NBA Günlükleri

Cleveland’ın Yeni Transferleri Nerede?

Hatırlanacağı gibi Cleveland sezona Kyrie Irivng karşılığında Isaiah Thomas takasıyla başlamıştı. O dönemde yazdığım yazıda takasın kaybedeninin Cleveland olduğunu yazmıştım. Sonuç olarak zaman beni haklı çıkarsa da, Thomas’ın gönderilme sebebi saha içi performansından daha çok saha dışı olaylar ile de olduğunu düşünüyorum. Çünkü Kevin Love’ın maçtan sakatlığı sebebi ile ayrılıp ertesi günkü idmana gelmemesi ile beraber takım da bazı oyuncuların rahatsızlık duyduğu ve özellikle Isaiah Thomas’ın bu oyunculara önderlik ettiği yazılmıştı.

Daha sonra Cleveland büyük bir takasa daha imza atıp ve ellerindeki Brooklyn pickini koruyarak; Jordan Clarkson, Rodney Hood, George Hill ve Larry Nance’i kadrosuna katmıştı. Ve yine o dönemde yazdığım yazıda ‘LeBron James’in bu kadar yalnız bırakıldığı bir kadro görmemiştim’ demiştim. Takas döneminin kapanmasının ardından bu oyuncular istikrarlı olmasa da katkı vermeye başladılar. Aslına bakarsanız o takasın Cleveland açısından en önemli artısı takımın gelen farklı havaydı. Bu hava ile Cleveland normal sezonu 4.sırada tamamladı ve ilk turda Pacers ile eşleşti. Beklenenden daha zorlu geçen seriyi Cavs 4-3 kazanarak yarı finalde; normal sezonu Doğu 1.si olarak bitiren Toronto’nun rakibi oldu. Bu seri ise beklenenden daha kolay oldu Cleveland için. Deplasmandaki ilk 2 maçı da kazanan Cavs, seriyi 4-0 kazanarak bir kez daha Raptors’ın sezonunu bitirdi.

Cavs’in yaptığı son takasa dönecek olursak; az önce bahsettiğim yazıda, takımların transferleri kendilerinin eksik gördüğü yerlere veya güçlü oldukları yanlarını daha da güçlü kılmak için yaptıklarını yazmıştım. Toronto serisinde gördük ki bu oyuncular Lue’nun da güvenini tam kazanamamışlar. Çünkü oyuncuların playoffta aldıkları süreleri yazmak gerekirse Hill 26.1, Hood 17, Clarkson 16.6, Nance 16.2 dakika süre aldılar. Belki de bu oyuncular arasında en çok beklentiye sahip oyuncu olan Hood ise son Toronto maçındaki oyuna girmeye bile tenezzül etmedi.

Belki bu oyuncular ilerleyen maçlarda daha fazla süre alacaklar. Fakat Cleveland’ın şu ana kadarki başarısında bu 4 oyuncudan öncelikli olarak bahsedemiyoruz. Genel olarak sürelere ve oyuncu verimliliklerine baktığınızda LeBron James dışında takım yine Love, Korver ve biraz da JR Smith’in ellerine bakıyor. İndiana serisinin bu kadar zorlu ve Raptors serisinin de bu kadar kolay geçmesi tamamen bu oyuncuların inen ve çıkan performanslarına bağlı.

Zaten Cleveland’ın LeBron James’in insan üstü performansına rağmen hala en güçlü şampiyonluk adayı görülmemesinin sebebi de Love, Korver ve JR Smith’in istikrarsız görüntüsü ve Clarkson, Hood, Nance ve Hill’in beklenen katkıyı yapamamaları diyebiliriz.

Yazıyı LeBron James’in Toronto serisinin ardından takım arkadaşları hakkında söyledikleri ile bitireyim.

’Benim için en büyük başarısızlık takım arkadaşlarıma olan inancımı kaybetmemdir’

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir