NBA Günlükleri

Cedi ve Furkan’la Uçtuk, Ukrayna’yı devirdik!

2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa elemelerinde Ukrayna karşısında milliler 2. çeyrekten itibaren üstün bir oyunla galibiyeti aldı. İlk çeyrekte hücum anlamında organizasyondan uzak olduğumuz dakikaları Cedi Osman’ın üstün oyunuyla skoru dengede tuttuk. İlk 20 sayının 12’si Cedi’den geldi. Dış şutlarda çok etkili olan Ukrayna ilk çeyreği 28-15 önde tamamladı.

İkinci çeyrekte Cedi Osman’ın etkili oyunu devam ederken ona Furkan Korkmaz da eşlik etti ve 12-0’lık seri yakaladık. Çeyreğin ortasında 37-35’i bulan milli takımımız maçta ilk kez öne geçmiş oldu. Türkiye ilk yarıyı yakaldığı rüzgarla 51-40 önde tamamladı.

3. çeyrekte kontrol tamamen elimize geçerken skor da 59-42’ye geldi. Cedi Osman’ın yaşadığı kramp sonrasında kenara gelirken takımımız yine skor bulmakta zorlandığı bir bölüm yaşandı. Ancak Tecrübeli oyuncularımızla bu dakikaları zararsız geçtik. Son çeyrek son bir direniş gösteren Ukrayna farkı 7’ye kadar indirdi ancak Türkiye maçı 80-66 kazanmayı başardı. Vilbekin 13, Cedi 20, Furkan Korkmaz 21 sayıyla maçı tamamladı.

Maçtan çıkardıklarım:

Vilbekin’in yalnızca skor katkısında değil takımı organize etme konusunda da takımımıza büyük katkılar vereceğinin sinyallerini gördük.

Cedi Osman ve Furkan Korkmaz’ın sezonu NBA’de geçirdikleri her hallerinden belliydi. Fiziksel olduğundan çok özgüven bağlamında Cedi ve Furkan çok üst düzeydiler. Cedi Osman’ın milli takımın liderlik görevini üstleneceği ilk dakikadan itibaren belli oldu.

Sayı konusunda hala kısıtlı bir takımız ama organize olabildiğimiz anlarda skorda ani sıçramalar yapabiliyoruz. Bu ani skor sıçramaları tabi yine savunmadan kaynaklanan hücumlarda gerçekleşiyor. Tempoyu yükseltip rakibi hazırlıksız yakaladığımızda etkili olabiliyoruz.

Millilerin bir sonraki maçı 1 Temmuz pazar günü 18:00 Ankara Spor Salonunda İsveç’le olacak.

Alihan Olcar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir