NBA Günlükleri

2017-18 Sezonu Boston Celtics Özet: Terry Rozier

2017-18 sezonu Boston Celtics için bitti ve biz de neredeyse her oyuncunun bireysel performanslarını anlatabilmek için yazılar yazacağız.

Playofflar başlamadan önce Kyrie Irving sakatlığı sonrası Terry Rozier ilk beş kadrosuna yerleşti ve takımın yıldızı olması istendi. O andan itibaren 15,6 sayı 5,6 asist, 6,4 ribaund ve 1,2 top çalma ortalamalarıyla oynadı. Playofflarda daha da verimli oynadı.

Rozier için 2016-17 sezonundan itibaren gelişimi biraz sarsıntılıydı. Ama şu anki hali onun için gayet güzel bir seviye. Rozier, playofflarda Kyrie Irving olmamasına rağmen Celtics’i gayet iyi taşıdı ve kendini de ispat etmiş oldu.

GÜÇLÜ YANLARI

Üç Sayı Kullanımı: Terry Rozier, üçlük dışında pek de iyi bir şutör sayılmaz. Ama kendini çok iyi bir şekilde üçlük şutörü olarak geliştirdi. Maç başına %38,1 yüzde ile 5 üçlük atıyor.

Rozier esasen hareketli bir şekilde şut atmayı seviyor ama son zamanlarda kendini sabit şut atabilmek için geliştirdi.

Rozier’ın önemli bir eksisi var: Eğer şutları girmezse oyundan çok çabuk bir şekilde düşüyor. Onun oyundan düşmemesi Celtics için çok önemli. Rozier’ın şutları bu sene diğer senelere göre daha çok girdi ve Celtics bundan fazlaca yararlandı. Rozier, kendisini takımın hücumunun önemli bir parçasına dönüştürebilmesi, inanılmaz derecede kişisel gelişim.

Top Hakimiyeti: Rozier’ın top hakimiyeti anlamında hiçbir zaman sorunu olmadı. Bu sene de sorun olmadı. Rozier’ın top hakimiyeti gayet iyi ama daha hırslı ve daha net paslar atması daha iyi olacaktır.

Öz güven: Terry Rozier bu sezon daha fazla süre almaya başladı. Bunda daha olgun davranması da bir etken. Playoffların başlamasıyla Rozier, Eric Bledsoe ve Joel Embiid ile küçük bir kavgaya tutuştu. Hatta LeBron James üzerinden smaç vurmaya bile çalıştı.

Rozier’ın bu öz güveni zor anlarda gerçekten önemli olabiliyor. Rozier gerçekten kendisini takımın bir parçasıymış gibi hissediyor. Bu sene öncesinde oynadığı oyuna bakarak ona inanmak için pek de neden yoktu. Ligde herkes zaten güçlü ve atletik. Bu yüzden öz güven gerçekten önemli.

GELİŞTİRMESİ GEREKEN ALANLAR

Potaya Yakın Bitirme: Rozier’ın bu sezon çok güzel smaçları var ama genel olarak çembere giderek bitirme gücü pek de iyi değil. Pota çevresinden sadece %49 ile şut kullanıyor. Bu sayı aslında Rozier’ın kariyerinin en iyisi. Pek çok alanda kendini geliştirdiği gibi bu alanda da kendini geliştirse iyi olacak.

Pas: Rozier’ın oyun içindeki momentumu çok iyi. O, takım arkadaşlarını oyuna katmak için sürekli mücadele veriyor ama yaptığı sadece birkaç basit pas. Daha yetenek gerektiren paslar vermesi, onun hücum silahı olarak daha da gelişmesini sağlayabilir.

Sezonun bir bölümünde takım arkadaşlarının düzensiz olması nedeniyle Rozier, saçma şut tercihlerine ve gereksiz bir şekilde potaya yaklaşmaya çalışmıştı. Bu yüzden üç sayı içindeki şut yüzdesi çok düşmüştü.

İlerleyen süreçte onun pas yeteneği gelişecektir. Önünde gelişmesi için daha çok yol var. Ama şu anlık pas yeteneği çok kötü.

HATIRLANAN HAREKETLERİ

Rozier, playoffların ilk turunda Milwaukee Bucks karşısında çok başarılı maçlar çıkarmıştı. Bu maçlarda unutulmayan olaylar olmuştu. Bunlardan bir tanesi de Terry Rozier – Eric Bledsoe tartışması olmuştu. Tartışma ilerledi ve eski Patriots oyuncusu Drew Bledsoe ile münasebetler de olmuştu.

İkinci turda Philadelphia 76ers ile eşleştiler ve konfeti olayları olmuştu. Bu bağlamda Rozier, kendi tişörtüne konfeti koyarak taraftarı daha da sinir etmişti. Tabi ki Joel Embiid tartışması da var.

DAHA SONRA NE OLACAK

Rozier, bu yaz yeni kontrat imzalamak için uygun ve Celtics, onu takımda tutmak için yeni kontrat önerecektir. Bu sezon, özellikle bu playofflarda iyi oynamasının bunda etkisi olacaktır. Kendini geliştiren bir oyuncu için yeni kontrat imzalamak mantıklı olacaktır.

SEZON İÇİN BİR CÜMLE

Yeni bir sorumluluk seviyesi ile birlikte muazzam bir büyüme ile dikkat çekici bir yıl.

İsmail Çimen
cismail00@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir