NBA Günlükleri

2017-18 Sezonu Boston Celtics Özeti: Al Horford

2017-18 sezonu Boston Celtics için bitti ve biz de neredeyse her oyuncunun bireysel performanslarını anlatabilmek için yazılar yazacağız.

Al Horford, sezon başında pivot olarak oynaması bekleniyordu ama Gordon Hayward sakatlığı sonrası Aron Baynes ilk beşe yerleşti ve Horford da ‘uzun forvet’ pozisyonuna kaymış oldu.

Al Horford oyundayken genelde ikili oyunlar üzerinden sayı bulmaya çalıştı. Horford’un oynadığı süre boyunca toplamda 100 pozisyon üzerinden rakiplerine 7.8 sayı fark attı.

GÜÇLÜ YANLARI

Defansif Becerisi: Al Horford, bu takımda tek başında pota caydırıcı olarak kullanılabilecek bir oyuncu -tıpkı Rudy Gobert ve Joel Embiid gibi- değil. Ama bu onun kötü bir savunmacı olduğunu göstermez. Horford, bu takımda pota savunmanın yanında dış oyuncu savunması da yapıyor.

Sırtı dönük savunmada rakibin şutunu bozacak şekilde sağlam durabiliyor. Rakip dripling üzerinden sayı bulmaya çalıştığında ise rakibin karşısında sürekli kalabiliyor. Horford, hem kendisi hem de takım arkadaşlarına mükemmel zamanlama ile yardım ettiğinden emin olmak için saha içinde sürekli arkadaşlarıyla konuşarak oyununu oynadı.

Celtics savunması Horford sayesinde ligdeki en iyi savunmalardan bir tanesi. Rakip karşısında sürekli güçlü kalarak ve her şeyi değişerek savunarak rakibin şut ve dripling için uygun oyuncuyu bulması zorlaştı.

Şut: Horford bu sezon şut doğruluğu bakımından müthiş bir sezon geçirdi. Yüzde 48,9 isabetle oynayan Horford, bu şutların sadece yüzde 42,9’u zorlama ve saçma şutlardan oluşuyor. 200’den fazla üç sayı deneyen oyuncular arasında bu yüzde ile 10. sırada bulunuyor.

Horford uzun olmasına rağmen bu kadar üçlük denemesi, onun modern oyuna adapte olduğunun bir göstergesi. Son üç yılda toplam şut denemesinin nasıl arttığına bir bakalım

Bunların büyük bir bölümünü yapabilmesinin sebebi hem iş ahlakı hem de yetenekleri olması. Bu kadar fazla üçlük kullanması Boston Celtics hücumu açısından büyük bir rahatlık. Horford’un bu kadar geniş bir şut alanının olması hem Boston hücumunu açıyor, hem de Horford için dripling ve pas kanallarının büyük ölçüde açılmasının sağlıyor.

Liderlik: Brad Stevens, Al Horford’un liderlik özelliğini sezon boyunca övdü, ve haklı da. Celtics onun mentalitesine alıştı. Horford’un karakteri, bireysel başarıdan önce kolektif başarıyı artırma konusundaki istekliliği, çalışma etiği.  Takımın geri kalanındaki oyuncular her ne zaman başları sıkışsa Horford’a döndüler ve o da takım arkadaşlarının bununla yüzleşmeleri için yönlendirdi.

İYİLEŞTİRMESİ GEREKEN ALANLAR

Üç Sayı Miktarı: Üçlük atabilme kabiliyetini düşünürsek, Horford kesinlikle daha verimli olmaya doğru itebilirdi. Horford maç başına 3,1 kere üç sayı denemesi fazla görünmeyebilir. Horford, üç sayı çizgisinin dışındayken boyalı alana göre, takımı için daha iyi işler yapıyor.

Üç sayı çizgisinin dışındayken top Horford’a geldiğinde o, genellikle fake atıp potaya hücum ediyor. Topu bitiremese de takım arkadaşlarına da pas atıyor. Bu durumlarda Horford’un sabrı ve oyun takibi, onu özel bir oyuncu yapan şeylerin bir parçası. Tüm bunları bir kenara koyup daha agresif bir şekilde şut atma isteği olması, Celtics hücumunda top çevirirken olası bir top kaybından daha etkili olacaktır ama şut atarken topu daha hızlı bir şekilde elinden çıkarması gerekir.

Tristan Thompson’a Karşı Oynaması: Tristan Thompson dünyadaki en iyi basketbolcu olmayabilir ama çok iyi bir atlet ve çabalayan bir oyuncu. Her ne sebeple olursa olsun Al Horford’un istatistiklerine sahip. Bu durum Doğu Konferansı Finalleri’nde Boston Celtics için çok büyük bir sorun olmuştu.

Horford, Tristan Thompson’a karşı 233 pozisyonda sadece %28,6 şut ortalamasıyla sadece 26 sayı bulabildi. Horford ve Thompson sahada beraber oynadıklarında Celtics 100 hücumda 101,2 sayı bulabilmişti. Bu sayı tüm playoff ortalamasından 4 sayı daha düşük.

Bu alandaki geliştirme sadece Tristan Thompson ile sınırlı kalmamalı. Horford ligde nadir bulunan bir defans oyuncusu. Post oyunlarında oyuncuyu durdurabilmek için yeterince güçlü ve kısa oyuncu karşısında kalabilecek kadar da hızlı ve atik.

HATIRLANAN HAREKETLERİ

Şubat ayı ligde heyecan verici hareketlerin sıklıkla olmadığı bir aydı ama Horford için öyle olmadı. Portland Trail Blazers’a karşı maç kazandıran bir şut atmıştı.

DAHA SONRA NE OLACAK

Boston Celtics seneye Al Horford’dan neredeyse aynı performansı bekliyor. Horford kariyerinde sayı anlamında düşüş yaşasa da enerjisi ve mentalitesi buna karşı duruyor. Bu ay 31 yaşına girecek olan Horford’dan atletik anlamda gelişme beklenmiyor. Celtics için bu sıkıntı değil. Horford’un asıl olayı hücumdaki zekası ve yaratıcılığı ve bunlar yaş ilerledikçe artar. İlerleyen yıllarda Horford’un performansı düşse de, hem hücum hem de savunmada takım arasında bağ kurmaya devam etmeli.

SEZON İÇİN BİR CÜMLE

Tutarlı ve mükemmel bir oyuncudan sürekli olarak mükemmel oyun.

İsmail Çimen

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir