkacaktır Portland. Harkless’ın birkaç gün içerisindeki dönüşü Portland için x faktörü olacaktır, ayrıca Damian Lillard’ın zamanı geldiğinde karşısında kim olduğu farketmez.

Lillard’ın iş playofflara gelince her şeyi batırdığını söyleyenler için de ufak bir hatırlatma maksadıyla şu videoyu bırakıyorum.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir