NBA Günlükleri

Marc Gasol’den örnek davranış

Memphis Grizzlies’ın İspanyol yıldızı Marc Gasol, son günlerde tatil yapmak yerine örnek alınacak bir davranışa imzasına atıyor.

Afrika’dan Avrupa’ya ulaşmak isteyen ve bunun için Akdeniz’deki botlarla yeni bir hayat arayan ancak botları devrilen insanlara yardım eden ekipte yer alan Marc Gasol, çok küçük yaşta olan bir çocuk dahil olmak üzere ölü bedenlerin arasında tutunmaya çalışan bir kadını denize atlayarak kurtarmış.

Yaşadıklarıyla ilgili açıklamada bulunan 33 yaşındaki oyuncu; “Tahta bir kirişe tutunan bir kadın vardı. Gözleri dalmış bir kadındı. Zayıf düşmüş ve şok içerisindeydi. O tahta kirişe gücünün son anına kadar tutunmuş ve o şekilde 48 saat dayanmıştı. O kadını düşündüm, gücünü düşündüm. Çok sinirlendim. Boğulan o çocuğu asla unutmayacağım. Ben bir babayım. Çocuklarım var. Böyle tehlikeli bir yolculuğa zorlanmış, yeni bir ülkede barış ve itibarlarla yaşamaya ulaşmaya çalışan babanın acısını kafamda canlandırabiliyorum” dedi.

Abisi Pau Gasol ile birlikte Proactiva Open Arms adlı hayır kuruluşunda gönüllü olarak çalışan Marc Gasol, aslında bu gönüllü yardımının medyaya yansımasını istemiyordu. Ancak bir kadının denizde yaşadığı o olayın haber olmasından sonra Marc Gasol, tweet attı;

“Dünyaya bunu duyurmayacak kadar önemli bir olaydı. Artık sessiz kalamam” diyerek yaşanan bu tür olaylardan son derece rahatsız olduğunu belli etti.

Birleşmiş Milletlerin yaptığı açıklamalara göre 2018 yılında 1,443 insan, Akdeniz’i geçerken ya vefat etti ya da kayboldu.

Kaan Meriç
Bleeding Green

kaaanmeric@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir