NBA Günlükleri

LeBron James Farklı Bir ‘İmza’ Peşinde

Yaklaşık 2 sezondur belirsizliğini koruyan ‘LeBron James Lakers’a gidecek mi?’ sorusunun cevabını nihayet öğrenebildik. Şu anda gündem Lakers’ın LeBron’un yanına alacağı 1 süper yıldız ve diğer tamamlayıcı parçalar. James’in imzasının hemen ertesinde Lakers, diğer parçalar diyebileceğimiz isimlere imza attırmaya başladı. McGee, Stephenson ve son olarak Rondo..

Ben LeBron’un Lakers’a gidişini farklı yorumlamaya çalışacağım.

Öncelikle aldığı bu kararın kesinlikle şampiyonluk amaçlı olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki şampiyonluk amaç, fakat 1.şart olsa Houston’a veya Doğu’da Celtics ile birlikte bir hayli iddialı duruma gelen 76ers’a giderdi diye düşünüyorum. Peki 33 yaşına gelmiş, belki de kariyerinin son 3-4 yılını yaşayacak olan LeBron’u Lakers’a iten sebep neydi? Tek cümle ile açıklamaya çalışayım.. Meydan okuma… Yanlış anlaşılmasın. Bu meydan okuma Warriors’a ve diğer şampiyonluk adaylarına karşı değil. Şöyle açıklamaya çalışayım.

LeBron James’in NBA tarihinde karşılaştırıldığı tek isim var. Michael Jordan. Ve görünen o ki yüzük sayısında Jordan’ı geçemeyecek. Kendisinin de böyle düşündüğünü varsayarak, tarihte görülmemiş bir şeyler yapma amacında. O da yıllar içinde nispeten iddialı duruma gelebilecek bir takımı daha da iddialı hale getirmek. Sırası gelmişken Lakers için Batı’nın Cleveland’ı şeklinde yapılan yorumlara katılmadığımı söylemek isterim. Kadroda bulunan gençleri Cavs’te bulunan vurdumduymaz veteranlar ile kıyaslamak bana göre büyük haksızlık olur.

Esas konumuza dönecek olursak; Lakers’ın yaptığı ve yapacağı hamleler tamamen LeBron’un bileğisin dahilinde yapılıyor. Kawhi konusunda beklemede olan Lakers, bu takas için hiç de acele etmiyor. Çünkü Spurs’ün de Kawhi’ı yok pahasına elden çıkarmak gibi niyeti yok. Şahsen ben Kawhi’ın bu sezon Lakers’a geleceğine inanıyorum. Zaten Lakers’ın aldığı her oyuncuya 1 yıllık kontrat vermesi de Spurs’e gönderilen bir mesaj niteliğinde olduğunu düşünüyorum.

Bu sebeplerden ötürü diğer takımların; örneğin Warriors’ın Cousins hamlesinin Lakers’ın ve LeBron’un planlarını etkilediğini düşünmüyorum. Doğal olarak LeBron hayranlarında beklenti çok büyük. Los Angeles’a gelirken yanında en az 2 yıldız daha getirecek beklentisi çok fazla olduğu için şu ana kadar yapılan hamleler hayal kırıklığına sebep olmuş olabilir. Fakat şunu anlamak gerekiyor. Bu yapının amacı hemen şampiyonluk değil. Şampiyonluk yoluna girebilmek. Ve eğer siz LeBron James’i alıyorsanız ve elinizde gelecek vaad eden bir çekirdek varsa, bana göre çok iyi bir strateji olabilir. Şöyle düşünün; yıllardır Warriors dışında kalan takımların yaptıkları hamleler hep Warriors sonrası dönem için yapılan hamleler olarak adlandırılır. James’in en az 3-4 yıl daha oynayacağını düşünürsek bu genç ekibin 3-4 yıl sonra LeBron’dan aldıkları ile harmanlanıp nasıl bir yapıya dönüşeceğini kestirmek hiç de zor değil.

Peki LeBron James’in bu işten çıkarı ne olur? İşte anahtar soru bu. Zaten hali hazırda NBA tarihine imza atmış bir oyuncunun, belki de gelecek 10 yıla damga vuracak olan yapının altında da imzası olacak. Benim tezim bu. Belki de çok iyimser düşünüyorum. Ama Lakers’ın attığı adımlar benim böyle düşünmemi sağlıyor.

Bakalım, zaman neyi gösterecek?

 

 

 

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir