NBA Günlükleri

Fenerbahçe Doğuş Finalde

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan Stark Arena’da oynanan maçta temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş Zalgiris Kaunas’ı 76-67 mağlup ederek üst üste üçüncü kez F4’da finale çıkma başarısı gösterdi.

İlk çeyrekte Ahmet Düverioğlu süprizi

Maça Jankunas’ın pota altındaki etkinliğin azaltmak için Vesely-Ahmet ikilisiyle başlayan koç Zeljko Obradovic’in ne kadar zeki bir koç olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Ahmet’in beklenmedik şekildeki iyi oyunuyla maça 7-1’lik bir seriyle başlayan Fenerbahçe Doğuş, televizyon molası sonrası iyi bir şekilde dönen Pangos ve Ulanovas’la sayılar bulan Zalgiris’i durdurmakta biraz zorlanır gibi oldu ve skor 14-11’e geldi. Sloukas ve Bobby Dixon ile etkili olan temsilcimiz çeyrek sonunda Datome’nin bulduğu basketlerle Fenerbahçe Doğuş ilk çeyreği 19-13 önde kapatmayı bildi.

Savunma Nedir? Nasıl Yapılır?

İkinci çeyreğin başında ise adeta savunma dersi verdi Fenerbahçe Doğuş. Başta Gigi Datome olmak üzere Sloukas,Melli ve Kalinic’in etkili savunması ve hırsıyla göz dolduran Fenerbaheçe Doğuş hücumda zaman zaman tıkanmalar yaşasa da Micic’in sürüklediği Zalgiris karşısında Ahmet ve Sloukas’ın etkili oyunuyla ilk 5 dakika sonunda farkı 12’ye kadar çıkarmayı başardı.(32-20) Daha sonra Pangos önderliğindeki Zalgiris’in geri dönüşüne engel olamadı Fenerbahçe ve ilk yarı 6 sayı farkla 39-33 sona erdi.

Üçüncü çeyrekte biraz zorlandık

Üçüncü çeyreğin ilk bölümünde iki takım da sayı bulmakta zorlanırken Pangos ile bir isabet bulan Zalgiris, 2 dakikalık bölüm geçilirken skoru 39-35 yaptı. Fakat sonrasında önemli bir seri yakalayan temsilcimiz, 4:29 kala skoru 50-37’ye getirdi.Pangos ve Kavaliauskas ile etkinliğini sürdüren Zalgiris, son 1 dakikaya girilirken skoru 50-48’e getirdi. Kalan bölümde Bobby Dixon ile etkili olan temsilcimiz, üçüncü çeyreği 54-50 önde tamamladı.

Mamba Anlayışı Bu

Son çeyreğe Brandon Davies’in basketiyle başlayan Zalgiris, farkı 2 sayıya indirse de Bobby Dixon alev aldığı dakikalarda üst üste üçlük isabetleri bulan temsilcimiz, 62-52 yaptı. İlk 5 dakika geçilirken Zalgiris tekrar farkı eritmeyi başardı ve 66-60’a getirdi. Karşılıklı basketler sonrası maçın son 2 dakikalık bölümüne 71-63 temsilcimizin üstünlüğüyle girildi. Brandon Davies’in basket faul isabeti ile son 45 saniye kala skor 71-66’ya geldi. 40 saniye kala ise Fenerbahçe Doğuş, Sloukas’ın basketiyle skoru tekrar 73-66 yaptı. Son bölümde hata yapmayan temsilcimiz, 76-67 karşılaşmadan galip ayrıldı.

Fenerbahçe Doğuş’ta Bobby Dixon ürettiği 19 sayıyla maçın en skorer ismi olurken Luigi Datome 16, Kostas Sloukas ise 14 sayıyla oynarken, Zalgiris Kaunas’ta Kevin Pangos 16 sayıyla takımının en skorer ismi olurken Brandon Davies 12 sayıyla maçı tamamladı.

 

Anıl Vatansever on InstagramAnıl Vatansever on Twitter
Anıl Vatansever
1996 doğumlu
İzmir'li
Fenerbahçe taraftarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir