NBA Günlükleri

Kevin Durant Takıma Zarar Veriyor

Kevin Durant, ne olursa olsun takımınıza katmak isteyeceğiniz bir oyuncu. NBA’de bir düzine böyle oyuncu var. Eğer LeBron James sizin takımınıza katılmak istediğini söylese, bunu reddedemezsiniz. Şu anda ise Houston Rockets’a karşı oynayan Golden State Warriors, aslında gerçek Warriors değil.

NBA istatistiklerine göre, Golden State normal sezonda bir maçta 322 pas yapıyor. Normal sezonda 4. sıradalar. Steve Kerr’ün önderliğinde, bir maçta pas yapma konusunda her sene en kötü 9.  ya da daha iyi bir derecede bitirdiler. Bu dereceler ise büyük başarılara yol açtı. 3 sezonda Golden State, 2 şampiyonluk kazandı ve normal sezonda en çok galibiyet alan takım oldular. Houston serisinde ise işler tam tersine dönmüş durumda.

Golden State bu seride ortalama 273 pas yapıyor. Bu rakam normal sezondan 49 pas daha az. Eğer normal sezonda ortalama 273 pas yapmış olsalardı, ligde bu anlamda 27. sırada olacaklardı. Kevin Durant ise bu seride birçok şut atma fırsatı buluyor. Normal sezonda ortalama bir maçta 18 şut kullanan Durant, bu seride bu rakamı 23’e yükseltmiş durumda. Fakat kendisi bu şutları ritim bulduğu için değil, Mike D’Antoni bu şutları gümüş tepside sunduğu için kullanıyor.

Rockets, defansta her zaman adam değişimine gidiyor. Bu strateji, Golden State gibi topu oradan oraya taşıyan takımlar için tek uygulanabilir olan strateji. Eğer Golden State’e karşı maç yapacaksanız, planlamanızı Durant üstünden değil, Curry üzerinden yaparsınız. Curry sahada olduğunda, Golden State ölümcül bir takım oluyor. Golden State , ortalama 100 pozisyonda 11.8 sayı ortalaması ile Curry ile daha iyi bir yüzdeye sahip. Bu rakam Durant için ise sadece 2 sayı. Bu ortalamalar Durant’i suçlamak için değil, Curry’i övmek için. Eğer Curry ısınırsa, ona daha sıkı bir savunma yapmanız gerekir.

Eğer savunmada adam değişeceksiniz, karşısında ideal bir savunmacı olmasa bile, Curry’ye hiçbir boş alan bırakmayacağınızdan emin olmanız gerek. Eğer Curry’nin üstünde ideal bir savunmacı yoksa, Durant’in üstünde de olmayacaktır. Durant’in kanat genişliği (225 cm) o kadar uzun ki, herkesin üstünden şut atabilir. Bu da onu atması için daha çok cesaretlendiriyor.

2.03 m boyunda olan Luc Richard Mbah a Moute, teoride Durant’i savunmak için en iyi seçenekti. Fakat kendisinin dribble ve şut özelliği yok. Bu serideki özelliği sadece, Durant ne zaman şut atacak olsa onun önünde durmak ve her zaman şutuna el göstermekti. Fakat Mike D’Antoni onu rotasyondan çekti. Bunun sebebi ise oldukça açık. Gerald Green daha iyi şut atan bir oyuncu ve oldukça atletik. Rockets, NBA’de hücum anlamında, Golden State’in gerisinde 2. sırada. Rockets’ın hücumda sıkıntısı yok. Durant’i savunmak için ise Gerald Green tercihi tamamı ile bir fiyasko olur. Eğer Durant, Harden, Eric Gordon ve Gerald Green’in üzerinden şut atmıyorsa, şutu o kadar da değerli değildir.

Houston Rockets savunmada adam değişerek,  Durant’i orta mesafe şut kullanmaya itiyor. Durant, bu şutlarda genellikle ters eşleşmeyi yakalıyor ve sayı bulmaya çalışıyor. Durant’in bu şutlarda iyi olduğunu biliyoruz, fakat eğer Durant bu şutları bulmasa, alternatif olarak Curry ve Klay Thompson üçlük bulacak. Rockets savunması ise adam değişerek bu şutları, Curry ve Klay Thomson için daha zor hale getiriyor. Bu sayede ise, bu seride amaçladıkları iki şeyden birini başarmış oluyorlar, o da Curry’i devre dışı bırakmak.

Curry, play-off’lara sakatlıktan döndü ve tam anlamıyla eski performansına dönmüş değil. Rockets hücumu ise onu defansta savunmaya zorluyor ki, hücumda kullanacağı enerjiyi savunmada harcasın. Curry’nin enerjisi tükenince ise, Warriors hücumu Durant’in izolasyonu üzerinden gitmek zorunda kalıyor.

Rockets’ın 2. başarmak istediği ise, seriyi kazanmak için planladığı şey, skor üretmek. Şu anda NBA’deki en iyi izolasyon takımı Houston. Bunu bu seride başardıkları için ise Warriors’tan daha mutlular. Eğer bu seri, Durant’in dribble yapıp şut atmasına, Chris Paul ve Harden’ın da aynı şeyi yapmasına bakarsa, şüphesiz Rockets kazanır. Durant bunu yaptığında, genellikle orta mesafe buluyor. Chris Paul ve Harden bunu yaptığında ise, ya turnikeye gidiyorlar ya da üçlük buluyorlar. Durant izolasyon oyununda iyi olduğunu düşünebilir, fakat Rockets çok daha iyi.

 

Berkcan Tokyay on EmailBerkcan Tokyay on InstagramBerkcan Tokyay on Twitter
Berkcan Tokyay
Celal Bayar Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı
İzmir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir