NBA Günlükleri

Toronto Raptors’ın Talihsizliği

Evvelki sezon Toronto Raptors playoff oynamayı garantilediğinde başkan Masaj Ujuri ‘Playoff oynamak bizim için yeterli değil’ demişti.

2016-2017 sezonunda da playoff oynamayı başaran Raptors ilk turda Bucks’ı elemiş ve 2.turda Cleveland’a süpürülmüştü.

Başkan yine basın karşısına çıkmış ve ‘Her zaman yaptığımız şeyi yapmaya çalıştık ama olmadı. İyi hücum edemedik. Belki başka bir şeyler denemeliyiz. Ne olduğunu bilmiyorum ama bize ligi kazandıracak şeyi bulmalıyız’ şeklinde konuşmuştu.

Bu sezonun başında ise Raptors, Lowry ile yeniden anlaştı ve takıma Serge Ibaka’yı kattılar. Gerçekten de farklı oynamaya başladılar. Isolation oyunundan vazgeçip pas ağırlıklı oynamayı seçtiler. Önceki sezon maç başına 18.6 olan asist ortalamalarını bu sezon 24.3’e çektiler(Tüm NBA’de 6.sıradalardı). Ve bu oyun sonuç verdi. Toronto Doğu Konferansını 59 galibiyetle lider kapattı.

Aslında playofflar başlamadan umutları vardı. Çünkü Boston, Kyrie Irving’i kaybetmişti, 76ers tecrübesizdi. Cleveland ise istikrarsızdı. Fakat yine olmadı. Toronto yine Cleveland’a süpürüldü. Üstelik LeBron James’in 3 sayı çizgisinden %17, serbest atış çizgisinden %58 ile şut attığı bir seride.

LeBron James demişken kendisi bu seride toplam 136 sayı, 33 ribaund, 45 asist ve 7 top çalma ile oynadı.

Toronto’nun 2 yıldızı Lowry ve DeRozan ise toplam 138 sayı, 30 ribaund, 46 asist ve 6 top çalma ile oynadılar.

Sonuç olarak Toronto, 16 takımlı playoff sistemi geldiğinden bu yana (1984) konferans finalinden önce süpürülen ilk 1.sıra takımı oldu.

Bakalım Toronto yeni sezona bu yapıyla mı devam edecek? Yoksa farklı yollar mı deneyecekler. Tabi bu kararı belirleyecek en önemli faktörlerden biri de dolaylı yoldan LeBron James’in vereceği karar olacak.

Kaynak: bleacherreport

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir