NBA Günlükleri

Jayson Tatum’u inanılmaz kılan özellikleri

Geçtiğimiz sezon herkes Boston Celtics’in genç yıldızlarının gösterdiği performanstan bahsetmişti. Ancak aralarında 2017 draftında 3. sıradan seçilen Jayson Tatum bir adım öne çıktı. İşte Tatum’un ön planda olmasını sağlayan 5 özelliği…

1. Agresif Savunma

2.11 metre kanat genişliğine sahip olan Jayson Tatum, kuvvetli fiziği ile birlikte takımda defansif verimlilikte ilk sırayı alırken NBA genelinde 14. sırada yer aldı. Fiziğinin getirdiği avantajla her pozisyondaki oyuncuyu savunan Tatum, genç yaşına rağmen oyun okuma becerisini savunmaya da yansıttı.

2. Üç Sayılık İsabetler

Üniversite döneminde %34 isabet oranıyla üçlük atan Tatum, bu performansıyla Boston seyircisini tedirgin ediyordu. Ancak sezon içinde gösterdiği dış şut performansı endişeleri boşa çıkardı. Jayson Tatum sezonu %43.4 üçlük isabet oranıyla tamamladı. Ve şut stiliyle oldukça beğeni kazandı.

3. Topu Kullanma Becerisi

Henüz 20 yaşında olan Tatum, 2.11 metrelik kanat genişliği ile karşısındaki oyunculara zor anlar yaşattı. Boyalı alanda sert faullere rağmen topu korudu ve sayı üretebildi. Bunun yanında takım arkadaşlarına güzel pozisyonlar da yarattı.

4. Etkili Hücum Performansı

Sezonu %43.4 üç sayı isabet oranıyla tamamlayan Tatum, iki sayılık atışlarda %47.5’lik isabet oranına ulaştı. Tatum hızını ve fiziğini rakiplerine karşı çok büyük bir avantaja çevirdi ve inanılmaz penetreler yaparak takımı adına skor üretti.

5. Oyunda Liderliği Alma

Kyrie Irving’in sakatlanmasının ardından birinin oyun içinde sorumluluğu üstlenmesi gerekiyordu. Takımın koçu Brad Stevens bu rolü zaman zaman Al Horford ve Jaylen Brown’a verse de Jayson Tatum’un kritik anlardaki isabetli şutları ona son topları kullanma sorumluluğunu da getirdi. Tatum’da o sorumluluğu aldı ve takımına bazı maçları kazandırdı.

 

20 yaşındaki bir çaylağın ilk sezonunda gösterdiği bu performans basketbol yorumcularını ve Boston seyircisini tatmin etmişe benziyor. Tabi Tatum’un yanında Donovan Mitchell, Ben Simmons ve Jaylen Brown’da iyi performanslar gösterdi. Kim bilir belki daha ileri ki yıllarda bu isimlerin MVP olma yarışını büyük bir zevkle izleyebiliriz.

 

Kuzey Kılıç on FacebookKuzey Kılıç on InstagramKuzey Kılıç on Twitter
Kuzey Kılıç
Journalist in the future
Love science and sport

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir