NBA Günlükleri

Boston Cleveland’ı Saf Dışı Bırakabilir

Cleveland Cavaliers ve Boston Celtics üst üste ikinci kez Doğu Konferansı Finalleri’nde karşı karşıya geliyor. Cleveland Cavaliers’ın kadrosunda tarihin en komple oyuncusu bulunuyor lakin Kyrie ve Hayward’tan mahrum olan Boston Celtics de kolay lokma değil.

Öncelikle LeBron James’in harika bir seri geçireceğine inanmakla beraber gereken yardımı alabileceğine inanmamaktayım. LeBron bu yardımı zayıf rakibi Toronto karşısında aldı lakin daha geriye, ilk tura dönüp bakacak olursak iyi bir savunma takımı olan Indiana Pacers’ın Cavaliers’ı elemesine ramak kalmıştı.

Serinin en iyi oyuncusu LeBron James olabilir fakat en iyi ikinci,üçüncü hatta dördüncü oyuncu Celtics’te olacak. 2010 senesinden beri birlikte oynadığı en kötü takım güncel Cleveland Cavaliers. Bire bir eşleşmelerde ligin en iyi savunma takımı olan Boston Celtics’in fark yaratacağını ön görmek zor değil. Love, Hill, Korver, Smith, Tristan, Calderon, Green ve Clarkson rotasyonundan bahsediyorsak Cavaliers hayranlarına üzülerek belirtmek isterim ki Boston Celtics bu oyuncuları bire birde domine edebilecek oyunculara sahip. Pacers serisinde Myles Turner-Thad Young ikilisine karşı alçak postta sıkıntı yaşayan Kevin Love’ın Al Horford ile eşleştiğinde de Raptors serisindeki oyununu sergileyebileceğini sanmıyorum. Takımın en iyi ikinci oyuncusu olan Love’ın olası performans düşüklüğünün yanı sıra, Cleveland’ın keskin şutörlerinden de yüksek verim elde edebileceğini sanmıyorum. Boston Celtics’in konferans yarı finallerinde Philadelphia 76’ersın tecrübeli şutörlerini nasıl savunduğuna herkes şahit oldu. Cleveland’ın LeBron James’in büyüklüğü ve Boston Celtics’in sakatlıkları dışında hiçbir avantajı yok gibi görünmekte.

LeBron James konusunda basketbol dehası Brad Stevens’ın nasıl bir yol izleyeceğini bilemesek de kanımca Marcus Morris’in maç başına 35 dakika civarı süre alıp LeBron’u bire birde savunmaya çalışacağını düşünmekteyim. Morris 2016 playofflarında Detroit Pistons forması altındayken ilk turda LeBron James’i maç başına 24 sayının altında tutmayı başarmıştı. Morris bu sabah yaptığı açıklamada fiziğinin LeBron’unkine uygun olduğunu ve onu savunabileceğini de belirtti. Morris’in yetersiz olduğu anlarda ise Giannis Antetokounmpo’ya karşı başarılı bir seri çıkaran Semi Ojeleye şans bulabilir. LeBron James ikili sıkıştırmalarda boş şutörü bulabilen bir oyuncu, Boston takımı LeBron’u bire birde ellerinden geldiğince savunup yardım almasını engelleyerek kendi şutunu kullanmaya zorlayacaktır.

Savunma ve yardım gibi etkenlerden bahsetmişken LeBron James’in bu serideki en büyük eksikliklerinden birisi de NBA’in en iyi koçu Brad Stevens’a karşılık elinde Tyronn Lue gibi vasıfları sorgulanabilecek bir koça sahip olması. Brad Stevens onca sakatlığa rağmen elindeki genç oyuncularla neler yapabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Boston takımı sahaya çıktığında herkes ne zaman nerede olması gerektiğini bilirken Cleveland Cavaliers’lı oyuncular ellerini havada tutup LeBron James’in bir şeyler yapmasını bekleyecekler…

Ek olarak Boston Celtics’in sağlıklı oyuncularına çok haksızlık edildiğini de eklemek istiyorum. Jaylen Brown, Jayson Tatum ve Al Horford kendi draft sınıflarında 3. sıradan seçilen oyuncular, bu sezon çıkış yapan Terry Rozier bile ilk turdan seçilen bir isim. Bu oyuncular draft edilirken kimse gözü kapalı seçmedi. Hepsi yetenek avcıları tarafından potansiyelli görülen oyuncular. Jaylen Brown iki sene önce draft edildiğinde herkes “bu çocuk şut atamıyor” gibi eleştirilerde bulunuyordu. Brown olağanüstü atletizmi ve iyi savunmasının yanında iyi bir şutöre de evrildi. Kariyeri boyunca toplam 3 tane üç sayılık isabet bulan Aron Baynes, Philadelphia 76ers serisinde Marco Belinelli’den daha fazla üç sayılık isabet buldu. Marcus Smart sakatlıktan döndükten sonra savunmada ne kadar etkili olduğunu gerek Bucks serisinin son virajında, gerek Philadelphia serisinin son maçını kazandırarak bizlere gösterdi. Boston Celtics’in şu ana kadar kullanmadığı Greg Monroe gibi bir alçak post skorerine de sahip olduğunu söylemek gerek. Thon Maker ve Joel Embiid’e uygun olmadığı için ilk iki turda süre alamasa da Monroe, Tristan Thompson veya Larry Nance Jr’a karşı etkili bir oyun sergileyebilir.

Özet olarak Boston Celtics’in elinde saha avantajı, ligin en iyi koçu, ligin en iyi genç takımı ve ligin en iyi savunma takımı bulunurken Cleveland Cavaliers’ın elinde sadece LeBron James var… Kaan Kural’ın favorisinin de Cavaliers olduğunu hesaba katarsak Celtics’in seride çok daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir