NBA Günlükleri

2017-18 Sezonu Boston Celtics Özeti: Aron Baynes

2017-18 sezonu Boston Celtics için bitti ve biz de neredeyse her oyuncunun bireysel performanslarını anlatabilmek için yazılar yazacağız.

Boston Celtics, Aron Baynes’ı Gordon Hayward sakatlığı sonrası ilk 5 kadrosuna almıştı. Celtics, onun dayanıklılığına ve gücüne ihtiyacı vardı.

Baynes’in oyun içindeki istekliliği, maç içerisinde vücudunu feda etmesi ve savunmadaki sert duruşu Boston Celtics’in savunma kurgusunda önemli unsurlar. Baynes oyundayken Celtics 100 pozisyonda sadece 99,1 sayı yiyor. Bu, onun oyunda olmadığı süreye göre 7 sayı daha az.

GÜÇLÜ YANLARI

Açık Alandaki Savunması: Celtics savunması özellikle pick-and-roll savunmalarına özen gösteriyor. Bu savunmalarda da öncelik genelde 3 sayı çizgisi savunması oluyor.

Baynes, tuttuğu adam perde görevi gördüğü zaman açık alandaki savunmasın gerçekten iyi bir seviyede. Cüssesi sayesinde büyük alan kaplayabiliyor. Zamanlaması, hızlı ayakları bunda çok etkili oluyor.

Baynes, savunma için uygun pozisyonda kalarak hem kısanın potaya hücum etmesini önlüyor hem de uzunun kolay sayı elde etmesini önlüyor. Baynes bunu sezon boyunca öz güvenle yaptı.

Box-Out: Baynes maç başına sadece 5,4 ribaund ortalamayla ribaund aldı. Ama Celtics’in Baynes oyundayken daha etkili bir şekilde ribaund alıyor. Özellikle savunma ribaundlarında.

Baynes oyundayken Celtics %82 ile savunma ribaundu alıyor. Bu gerçekten çok iyi bir yüzde. Baynes oyun dışındayken bu yüzde %76,2’ye geriliyor. Bu sayı ligin en kötü 4. takımına eşdeğer.

Oyundan Kopmaması: Baynes’in üzerinden bu sezon çok fazla smaç vuruldu. Ama bunlara rağmen her zaman smaç vuracak oyuncunun önünde kalmasını bildi. NBA takip edenler onun posterlendiği pozisyonları hatırlayacaktır ama Baynes’in çemberi koruduğu sayısız atak vardır.

Baynes oyundayken rakip %6 daha az potaya hücum ediyor. Bunda istekliliğinin de büyük payı var.

GELİŞTİRMESİ GEREKEN ALANLAR

Çember Çevresinde Bitirebilme: Baynes her ne kadar savunmada çok iyi olsa da hücum gücü çok sınırlı. Özellikle çember çevresinde kötü bitiriyor.

Baynes pota çevresinden sadece %56 ile şut atıyor. Baynes pota savunucularına karşı sayı üretebilmek için yeterli patlama enerjisinden yoksun. Pota savunucularına karşı sayı bulabilmek için çok zorlanıyor.

Baynes nispeten kısa oyunculara karşı genelde hook atışını kullanıyor. Ama Boston Celtics hücumunda genelde perde yapıyor ve orta mesafe şut kullanıyor. Celtics, ondan bundan daha fazla rol vermiyor.

Üç Sayı Kullanımı: Aron Baynes 2018 playofflarında daha önce keşfedilmemiş olan üç sayı şutuna olan eğilimini gösterdi. 23 denemede %43,8 isabet buldu. Normal sezonda bu sayı 21 şutta %14,3’tü.

Eğer Baynes önümüzdeki sene tutarlı olarak lig ortalamasına yakın olarak üç sayı isabeti bulursa, bu onun hücumu açısından büyük bir gelişme olacaktır.

Baynes oyunda olduğu zamanlarda Celtics hücumu sıkıntıya giriyor ama hücumuna yeni bir soluk getirebilirse inanılmaz ilgi çekici bir oyuncu olacaktır.

Değişebilerek Oynama: Baynes’in yeni bir özelliği de playoff boyunca görüldü. Baynes playofflar boyunca Giannis Antetokounmpo, Ben Simmons ve LeBron James ile bazı pozisyonlarda bire bir eşleşti ve şaşırtıcı bir şekilde iyi iş çıkardı.

HATIRLANAN HAREKETLERİ

Baynes ligin başında denediği ilk 12 üç sayı şutunu kaçırdı ama 31 Mart’ta Toronto Raptors’a karşı atmayı başardı. Hem de 2 tane!

DAHA SONRA NE OLACAK

Aron Baynes bu yaz serbest kalacak. Ve lige kendini gösterecek kadar da iyi oynadı. Onu kimlerin istediği daha belli değil. Modern oyuna uygun yapısı olmasına ve bu playofflarda gösterdiği yüksek performansa rağmen herhangi bir takım 31 yaşındaki ağır bir uzuna maaş vermeye korkar.

Brad Stevens yıl boyunca Aron Baynes’i övdü ve önümüzdeki sezon da takımda olması hususunda oldukça mutlu olacaktır. Bu sezonki  performansı sayesinde başka bir takım yüksek bir kontrat önermediği sürece Baynes Celtics de devam edecek gibi duruyor.

SEZON İÇİN BİR CÜMLE

Bazı önemli hücum sınırlamalarını telafi etmek için yeterli savunma sağlayan hoş bir sürpriz.

İsmail Çimen
cismail00@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir