NBA Günlükleri

Takaslanması Beklenen 3 Yıldız

Draft geceleri seçimler ve yapılan takaslar ile her zaman sürprizli geçmiştir. Bu seneki draft gecesi ise hangi oyuncuların seçileceğinden çok takas dedikoduları ile öne çıkıyor. Tabi bu dedikodular arasında takaslanma ihtimali olan 3 yıldız isim var. Kawhi Leonard, Hassan Whiteside ve Kevin Love. Bu gece bu 3 yıldızdan birisi veya başka yıldız isimler takaslanır mı bilinmez ama söylenenler ve ihtimaller oldukça fazla.

Kawhi Leonard

Bu sezonun belki de hakkında en çok dedikodu üretilen ismi oldu Kawhi Leonard. Geçirdiği sakatlık yüzünden uzun bir süre oynamayan Kawhi tedavi sürecinde takımı ile arasında anlaşmazlıklar olmuş ve tedavisini New York’ta sürdürmüştü. San Antonio Spurs herşeye rağmen yıldız oyuncusuna kontrat önermek istiyordu ama Kawhi Leonard’ın mutsuz olduğu ve takımdan ayrılmak istediği haberleri kulislerde dönmeye başladı. Spurs cephesinden ise herhangi bir açıklama gelmedi ve bunun sonucunda söylemler ve ihtimaller doğdu. Kawhi Leonard tarafından bakacak olursak; Kalifoniyalı olduğu ve evinde oynamak istediği biliniyor. Kaliforniya takımları arasında ise en öne çıkan takım Lakers, genç ve potansiyeli yüksek oyuncuları bulunan Lakers’ın Kawhi için Ingram ve Kuzma ikilisi üzerinden bir takas teklifi yapması herkesçe bekleniyor.(Spurs Lonzo Ball ile ilgilenmiyor) Ancak Lakers’ın maaş boşluğu oldukça fazla ve serbest oyuncu pazarına yönelmeleri takas ihtimalinden daha fazla. Spurs cephesinden bakacak olursak; yıldız oyuncularını kendi konferanlarından bir takıma takaslamayan bir yapıları var. Bu düşünce de Lakers ihtimalini(ve diğer tüm batı konferansı takımlarına takas olma ihtimalini) geri plana atıyor. Takas önceliklerini doğu konferansına veren Spurs için Cavs dedikoduları çıktı. Ben naçizane düşüncem ise çok daha farklı, ben Kawhi takası için tüm NBA’de Atlanta Hawks’ı bir adım önde görüyorum. Atlanta’nın Schroder dahil her oyuncusunu takaslama ihtimali var. Bu da onları diğer takımların önüne geçiriyor. Benim düşünceme göre Kawhi Leonard için olabilecek muhtemel takas hamlesi:

Atlanta Hawks’a: Kawhi Leonard+(Patty Mills veya Pau Gasol ikilisinden birisi belki ikisi birden)

San Antonio Spurs’e: 3.sıra draft hakkı+(Denis Schroder, Kent Bazemore ve Miles Plumlee 3lüsü veya bu üç isimden ikisi)

 

Hassan Whiteside

Sezon içerisinde ve play-off’larda koç Spoelstra ile araları açılan Whiteside’ın son dönemde aldığı süreler de azalmıştı. Miami geçtiğimiz yaz takıma bir yıldız çekemeyince elindeki oyunculara çok yüksek kontratlar verip bütçesini oldukça hor kullanmıştı. Miami Heat hem maaş boşluğu yaratmak için hem de takıma yıldız bir isim katmak için takas yapmak isteyecektir. Whiteside’ın yanında en az bir oyuncusunu daha göndermek isteyen Heat için işler kolay değil. Bence takas için Miami Heat’in kapısını çalacak ilk ve tek takım Dallas olabilir. Zaza Pachulia’dan sonra takıma hala bir pivot arayan Mavs, serbest kalacak Cousins ve D.Jordan’a yönelmektense takımda bulunan yüksek kontratlı ve takımdan ayrılması kesin gözüyle bakılan oyuncularından kurtularak bu takası yapabilir.

Muhtemel takas senaryom:

Dallas Mavericks’e: Hassan Whiteside

Miami Heat’e: 5.sıra draft hakkı+Dwight Powell+Nerlens Noel

 

Kevin Love

Kevin Love için durumlar biraz karışık. Lebron James ile oynamaya devam etmek istediğini söyleyen Love’ın takımdan gönderilmesi halinde Lebron James’in de Cavs’ten ayrılma ihtimali güçlenecektir. Yüksek maaşlar ödemesine rağmen takımda sadece iki yıldızı bulunan Cavaliers, final oynamasına rağmen ya yeniden yapılanmaya gidecek (ki bu Lebron James ve Kevin Love’ın takımdan ayrılması anlamına gelir) ya da Lebron ve Love’ın yanına (sezon içerisinde başaramadığı) takasla üçüncü bir yıldız getirecek. Cavs açısından iki yol da makul, ancak Kevin Love içinse takımdan gitmesi ve daha fazla sorumluluk alabileceği bir ortamda oynaması kendisi adına daha faydalı olacaktır. Love hakkında bir takas senaryosu düşünmek ve üretmek zor ama faydalı olabileceği takımlar bir hayli fazla; doğu konferansında Boston Celtics, Indiana Pacers, Philadelphia 76ers ve Washington Wizard batı konferansında ise eski takımı Minnesota Timberwolves, Utah Jazz, Portland Trail Blazers ve Oklahoma City Thunder gibi playoff takımları için muazzam bir 4 numara olarak bu takımları bir adım daha ileriye taşıyabilir.

Takas için ismi geçen diğer yıldızlar:

Kemba Walker

Dennis Schroder

DeAndre Jordan

Marc Gasol

Karl-Anthony Towns

Anıl Vatansever on InstagramAnıl Vatansever on Twitter
Anıl Vatansever
1996 doğumlu
İzmir'li
Fenerbahçe taraftarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir