NBA Günlükleri

2017-18 Sezonu Boston Celtics Özet: Jaylen Brown

2017-18 sezonu Boston Celtics için bitti ve biz de neredeyse her oyuncunun bireysel performanslarını anlatabilmek için yazılar yazacağız.

Jaylen Brown, iyi bir çaylak sezonundan sonra daha da iyi bir sezon geçirdi. Genç oyuncu 14,5 sayı, 4,9 ribaund, 1,6 asist ve 1 top çalma istatistikleri ile oynadı. Bu sezon 0.495 toplam saha içi isabeti, 0.395 üç sayı isabeti ve 0.664 serbest atış isabeti ile oynadı. Celtics o sahadayken 100 pozisyon üzerinden rakiplerine 8,8 sayı fark attı.

GÜÇLÜ YANLARI

Birebir Savunma: Brown gün geçtikçe daha iyi bir savunma oyuncusuna dönüşüyor. Hızı ve becerisi sayesinde perde etrafından şutörleri kovalayabiliyor. Takım arkadaşlarına yardım içgüdüsü genel olarak iyi ve hata yaptığında bile hızı sayesinde oyuna dönmeyi başarabiliyor.

Brown bazen savunmada dikkatsiz davranabiliyor ama dikkatine verdiğinde tam bir baş belasına dönüyor. Kasım ayında Golden State Warriors maçında yaptığı bir savunmaya bakalım.

Böyle hareketleri yapabilecek kadar hızlı ve zeki çok az oyuncu var. Daha da azı Brown kadar savunmacı yetenekli değil.

Çok iyi bir defans oyuncusu olma yönünde çok büyük potansiyeli var ve Boston Celtics’de onun gelişimi için en uygun yerlerden biri.

Üç Sayı Denemesi: Brown, son iki yılda üçlük isabetini gelişerek gerçek bir tehdit bir haline dönüştürdü. NBA’e gelmeden önce en büyük eksiği şut olarak görünüyordu.

Ve en nihayetinde, buradayız. Brown maç başına 4,4 üç sayı denemesi ile %39,5 ile üçlük isabeti buluyor. Bunlar gerçekten güzel sayılar ve göz önünde bulundurulmalı. Brown, orta mesafelerdeki şut yüzdesi pek de iyi değil ama arada güzel atıyor.

Brown’ın şutu tabi ki James Harden seviyesinde değil ama yine de iyi atıyor.

Birebirden Sayı Bulma: Jaylen Brown birebir hücum oynadığında çok sevinmiyor olabiliriz ama genel olarak etkili. Celtics ne zaman birebir hücum yapması gerektiğini biliyor. Brown’ın karşısında daha az fizikli bir oyuncu geldiğinde topu direk ona veriyorlar. Brown ise her birebir hücumundan 0.985 sayı üretiyor.

Brown’ın birebir hücumları özellikle Philadelphia 76ers serisinde öne çıkmıştı. Karşısına J. J. Redick ve Marco Belinelli çıktığında özellikle birebir oynamıştı.

GELİŞTİRMESİ GEREKEN ALANLAR

Hızlı Hücum Sayıları: Brown, hızlı hücumlarda bireysel olarak nerdenyse hiç çaba harcamadan sayı bulabilecek kadar atletik.

Esasında, sayı bulmak için zorlanıyor. Hızlı hücum başına sadece 1,016 sayı üretebiliyor.

Oyunu geliştikçe iyileşmeli ve top hakimiyeti de daha net olmalı. Brown, enerjik olduğunda takıma daha fazla katkı veriyor. Gerçekten bir hızlı hücum silahına dönüşmeden önce kendini biraz daha geliştirmeli.

Savunmadan Düşmesi: Brown, eskisine göre artık daha az şut fakesine atlıyor ama hala savunmasındaki en büyük kusur. Çoğu zaman rakibini faul ile de olsa güzel savunuyor. Bu biraz kusur arama gibi oluyor ama daha iyi bir savunmacı olabilmek için geliştirmesi gereken şeyler var.

Serbest Atış: Brown geçen sezon dahil çok güzel bir gelişme yaşadı ama bir türlü serbest atış atamıyor. Daha önceden çok çalıştı ama hala güvenilir bir el değil.

Brown bu sezon &64,4 ile serbest atış kullandı. Bu yüzde onun kasten faul yapılacak adam sınıfından çıkaracak kadar iyi ama belirli bir skor katkısı olarak değerlendirilemez.

Brown, karşı karşıya kaldığı çoğu oyuncuya göre fiziksel bir avantajı var. Bu da demek oluyor ki rakipleri onu durdurmak için faul yapacak. Atış yüzdesini %75 civarına çekmesi onun için çok değerli olacaktır.

HATIRLANAN HAREKETLERİ

Brown, 28 Marttaki Utah Jazz karşılaşmasında berabere durumundaki maçta son saniye üçlüğünü kullandı. Tabi ki de hayal kırıklığına uğratmadı.

DAHA SONRA NE OLACAK

Brown şu an kendini iyi ve çok iyi arasında bir yerde buldu. All-Star olabilecek kadar yetenekli ama All-Star olmak istiyorsa yaptıklarını daha tutarlı bir şekilde yapmanın bir yolunu bulmalı.

Önümüzdeki sene Brown’ın rolü, takıma Kyrie Irving ve Gordon Hayward’ın gelmesiyle değişecektir. Brown’ın şut ve defans karışımı oyunu sayesinde Celtics’in starlarına iyi bir tamamlayıcı olacaktır. Celtics hücumunun gelişebilmesi için dördüncü ya da beşinci hücum seçeneğinin olması rahat olacak.

Organizasyon açısından büyük bir sorun var: Brown, nispeten güvenilir bir skor kaynağı olduğunu kanıtlamıştır ve buradan olduğundan daha iyi olma yolunda. Gelişmek için bir şansı hak ediyor ve Celtics bunun için güzel bir mekan.

SEZON İÇİN BİR CÜMLE

Brown’ın yıldız potansiyelinin olmasının dolayısıyla, muhtemelen seneye daha fazla rol alması istenenecektir.

İsmail Çimen
cismail00@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir