NBA Günlükleri

2018 Sınır Tanımayan Basketbol Kampı Sırbistan’da gerçekleşecek

Bu yıl 17.’si gerçekleştirilecek Sınır Tanımayan Basketbol Kampı ( Basketball Without Borders), Avrupa’nın dört bir yanından 17 yaş altı en üst düzey erkek ve kız oyuncuları, Nemanja Bjelica, Bogdan Bogdanovic, Gary Harris, Nikola Jokic, Frank Kaminsky gibi NBA Oyuncuları, NBA efsaneleri ve antrenörlerinden eğitim almaları için bir araya getirecek.

NBA, FIBA ve Sırbistan Basketbol Federasyonu, 17. Sınır Tanımayan Basketbol Avrupa Kampı’nın 15-18 Ağustos tarihleri arasında Belgrad’da bulunan Zarkovo Spor Salonu’nda gerçekleşeceğini açıkladı. NBA ve FIBA, küresel basketbol geliştirme programının ilk defa Sırbistan’da düzenleneceğini belirtti.

Sınır Tanımayan Basketbol Kampı ilk kez Temmuz 2001’de Avrupa’da düzenlendi. Yugoslav milli takımından eski takım arkadaşı olan Vlade Divac (Sırbistan) ve Toni Kukoc (Hırvatistan), İtalya’nın Treviso kentinde bulunan La Ghirada’da, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya, Slovenya, Sırbistan ve Karadağ’dan katılan 50 çocukla bir araya geldi.

FIBA Spor Direktörü Zoran Radoviç, “İlk kez Sınırsız Basketbol Programı’nı Sırbistan’a getirmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Belgrad basketbol ile yaşayan bir şehir ve ülke çapında yetenekli genç oyunculara sahiptir. NBA’i ve Sırbistan Basketbol Federasyonu’nu, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen en iyi erkek ve kız çocuklarını bu eğitim programına dahil etmeleri için sabırsızlıkla bekliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Sırbistan Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Dejan Tomasevic, “Sırbistan Basketbol Federasyonu, Sınır Tanımayan Basketbol Kampı’na ev sahipliği yapmaktan heyecan duyuyor. Bu organizasyonu mümkün kılmak için FIBA ​​ve NBA’den arkadaşlarımıza şükranlarımızı sunmak istiyoruz. Ülkemiz Avrupa ve Amerikan basketboluna birçok yetenek kazandırdı; bu yüzden bu onuru hak ettiklerini düşünüyoruz. Sırbistan Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri ve aynı zamanda eski bir oyuncu olarak, bunun kampa katılacak olan çocuklar için ne anlama geldiğini biliyorum. Antrenörlerin ve oyuncuların deneyimi, ev sahipliğin yarattığı coşku gibi harika şeyler spor için büyük bir sevgi ve tutkuyla birleşince, bunu genç yetenekler için eşsiz bir deneyim haline getirecek. Bazı eski yüzleri görmeyi dört gözle bekliyoruz ve yeni arkadaşlarla tanışmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Belgrad bir kez daha kendini organizasyon açısından güvenilir bir şekilde kanıtlayacak ve herkesin iyi zaman geçireceğinden eminiz. Sevgili dostlar, hoş geldiniz, tadını çıkarın! ” dedi.

NBA Kıdemli Basketbol Operasyonları Başkanı Kim Bohuny “Sırbistan’ın, 15 yıl önce Sınır Tanımayan Basketbol Kampı’nın ilk kez Doğu Avrupa’da 50 genç erkeği bir araya getirmesi nedeniyle sembolik bir değeri var. Bölgenin basketbol sporuyla derin bir bağlantısı var ve Avrupa’daki yetenek seviyesi her zaman yüksek. Kıtada en iyi genç oyuncuları keşfetmek ve birbirleriyle rekabet ettirme fırsatı sunmak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

2018 Sınır Tanımayan Basketbol Kampı, Nemanja Bjelica (Minnesota Timberwolves, Sırbistan), Bogdan Bogdanovic (Sacramento Kings, Sırbistan); Gary Harris (Denver Nuggets, ABD); Nikola Jokic (Denver Nuggets, Sırbistan), Frank Kaminsky (Charlotte Hornets, ABD / Sırbistan) gibi çok sayıda faal ve eski NBA oyuncusuna ev sahipliği yapacak. Daha önce 2001 BWB Avrupa kampında yer alan Vlade Divac (Sacramento Kings, Sırbistan) ve Peja Stojakovic (Sacramento Kings, Sırbistan) de Belgrad’da gerçekleşecek kampa katılacak.

NBA Antrenörleri Popeye Jones (Indiana Pacers, ABD); Gregg Popovich (San Antonio Spurs, ABD) ve Jacque Vaughn (Brooklyn Nets, ABD), Sınır Tanımayan Basketbol Avrupa Kampı koçları olarak hizmet verecek. Marin Sedlacek (Philadelphia 76ers, Sırbistan) ve Patrick Hunt (Dünya Basketbol Antrenörleri Derneği Başkanı) gibi isimler de kamp yöneticileri olarak görev alacak.

2018 Sınır Tanımayan Avrupa Kampı, Belgrad’daki gençlerle NBA Cares topluluğuna yönelik çalışmaları da içerecek ve sağlık konularıyla ilgilenen gençlere bakım paketleri sunacak. 2002’den beri Sınır Tanımayan Basketbol organizasyonunun global ortağı olan Nike ise, katılımcı ve antrenörleri Nike ürünleri ile donatacak.

Sınır Tanımayan Basketbol, 2001’den bu yana 127 ülke ve bölgeden 3.200’den fazla katılımcıya ulaştı ve 55’in üzerinde eski katılımcı serbest oyuncu olarak sözleşme imzaladı. Milos Teodosic (LA Clippers; Sırbistan; BWB Europe 2001) dahil olmak üzere 24 eski Sınır Tanımayan Basketbol katılımcısı 2017-18 sezonunda açılış gecesi kadrosundaydı.

NBA ve FIBA, altı kıtada 27 ülkedeki 34 şehirde 54 Sınır Tanımayan Basketbol kampı düzenledi. Dünya genelinde 260’ı aşkın faal ve eski NBA, WNBA ve FIBA oyuncuları, 30 NBA takımının tümünden 200’den fazla NBA personeli Sınır Tanımayan Basketbol organizasyonunu desteklemek için katılım sağladı.

Facebook, Twitter ve Instagram’da#BWBEurope hashtagini kullanarak Sınır Tanımayan Basketbol Kampı’nı takip edin.

Sınır Tanımayan Basketbol Asya Kampı 30 Mayıs – 2 Haziran 2018 tarihleri arasında Delhi Ulusal Başkenti Bölgesi (NCR), Hindistan’da gerçekleştirildi. Afrika Kampı ise , 1 – 4 Ağustos tarihleri arasında Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’ta  gerçekleştirilecek.

Mutlu NAZLI on FacebookMutlu NAZLI on InstagramMutlu NAZLI on Twitter
Mutlu NAZLI
Genel Yayın Yönetmeni at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir