NBA Günlükleri

Özel Röportaj-Merve Toy

BeIN Sports ve S Sport ekranlarından tanıdığımız Merve Toy ile basketbol ve NBA üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik

 

Volkan Parlayan: Basketbolla ve NBA ile yakından ilgilendiğinizi biliyoruz. Basketbolun ve diğer spor dallarının hayatınızdaki önemi nedir?

Merve Toy: Hayatımın çoğu spor organizasyonlarını takip ederek geçiyor. Gerek iş gerek sevdiğim için. Basketbol en çok takip ettiğim branş tabii ki. Sonra futbol geliyor. Ama spora dair her şeyi takip etmeyi sevdiğim için hayatımın vazgeçilmezi olduğunu söyleyebilirim.

Volkan Parlayan: Temsilcilerimizden özellikle Cedi Osman ve Ersan İlyasova için neler düşünüyorsunuz? Cedi Osman,NBA’de kalıcı olabilecek mi? Ersan İlyasova ise Philadelphia ile güzel işler çıkartıyor. Türkiye’den başka bir oyuncunun NBA’e gitmesini bekliyor musunuz?

Merve Toy: Cedi iyi başlangıç yaptı. NBA’e ilk sezonu olmasına rağmen gerek sahadaki zekası ve özgüveni gerekse sempatikliğiyle hızlı mesafe katetti. Süre anlamında istikrar yakalayamamış gibi görünse de ben çok önemli işler yapacağını ve NBA’de kalıcı olacağını düşünüyorum. Ersan çok tecrübeli. Philedelphia O’nun için çok ideal bir buluşma oldu ve çok başarılı bir performans ortaya koydu. Türkiye’den NBA’e gidebilecek potansiyeller elbette var ve olacak ama sporcuların öncelikle Türkiye’de kendilerini geliştirmek adına yaptıkları seçimler kritik rol oynuyor.

Volkan Parlayan: WNBA’de forma giyen tek Türk temsilcimiz Nevriye Yılmaz’dı. Sizce kadın basketbolumuzun gelişmesi ve WNBA’e oyuncu göndermek için neler yapılmalı?

Merve Toy: Çok gündemimize gelmiyor bu konu ülke olarak. Olcay seçildi WNBA draftında ve bu bir ilk. Şüphesiz erkek basketbolunda olduğu gibi kadın basketbolunda da önemli gelişme kaydediyoruz ve yapılması gerekenler de çok farklı değil. Kadınlar için Avrupa basketbolu öncelik gibi şu anda. Sezon süresi ve yoğunluğu gibi nedenlerin ön planda olduğu bir tablo hakim.

Volkan Parlayan: Bu sene LeBron James play-off’lara damga vuruyor diyebiliriz. Gelmiş geçmiş en iyi oyuncular listesinde sizce LeBron James kaçıncı sırada?

Merve Toy: Her zaman LeBron James bir şekilde sezona damga vuracak işler yapıyor. Bu sezon takımdaki tüm sorunlara rağmen çok takdir edilesi bir liderlik örneğiyle sıra dışı performans ortaya koyuyor. NBA tarihinde canlı izleyemediğim çok sayıda süper yıldız var ama Lebron şüphesiz tarihin en iyi 10 oyuncusundan biri.

Volkan ParlayanSon dönemlerde kadın sunucularımız ekran başında oldukça başarılı işler çıkartıyor. Peki, NBA maçlarını anlatacak kadın spikerlerimiz ne zaman olacak? Size böyle bir teklif gelse ne düşünürsünüz?

Merve Toy: NBA maçı anlatmak keyifli olur elbette. Böyle bir teklif bana hiç gelmedi ama gelirse seve seve anlatırım.

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir