NBA Günlükleri

Sezon MVP’si LeBron James Olmalı

LeBron James’in gelmiş geçmiş en iyisi olup olmadığı tartışması şu günlerde daha da alev almış durumda. Ben bu konuya girmeyeceğim. Çünkü bunun için sayfalarca tez sunulabilir. Ve tabi karşılık olarak anti tez de sunulabilir. Fakat bu tartışmanın bu sezon bu kadar çok gündeme gelmesinin tek sebebi var; o da LeBron’un bana göre en etkili sezonunu geçirmesi.

Öncelikle herkes gibi MVP ödülünün James Harden’a verileceğini düşündüğümü söylemek isterim. Bu yazıda kendi doğrularıma göre MVP ödülünü neden LeBron James’in hak ettiğini açıklamaya çalışacağım.

Sizlerin de bildiği gibi MVP ödülü verilirken takım başarısı göz önünde bulunduruluyor. Hatta neredeyse en önemli faktör diyebiliriz. Bu açıdan baktığınızda NBA’in 1.takımının en önemli silahına bu ödülü verdiğinizde doğal olarak kimse itiraz etmez. Fakat benim açımdan en önemli faktör, MVP adayı oyuncuyu takımdan çektiğinizde o takımın yaşayacağı değişim. Yani LeBron James’i Cleveland’tan aldığınızda veya James Harden’ı Rockets’tan çıkardığınızda bu 2 takımın neler yaşayacağı, başarı yüzdesinin ne olacağı sorularının cevabı benim için en önemli etken oluyor. LeBron James’in en etkili sezonu diyorum; çünkü James’in kariyerinde, ilk Cleveland kadrosu hariç, takımında başka bir süper yıldız olmadığı bir kadro yok. Kevin Love’a süper yıldız diyebilirsiniz, ben öyle düşünmüyorum. Bu durumda LeBron’un oyuna ve takıma olan etkisini net olarak görebiliyoruz. Zaten istatistiklere baktığınızda James’in yaptıkları kendi standartlarında.

Takım başarısı konusuna geldiğimizde, NBA tarihinde MVP ödülünün verildiği oyuncuların takımları konferanslarında ilk 2’de olmuş. Fakat bu istatistikte de bazı ayrıntılar var. Geçen sezon Oklahoma sezonu 6.bitirmişti. Fakat Westbrook öyle bir sezon geçirdiki, ödülü vermemek biraz ayıp olacaktı. İşte ödül kriterlerindeki bana göre tutarsızlık bu noktada göze çarpıyor. Westbrook neredeyse bu sezonu da triple double ortalama ile bitirecek. Geçtiğimiz sezon bu detaya bakarak ödülü verdiyseniz, neden bu sezon bu konu gündeme gelmiyor? Geçtiğimiz sezon Harden daha mı kötüydü? Hayır. Bunun en önemli sebebi Westbrook’un triple double istatistiğini sıradanlaştırması diyebiliriz. MVP almış oyuncuların takımlarını incelemeye devam edelim.

1978-1979-Moses Malone-Rockets/ 4.

1980-1981- Julius Erving-76ers/3.

1981-1982- Morse Malone-Rockets/ 6.

1987-1988- Michael Jordan-Bulls/ 3.

Yani NBA tarihinde takım başarısına bakılmadan verilen MVP ödülleri var. Ayrıca bu ödülün ismi ‘En Değerli Oyuncu’ ödülü. Yani direk oyuncuya verilen bir ödül. Dolayısı ile oyuncunun sezondaki başarıları, takımını nereye taşıdığı gibi faktörler yerine neden bu kadar çok takım başarısı göz önünde bulunduruluyor anlamıyorum. Eğer esas konu Houston’ın NBA 1.olması ise size şu soruyu sormak isterim. Harden MVP ödülü hak edecek bu sezonu Cleveland’ta geçirseydi adı adaylar arasında geçer miydi? Eğer cevabınız ‘Hayır’ ise Harden’ın ödülü alacak olmasındaki en büyük faktör etrafındaki oyuncular olduğunu düşünüyorsunuz demektir. Başta Chris Paul olmak üzere, Clint Capela, Eric Gordon gibi oyuncuların takım başarısına etkisi çok açık. Bu noktadaki takım başarısından kastım NBA 1.liği.

Kısacası LeBron James’in oyunu bu kadar domine ettiği, daha doğrusu domine etmesinin bu kadar net olarak görüldüğü bir sezonda MVP olmayacak olması çok enterasan olacak.

 

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir