NBA Günlükleri

LeBron James’ten Daha İyi Olduğu Söylenen Oyuncu: Lenny Cooke

İnsan hayatında verilen kararların bazıları ‘tam isabet olur’ bazıları ise ‘keşke’lerle dolu bir seçim olarak bizi başka yerlere götürür. İşte Lenny Cook’un hayatı da ‘keşke’lerle dolu diyebiliriz.

Spor dünyası yetenek olarak muazzam olan, fakat verdiği kararlar yüzünden kaybolup giden oyuncularla doludur. Size Lenny Cook’un yetenek olarak o dönem LeBron James ve Carmelo Anthony’den bile önde görüldüğünü söylesem, sanırım oyuncunun gelecekte nerelere gelebileceği konusunda bir fikir sahibi olursunuz.

2001 NBA draftında Kwame Brown 1.sıradan seçilir. İlk 10 sıra içerisinde Tyson Chandler, Eddie Curry gibi liseden direk NBA’e geçen oyuncular bulunmaktadır. İşte o draft sırasında New Jersey’de bulunan Cook, tüm Amerika’da LeBron, Carmelo ve bir sonraki sene NBA’e adım atacak olan Amare Stoudemire kadar belki de daha fazla üne sahiptir. 2001 draftını örnek verdim, çünkü liseden direk NBA’e geçen birçok oyuncunun olması Lenny Cook’un kafasını karıştırmıştır.

Liseyi Brooklyn Lane lisesinde okuyan Cook, disiplinsiz davranışları sebebi ile aynı seneyi La Salle Academy’de bitirmek zorunda kalır. O yıl 30 sayı 15 ribaund ortalaması yakalayan Cook, 2000 yılında tüm parlak lise öğrencilerinin katıldığı ABCD turnuvasında MVP seçilir ve bütün üniversitelerin dikkatini çekmeyi başarır.

Etrafında liseyi dışarıdan da bitirebileceğini söyleyen menajer dolu olan Cook’un kafası iyice karışmıştır. 2.annesi olan Debbie Bortner durumun farkındadır. Lanny’nin disipline edilebilmesi için liseyi mutlaka bitirmesi ve üniversite okuması gerektiğine inanan Debbie, Cook’a da bu yönde öğütler vermektedir. Fakat  Larry’ye bakarak ağızları sulanan menajerler ona sürekli NBA takımlarından en az 7-8 tanesinin kendisini 2002 draftında seçeceğini bu yüzden de turnuvalarda oynaması gerektiğini söylerler.

2001 ABCD turnuvasına da katılan Cook burada LeBron James ve Carmelo Anthony ile de karşılaşma fırsatı bulacaktır. İlk maçta Carmelo’nun takımını yenen Cook’un takımı, 2.maçta artık isminden söz ettirmeye başlayan LeBron James’e karşı oynayacaktır. Maça çok iyi başlayan Cook, maç içerisinde LeBron’u yenme hırsı yüzünden inişler göstermeye başlar. Son hücümda LeBron James’in takımı 1 sayı gerideyken bu ikili karşı karşıya gelir. LeBron, Lenny’nin yanından o kadar kolay geçer ki, Lenny’ sadece LeBron’un maç kazandıran basketine uzaktan bakabilmiştir. Daha sonraları birçok turnuvaya katılan Cook, yeteneğinin yanı sıra alkollü halleri ile de medyada yer almaya başlar.

O sırada baba olan Lenny Cook, menajerlerin de ısrarı ile NBA draftına katılmaya karar verir. Fakat beklenen olmaz. Hiçbir takım Cook’u seçmez.

Mayıs 2003’te profesyonel  olabilen Cook, Boston Celtics’in ilgisini çekmiş ve kendisini yaz ligine davet etmiştir. Yaz liginde kendisini göstermeye çalışanın Cook’un burada da en büyük rakibi 2003 draftında 1.sıradan seçilen LeBron James’tir. Kendisini hem fiziksel hem de mental olarak hazırlayan Cook maalesef bu maçta 1 saniye bile süre alamaz. Bu olay kendisinde büyük bir yıkıma yol açar. Daha sonraları Cook bu maç için ‘ O maçta ondan iyi olduğumu gösterme şansım vardı, hazırlanmıştım ama galiba bu defa benim nasıl çalıştığımı gördükleri için beni LeBron karşısında oynatmadılar” demiştir. Yaz liginin sonunda Celtics, Cook’a kontrat önermez ve Cook şansını Filipinler ve Çin’de denemiş, 2006 yılında ülkesine dönmüştür. Aynj sene aşil tendonundan sakatlanan Cook’un basketbol kariyeri böylece sona ermiştir.

Lanny Cook şimdiler de ise genç oyunculara yönelik paneller vermektedir. Verdiği kararlar ile bambaşka bir hayat yaşamayı seçen Cook, gençlerin aynı hatayı yapmamaları için çaba sarfediyor.

Bu çabayı kendi kariyeri için de gösterse ve biz de LeBron James-Lenny Cook maçlarını izleyebilsek fena mı olurdu? Ne dersiniz?

 

 

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir