NBA Günlükleri

2017-18 Sezonu Boston Celtics Özet: Kyrie Irving

2017-18 sezonu Boston Celtics için bitti ve biz de neredeyse her oyuncunun bireysel performanslarını anlatabilmek için yazılar yazacağız.

Kyrie Irving neredeyse sezonun tamamında takasla takıma getirmesi beklenen her şeyi yaptı. Sonra sakatlıklar başladı.

Kyrie Irving yıllardır arada sırada dizindeki sakatlık yüzünden sıkıtı çekiyordu. Dizindeki sakatlığı geçirebilmek için ameliyat olmuştu. Bu ameliyat kısmen başarısız oldu ve tekrar ameliyat olmak zorunda kaldı. Bu istenmeyen bir şeydi. Bu yüzden Irving playofflarda oynayamadı. Ama geri dönse bile iki kere üst üste ameliyat geçiren birinin eski performansını göstermesi zaman alacaktır. Yani Irging’in dönmesi o beklenilen etkiyi yaratamayabilirdi.

GÜÇLÜ YANLARI

Şutu: Irving’in şutu gerçekten çok iyi. Elinden her iş geliyor. Çok az geriden savunsanız bile tereddüt etmeden şutunu atıyor. Çok yakından savunursanız da sizi geçip turnike atıyor. Çok iyi savunma yapsanız bile biden bir kaç hareket yapıp orta mesafe atabilir.

Gerçekten bir hücum silahı olan Irving’e, Celtics playofflarda ihtiyaç duymuştu. Gelecek sezon onun tekrar takımda olması gerçekten taraftarı heyecanlandırıyor.

Hücumdaki Yaratıcılığı: Irving, takımdaki en iyi pasörlerden bir tanesiydi. Oyunda olduğu süre içerisinde takım arkadaşlarının attığı şutların %28,1’nin asistini Kyrie Irving yapıyordu. Bu yüzde önceliği pas olan guardlar ile karşılaştırılamaz ama yine de iyi bir yüzde.

Horford ile olan ikili oyunlarında gayet iyi bir kimya yakalamıştı. Horford-Irving ikili oyunlarının çok fazla çeşidi vardı ve bunlar genelde iyi sonuç veriyordu.

Irving’in hücumdaki etkisi sadece top elindeyken olmuyor. Irving’in şut tehdidi Celtics hücum setlerinde kullanılıyor. Irving, perdelerden geçerek rakip savunmalar için zor anlar yaşatıyor. Onun oyunda kaldığı sürede Boston Celtics, 100 pozisyon üzerinden rakiplerine 8,8 sayı fark atıyor.

Liderlik: Kyrie Irving’in Cleveland Cavaliers’dan ayrılmasının en büyük sebeplerinden birisi de daha büyük liderlik rolü alacağı takıma gitmekti. Bu liderlik rolünü Boston’da buldu.

Irving’in eksantrik kişiliği, hem kutlanıyor hem de eleştiriliyor. Ama Celtics’e katıldığından beri takım arkadaşları ve çalışanları hariç hiç kimseden olumlu dönüt alamadı.

Irving, tipik bir oyun kurucudan ziyade skor odaklı bir oyun kurucu. Ama sahadaki en uygun pozisyonu bulabilmek için de elinden geleni yapıyor. Bu yüzden takıma çok yararlı oluyor.

GELİŞTİRMESİ GEREKEN ALANLAR

Savunma: Kyrie Irving bu sezon defansif kabiliyetini geliştirdi. Daha eforlu bir şekilde savunma yapıyor. Savunma konsantrasyonu arttı. Ve Celtcis o oyundayken 100 pozisyonda 105 sayı yiyerek gayet iyi bir performans gösteriyor.

Bunlar olmasına rağmen, Celtics Irving oyundayken 100 pozisyon üzerinden 3,1 sayı daha kötü. Hala savunma yaparken toplu ve topsuz oyuncusunu kaçırabiliyor ve uzun oyunculara karşı neredeyse hiç şansı yok.

Irving, savunma kabiliyetini ne kadar geliştirirse Celtics için o kadar iyi olacaktır. Çünkü Celtics onu hücum kabiliyeti için oyunda tutuyor ve savunma da yapması gerçekten çok iyi olacaktır.

HATIRLANAN HAREKETLERİ

27 Ocak’taki Golden State Warriors maçında yaptığı hareketi izlerken ‘Bunu nasıl yaptı?’ diye kendime sormuştum. Gerçekten çok etkileyici bir oyun

DAHA SONRA NE OLACAK

Boston Celtics, önümüzdeki sene için Kyrie Irving’den çok şey bekliyor – ligin en iyi hücum takımların birinin merkez parçası ve bununla birlikte elit bir savunma.

Irving geçen sezon zaten MVP standartlarında oynayabildiğini gösterdi. Irving’in istatistikleri önümüzdeki sezon için çok etkileyici olamayabilir çünkü Celtics, çok fazla hücum seçeneğine sahip olacak.

Irving, böyle oynadığı sürece daha verimli bir oyuncuya olmaya doğru yaklaşıyor. Rakipler için korkunç bir düşünce olmalı.

SEZON İÇİN BİR CÜMLE

Bir NBA yetenek gösterisi sakatlık yüzünden yarıda kesildi

İsmail Çimen

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir